نکاتی که در سفر با اتوبوس باید رعایت کنید

به گزارش کنفرانس هکا، درست است که امروزه وقتی صحبت از سفرهای شهری به میان می آید، انواع راه های هوایی، ریلی و جاده ای گزینه های مناسبی برای انتخاب هستند؛ بااین حال، انتخاب سفر با اتوبوس می تواند مزایای زیادی داشته باشد، یکی از آن ها که بسیار مهم است، هزینه مقرون به صرفه سفرهای جاده ای با اتوبوس است. بنابراین بسیاری از افراد ترجیح می دهند، برای صرفه جویی در خارج سفر خود، اتوبوس را انتخاب نمایند. ناگفته نماند، امروزه اتوبوس های فول امکانات و VIP جهت رفاه حال مسافران و تأمین امنیت سفر آن ها در جاده ها حرکت می نمایند.

نکاتی که در سفر با اتوبوس باید رعایت کنید

اگرچه امروزه، خطوط هوایی به علت سرعت و راحتی، یک راه ترجیحی در میان مسافران هستند، اما اگر محدودیت زمانی ندارید، هیچ چیز بهتر از تجربه سفر با اتوبوس مسافرتی فوق العاده لوکس، به خصوص زمانی که به صورت گروهی راهی می شوید، وجود ندارد.

اتوبوس های لوکس و VIP مسافرتی با صندلی های خوابیده، فضای پای جادار، حریم خصوصی با پرده های دورتادور و اقدامات ایمنی حیاتی مختلف، تجربه سفر با آن ها را به خصوص به صورت گروهی راحت، لذت بخش و فراموش نشدنی می نماید. علاوه بر مزایایی که سفر با اتوبوس برای مسافران به همراه دارد، نکات بسیار مهمی نیز وجود دارد که حین سفر می بایست آن ها را رعایت نمایید.

در ادامه به آنالیز چند باید و نباید که سبب لذت بیشتر شما از سفر جاده ای خود و حفظ نکات ایمنی می گردد، می پردازیم. از جمله مهم ترین نکات سفر با اتوبوس عبارت اند از:

اتوبوس های لوکس و درجه یک را رزرو نمایید

پس از اینکه سفر جاده ای خود را برنامه ریزی کردید، مرحله بعدی خرید بلیط سفر با اتوبوس است. بنابراین، شما می بایست از وب سایت های آژانس های مسافرتی مختلف بلیط ها و اتوبوس های موجود را آنالیز کنید. به علت تنوع بالا در کیفیت، امنیت و نوع خدمات و سرویس ارائه شده به وسیله اتوبوس ها، لطفاً در خرید بلیط عجله نکنید!

اتوبوس های VIP و درجه یک معمولاً دارای امکانات رفاهی ویژه ای از قبیل صندلی های چرمی تخت شو، وای فای، پریز برق، صفحه نمایش فیلم، تهویه مطبوع، سرویس وعده های غذایی و وسایل ایمنی هستند. بنابراین، لطفاً از قبل از سفر با اتوبوس، این موارد را بخوانید یا پرس وجو کنید. بنابراین، اگر از امکانات داخل هواپیما مطمئن نیستید و یا مانند بعضی از مسافران فوبیا پرواز دارید، پیشنهاد می گردد پول خود را صرف خرید بلیط اتوبوس های درجه یک باکیفیت به همراه انواع امکانات و خدمات رفاهی کنید.

صندلی مناسب خود را انتخاب کنید

پس از نهایی شدن برنامه ریزی های سفر و انتخاب اتوبوس مناسب، تصمیم مهم بعدی انتخاب صندلی موردنظرتان است. ازآنجایی که گزینه ها در اینجا چندین نوع متفاوت هستند، بنابراین بادقت تصمیم بگیرید. شما می بایست باتوجه به اولویت ها و معیارهای خود در سفر با اتوبوس، بین دو گزینه راهرو یا کنار پنجره، انتخاب نمایید.

اولی به شما اجازه می دهد پاهای خود را دراز کنید و راحت باشید، درحالی که دومی این امکان را می دهد تا علاوه بر لذت بردن از منظره ها اطراف منطقه خصوصی تری برای خود داشته باشید. به همین ترتیب، بین محل قرارگیری صندلی خود در اتوبوس نیز، می بایست بادقت، یکی از گزینه های جلو، وسط یا عقب اتوبوس را انتخاب کنید. به عنوان یک نکته، در نظر داشته باشید که اصولاً جلوس اتوبوس ضربه گیرتر است، بنابراین صندلی خود را برای سفر با اتوبوس، در میانه وسیله نقلیه انتخاب کنید.

حتماً از هدفون های نویز گیر استفاده نمایید

سفر با اتوبوس به معنای رانندگی طولانی مدت همراه با سایر مسافران است. در این مدت ممکن است صداهای ناخوشایندی از بیرون یا داخل اتوبوس به گوش برسد. این صداها ممکن است شامل بوق زدن وسایل نقلیه دیگر، تلویزیون یا موسیقی با صدای بلند، صحبت کردن مردم یا حتی خوروپف باشد. ازاین رو، توصیه می گردد یک هدفون باکیفیت خوب همراه داشته باشید، ترجیحاً با ویژگی حذف نویز که هر صدای بیرونی را مسدود می نماید.

اگرچه امروزه بعضی از اتوبوس های لوکس هدفون را ارائه می دهند، اما برای اطمینان از یک سفر آرام و لذت بخش با اتوبوس فوق لوکس، حتماً وسایل مورداحتیاج را خودتان تهیه نموده و همراه خود داشته باشید. پیشنهاد می گردد در طول مسیر به موسیقی موردعلاقه خود گوش دهید یا فیلم دیدن کنید، تا زمان زودتر و راحت تر بگذرد.

تنقلات و نوشیدنی های خود همراه داشته باشید

سفر با اتوبوس ممکن است، از نصف روز تا حتی یک شبانه روز و بیشتر به طول بینجامد؛ بنابراین به همراه داشتن وعده های غذایی و خوراکی های خوشمزه لازم است. اگرچه اتوبوس های VIP و درجه یک، وعده های غذایی را برای شما فراهم می نماید، اما همچنان الزامی است که نوشیدنی های دلخواه و خوراکی های مود علاقه خود را به همراه داشته باشید تا اوقات خوشی را در طی مسیر سپری کنید. این میان وعده ها از جوانب مختلف مفید هستند، درصورتی که خوابیدن برایتان مشکل باشد یا در نهایت بخواهید تا ساعات آخر با دوستان یا خانواده صحبت کنید، شما را سرگرم نگه می دارد. از طرف دیگر، نوشیدنی ها شما را در ساعات طولانی نشستن هیدراته نگه می دارند.

خوراکی های بودار با خود به همراه نداشته باشید

اگرچه یک توصیه این بود که برای سفر تنقلات و نوشیدنی همراه داشته باشید، اما این قانون با یک شرط همراه است. در سفر با اتوبوس، بهتر است از به همراه داشتن خوراکی ها و نوشیدنی هایی که بوی قوی دارند، جدا خودداری نمایید. توجه به رفاه حال سایر مسافران نیز لازم است و بنابراین توصیه می گردد چیپس یا کیک های معمولی که هیچ بویی ندارند همراه داشته باشید. پیشنهاد مهم دیگر این است که از مواد غذایی که هنگام میل کردن صدای بلند ایجاد می کنند، پرهیز کنید. این موارد، برترین غذا برای سفر با اتوبوس نیستند.

زباله های خود را روی زمین و صندلی ها نریزید

هنگام سفر با اتوبوس، مطمئن شوید که زباله ها را از روی زمین دورنگه دارید. ازاین رو، زباله های خود را در کیسه ای جمع آوری کنید تا بعداً تخلیه کنید یا هر بار به سطل زباله بروید تا دور بیندازید. بعلاوه در صورت ریختن چیزی روی زمین یا صندلی، سریعاً آن را تمیز کنید. پا گذاشتن روی زمینی کثیف یا چسبنده برای هم سفران شما ممکن است ناخوشایند باشد.

به حریم شخصی هم سفران احترام بگذارید

فضای داخل اتوبوس محدود است، بنابراین مهم است که مراقب باشید و وسایل خود را در منطقه مشخص شده نگه دارید. بعلاوه روی صندلی دیگران ننشینید و وسایل خود را روی آن قرار ندهید. به همین ترتیب، اگر سفر با اتوبوس را به همراه بچه ها خود تجربه می کنید که معمولاً دامنه توجه کمتری نسبت به بزرگسالان دارند، مطمئن شوید که بازی ها، کتاب های رنگ آمیزی، داستان ها و مواردی از این قبیل را برای آن ها فراهم نموده اید تا سبب آزار و اذیت دیگران نشوند و بنابراین، همه بتوانند سفری خوشایند را تجربه کنند.

از تماس های تلفنی داخل اتوبوس خودداری کنید

اگرچه اجتناب از تماس های تلفنی حین سفر با اتوبوس به طور کامل ممکن است اجتناب ناپذیر باشد، اما کاری که می توانید انجام دهید این است که به آرامی صحبت کنید یا زمزمه کنید. شنیدن مکالمه تلفنی شما برای مردم ناخوشایند است، همان طور که شما نمی خواهید به صحبت های آن ها گوش دهید. بنابراین هنگام استفاده از تلفن همراه، به آهنگ و صدای تلفن همراه خود توجه کنید. بعلاوه صدای زنگ و پیامک گوشی را خاموش نگه دارید تا مورد آزار و اذیت بقیه واقع نشوید.

اشیای قیمتی خود را در جای امنی نگهداری کنید

یکی از مهم ترین دستورالعمل های سفر با اتوبوس، مراقبت از اشیا قیمتی است. بااین حال بعضی از مردم این قانون اساسی را فراموش می کنند و تمام پول خود را در یک مکان نگه می دارند. برای امنیت شما، تقسیم وسایل با ارزش مانند پول، جواهرات و مواردی از این قبیل و ذخیره آن در کیف ها و جاهای مختلف بسیار مهم است. علاوه بر این، کیف یا کیف پول خود را در طول سفر باز نکنید، در عوض، مقدار مناسب پولی که ممکن است احتیاج داشته باشید را در جیب خود نگه دارید. بسیار مهم است که مراقب محیط اطراف خود باشید و مکالمه خود را به موضوعات کلی محدود کنید.

لباس های مناسب بپوشید

هیچ چیز بدتر از سفر با اتوبوس با لباس های ناخوشایند نیست. کفش های پاشنه بلند یا شلوار جین تنگ را فراموش کنید، برترین ایده انتخاب لباس های راحت برای سفری طولانی مدت است. ناگفته نماند که کفش در اینجا مهم ترین چیز است. یک کفش راحت برای خود تهیه کنید و حتماً چند جوراب مسافرتی در کیفتان داشته باشید تا بتوانید در طول سفر بدون کفش باشید.

بدیهی است که درنظرگرفتن دمای محیط در سفر با اتوبوس بسیار مهم است. از قلم نیاندازید که در زمستان گرمایش اتوبوس می تواند شما را گرم کند و در تابستان تهویه مطبوع می تواند سبب جلوگیری از گرمازدگی شما گردد. اما شما نیز می بایست لباس های مناسب فصل را برای پوشیدن انتخاب نمایید. بعلاوه ایده خوبی است که بالش و پتویی را که اغلب به شما پیشنهاد می کنند بردارید؛ حتی اگر آن را برای خواب نمی خواهید، همواره می توانید از آن برای نرم و راحت کردن صندلی خود بهره ببرید.

از توقف ها بهره ببرید

جدا از سرگرم کردن خود با موسیقی، بازی، کتاب یا تبلت، یک راه خوب برای گذراندن زمان، لذت بردن از منظره ها اطراف از پنجره است. حین سفر با اتوبوس به سمت مقصد خود، در راه این فرصت خواهید داشت که جاده ها، نقاط دیدنی، روستاها و مکان هایی را که هرگز با استفاده از سایر روش های حمل ونقل متوجه زیبایی آن ها نمی شوید، کشف کنید.

یک ترفند خوب برای لذت بردن از سفر با اتوبوس این است که از ایستگاه های توقف اتوبوس نهایت استفاده را ببرید. اتوبوس را ترک کنید و کمی قدم بزنید. از این فرصت برای امتحان کردن غذاهای محلی بین راه نیز، بهره ببرید.

برای رسیدن به اتوبوس هرگز دیر نکنید

به موقع بودن امری لازم است. لطفاً به این واقعیت توجه داشته باشید که اتوبوس مسافران دیگری نیز دارد که برای آغاز سفر خود هیجان زده هستند. انتظار برای یک نفر می تواند هم سفران شما را آزار دهد. بعلاوه، لیدر تور شما و یا راننده اتوبوس از برنامه خود پیروی نموده و می بایست رأس ساعت مقرر حرکت کند. برای بارگیری به موقع چمدان ها و در نتیجه آغاز سفر با اتوبوس، به موقع، یا بهتر است بگویم، کمی زودتر از زمان مشخص شده، با همراهان خود در پایانه مسافربری حاضر باشید.

سخن پایانی

در مقاله فوق، اطلاعات و مهم ترین نکاتی که می بایست در سفر با اتوبوس آن ها را رعایت نمایید، ذکر شده است. امروزه، با بهبود کیفیت جاده ها و ارتقا سطح امکانات و خدمات اتوبوس های لوکس و VIP، سفرهای جاده ای با اتوبوس های درجه یک، به یکی از پرطرف دارترین گزینه های سفر بین مسافران تبدیل شده است. شما می توانید با رعایت نکات فوق و فراهم کردن شرایط سفر، به یاد ماندنی ترین تجربه سفر را برای خود و همراهانتان رقم بزنید.

سؤالات متداول

1) برترین اتوبوس ها برای سفر با اتوبوس کدامند؟

اتوبوس های لوکس و VIP مسافرتی با امکانات رفاهی و رعایت نکات ایمنی، تجربه سفر با آن ها را به خصوص برای سفرهای گروهی راحت، لذت بخش و فراموش نشدنی می نماید.

2) مزایای سفر با اتوبوس چیست؟

از مهم ترین مزایای سفر با اتوبوس، می توان به هزینه کم خرید بلیط و راحتی سفر با اتوبوس های مجهز و فول امکانات اشاره کرد.

3) آیا امکان خوابیدن در سفر با اتوبوس وجود دارد؟

بله در اتوبوس های VIP صندلی های تخت شو تعبیه شده است که امکان خوابی راحت را برای مسافران فراهم می نماید.

4) آیا امکان انتخاب صندلی در سفر با اتوبوس وجود دارد؟

بله شما می بایست در سفر با اتوبوس، بین دو گزینه راهرو یا کنار پنجره، انتخاب نمایید.

5) میزان بار مجاز برای سفر با اتوبوس چقدر است؟

حداکثر میزان بار مجاز برای هر مسافر 20 کیلوگرم است. در صورتی که وزن بار از میزان استاندارد تجاوز کند، می بایست هزینه اضافه بار پرداخت گردد.

الی گشت

منبع: گردشبان
انتشار: 19 فروردین 1403 بروزرسانی: 19 فروردین 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16577

به "نکاتی که در سفر با اتوبوس باید رعایت کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی که در سفر با اتوبوس باید رعایت کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید