هرآنچه که باید راجع به ماموگرافی بدانیم

به گزارش کنفرانس هکا، زنان احتیاج دارند که به صورت دوره ای آزمایشاتی برای جلوگیری از ابتلا به بیماری سرطان پستان انجام دهند. یکی از عالی ترین آزمایشاتی که می تواند تشخیص دقیقی از این بیماری داشته باشد، آزمایش ماموگرافی است. یکی از روش هایی که برای غربالگری پستان ها برای تشخیص وجود سرطان انجام می گردد ماموگرافی است.

هرآنچه که باید راجع به ماموگرافی بدانیم

ماموگرافی چیست؟

ماموگرافی یا ماموگرام، یک عکس اشعه ایکس از سینه است. ماموگرافی یک ابزار غربالگری برای کشف و تشخیص سرطان سینه است.

با توجه به آمار موسسه ملی سرطان، سرطان سینه پس از سرطان پوست دومین و شایع ترین سرطان زنان در ایالات متحده است. سالانه حدود 2300 مورد نو سرطان سینه در مردان و حدود 230 هزار مورد نو در زنان وجود دارد.

بعضی از کارشناسان توصیه می کنند که زنان 40 ساله و بالاتر باید هر یک تا دو سال یکبار ماموگرام داشته باشند. انجمن سرطان آمریکا توصیه می کند که آغاز منظم غربالگری در سن 45 سالگی باشد. اگر سابقه شخصی یا خانوادگی سرطان سینه دارید، پزشک ممکن است غربالگری زودتر را توصیه کند یا از ابزارهای اضافی تشخیص استفاده کنند.

اگر پزشک متخصص زنان و زایمان شما ماموگرام را به عنوان تست روتین برای آنالیز سرطان یا تغییرات سینه مورد آزمایش قرار دهد، به عنوان یک ماموگرام غربالگری شناخته می گردد. در این نوع آزمایش، دکتر شما چندین عکس اشعه ایکس از هر پستان بیمار می گیرد.

اگر یک توده یا هر علامت دیگری از سرطان پستان داشته باشید، پزشک شما یک ماموگرام تشخیصی را تجویز می کند. اگر شما دارای پروتز پستان هستید، احتمالا به یک ماموگرام تشخیصی احتیاج خواهید داشت. ماموگرام های تشخیصی گسترده تر از ماموگرام های غربالگری هستند.

معمولا این نوع عکس برداری احتیاج به اشعه ایکس بیشتری دارد تا نماهای سینه را از موقعیت های مختلف بدست آورد. رادیولوژیست شما بعلاوه ممکن است منطقه ها خاصی را مورد توجه قرار دهد.1

انواع ماموگرافی

پیشرفت های اخیر در ماموگرافی شامل ماموگرافی دیجیتال، تشخیص به یاری کامپیوتر و توموسنتز پستان است.
ماموگرافی دیجیتال
ماموگرافی دیجیتال، ماموگرافی دیجیتال تمام رشته (FFDM) نیز نامیده می گردد. این سیستم ها شبیه به سیستم های دوربین های دیجیتال هستند و کارایی بالای آنها منجر به فراوری تصاویر بهتری با دوز کمتر تابش اشعه می گردد. تصاویر پستان برای آنالیز به وسیله رادیولوژیست و برای ذخیره طولانی مدت به رایانه منتقل می گردد. تجربه بیمار در طول ماموگرافی دیجیتال شبیه به ماموگرافی معمولی است.
سیستم های تشخیص به یاری رایانه (CAD)
سیستم های تشخیص به یاری رایانه (CAD) تصاویر ماموگرافی دیجیتالی شده را به منظور یافتن تراکم غیرعادی، توده یا کلسیفیکاسیون که ممکن است نشان دهنده سرطان باشند، جستجو می کنند. سیستم CAD این قسمت ها را بر روی تصاویر تعیین می کند و به رادیولوژیست هشدار می دهد که به دقت این ناحیه را ارزیابی کند.
ترموسنتز پستان
ترموسنتز پستان که به نامو ماموگرافی سه بعدی (3-D) و ترموسنتز دیجیتال پستان نیز نامیده می گردد، شکل پیشرفته ای از تصویربرداری پستان است که چندین تصویر از پستان از زوایای مختلف ثبت می کند و آن را به صورت یک مجموعه تصویر سه بعدی بازسازی می کند. به این ترتیب، تصویربرداری سه بعدی سینه شبیه به توموگرافی کامپیوتری است که یک سری اسلایس های کوچک کنار هم جمع می شوند تا یک ساختار سه بعدی را ایجاد کنند.

اگر چه دوز تابش در بعضی سیستم های توموسنتز پستان اندکی بیشتر از دوز مورد استفاده در ماموگرافی استاندارد است، اما مورد تأیید FDA می باشد. بعضی سیستم ها دوزهایی بسیار شبیه به ماموگرافی معمولی دارند.3

ماموگرافی در چه سنی انجام میگردد؟

انجمن سرطان ایالات متحده آمریکا انجام سالیانه آن را پس از 40 سالگی توصیه می کند .مناسب ترین زمان برای آغاز ماموگرافی در سن 35 سالگی است و بعد از 40 سالگی بهتر است سالی یکبار انجام گیرد و 50 سال به بعد نیز هر 2 سال یکبار

برای خانم ها از 25 سالگی بهتر است روش های دیگر به غیر از ماموگرافی صورت گیرد و در صورت مشاهده مورد مشکوک ماموگرافی انجام گردد که معمولا این دسته افراد در نزدیکان خود سابقه سرطان پستان را نیز داشته اند

طبق توصیه پزشکان افرادی که سابقه این بیماری در اطرافیان نزدیک خود داشته اند از 25 سالگی معاینات مداوم و حتی خود آزمایی را نیز، روز بعد از اتمام سیکل ماهانه انجام دهند.2

عوارض ماموگرافی

افرادی بر این باورند که ماموگرافی به دلیل اشعه ایکس سرطان زا می باشد، این باوری غلط است زیرا دوز اشعه در ماموگرافی بسیار پایین می باشد که حتی می گردد آن را نادیده گرفت .

5% - 15%

ماموگرافی ها به انجام نوع تکمیلی آن و یا سونوگرافی سینه احتیاج دارد که اغلب نتایج این آنالیز های تکمیلی طبیعی می باشد ، اگر یافته غیرطبیعی دیده گردد آنالیز های تکمیلی تر و یا نمونه برداری انجام می گردد.

البته این نکته قابل توجه می باشد که سونوگرافی فقط روش آنالیز تکمیلی می باشد و جایگزین ماموگرافی نیست و تنها برای معاینه قبل از 30سالگی سونوگرافی پیشنهاد می گردد و به طور کلی منافع این روش بسیار بیشتر از خطر انجام آن می باشد.2

مزایای ماموگرافی

غربالگری ماموگرافی ریسک مرگ به دلیل سرطان سینه را کاهش می دهد و برای تشخیص انواع سرطان پستان، از جمله سرطان داکتال تهاجمی و لوبولار تهاجمی کاربردی است.

غربالگری ماموگرافی توانایی پزشک را در تشخیص تومورهای کوچک بالا می برد. هنگامی که سرطان کوچک است، گزینه های درمانی بیشتری در دسترس هستند.

استفاده از غربالگری ماموگرافی احتمال تشخیص بافت های غیرطبیعی مجاری شیر را موسوم به کارسینوم داکتال درجا افزایش می دهد.

هیچ اشعه ای پس از ماموگرافی در بدن بیمار باقی نمی ماند.

پرتوهای ایکس معمولاً هیچ عارضه جانبی در پی ندارند.3

موارد متداول استفاده از ماموگرافی چیست؟

ماموگرافی به عنوان ابزار غربالگری برای تشخیص سرطان پستان در خانم هایی است که هیچ گونه علامتی از سرطان ندارند. بعلاوه، برای تشخیص بیماری های پستان در خانم هایی که علائمی مانند توده، درد، کم رنگ شدن پوست یا ترشح نوک پستان را تجربه می کنند، می تواند کاربردی باشد.
غربالگری ماموگرافی
ماموگرافی در تشخیص زود هنگام سرطان های پستان نقش اساسی دارد، زیرا می تواند تغییرات پستان را طی سال ها نشان دهد، پیش از آنکه پزشک یا بیمار بتواند آن را حس کند. طبق تحقیقات اجرا شده، زنان بایستی از سن 40 سالگی ماموگرافی را به صورت هر ساله انجام دهند. تحقیقات نشان می دهند که ماموگرافی های سالانه منجر به تشخیص زودرس سرطان پستان می شوند، زمانی که بیماری قابل درمان می باشد.

بعلاوه، انستیتوی ملی سرطان (NCI) پیشنهاد می کند زنانی که به سرطان پستان مبتلا شده اند و یا زنانی که سابقه سرطان پستان یا تخمدان در خانواده آنها وجود دارد، بایستی در خصوص آغاز غربالگری پیش از 40 سالگی با پزشکشان مشورت کنند. افرادی که با ریسک بالای ابتلا به سرطان پستان روبرو هستند، ممکن است علاوه بر ماموگرافی سالانه، احتیاج به MRI پستان نیز داشته باشند.

ماموگرافی تشخیصی
از ماموگرافی تشخیصی برای ارزیابی بیمار با یافته های بالینی غیرطبیعی، مانند توده یا ترشحات نوک پستان که به وسیله بیمار یا پزشک یافت می گردد، استفاده می کنند. ماموگرافی تشخیصی ممکن است بعد از ماموگرافی غربالگری غیرطبیعی انجام گردد تا ناحیه مربوط به تست غربالگری، ارزیابی گردد.3

نتایج ماموگرافی چه معنایی دارد؟

تصاویری از یک ماموگرافی میتواند در تشخیص کلسیفیکاسیون یا رسوبات کلسیم، در سینه یاری کند. بیشتر کلسیفیکاسیون ها نشانه سرطان نیستند. این آزمایش بعلاوه می تواند کیست ها - کیسه های پر شده با مایع را که ممکن است در طی بعضی دوره های قاعدگی زنان اتفاق بیفتد و به حالت عادی برگرداند - و هر نوع توده سرطانی یا غیر سرطانی را بیابد.

یک سیستم تشخیصی جهانی برای خواندن ماموگرافی به نام BI-RADS یا سیستم گزارش تصویری و پایگاه داده تصویربرداری پستان وجود دارد. در این سیستم، هفت دسته از صفر تا شش وجود دارد. هر دسته توصیف می کند که آیا عکس های بیشتری مورد احتیاج هستند و اینکه آیا یک منطقه احتمالا دارای یک توده خوش خیم (noncancerous) یا سرطانی است.

هر دسته دارای برنامه پیگیری خود است. اقدامات در طرح پیگیری ممکن است شامل جمع آوری تصاویر اضافی، ادامه آزمایشات منظم، قرار دیدار برای پیگیری در شش ماه یا انجام بیوپسی باشد.

دکتر شما نتایج را آنالیز نموده و مراحل بعدی را در طی یک جلسه ویزیت پیگیری شرح می دهد.1

پینوشتها

1.www.drdr.ir

2.www.drvahabaghai.com

3.www.pardiscancer.com

منبع: راسخون
انتشار: 9 دی 1400 بروزرسانی: 9 دی 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 12944

به "هرآنچه که باید راجع به ماموگرافی بدانیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هرآنچه که باید راجع به ماموگرافی بدانیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید