نقش سلول های ایمنی در ایجاد پوسیدگی دندان

به گزارش کنفرانس هکا، محققان دانشگاه تورنتو واقع در کانادا دریافتند فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی بدن می تواند منجر به پوسیدگی دندان ها شود.

نقش سلول های ایمنی در ایجاد پوسیدگی دندان

معمولا باکتری ها به عنوان عامل اصلی پوسیدگی دندان شناخته می شوند. این موجودات به شکل پلاک روی دندان ها تجمع کرده و ضایعات و اسیدهایی را تولید می کنند که موجب حل شدن مینا، دنتین و حتی مواد رنگی مورد استفاده برای پرکردن دندان ها می شود. اما تحقیقات جدید نشان می دهد که موضوع پیچیده تر از این است. به گفته محققان سلول های ایمنی دهان که با عنوان نوتروفیل شناخته می شوند، در واکنش به باکتری ها وارد عمل می شوند، اما در جریان این مبارزه دقت کافی ندارند و موجب آسیب دیدن دندان ها می شوند.

به گزارش پایگاه خبری ساینس،نوتروفیل ها به تنهایی نمی توانند آسیبی به دندان ها وارد کنند، اما زمانی که اسید حاصل از باکتری ها موجب خروج نمک از بافت دندان می شود، آنزیم های آزاد شده توسط نوتروفیل ها موجب تخریب سایر ترکیبات دندان می شود. این فرآیند تنها در چند ساعت موجب آسیب دیدن دندان ها می شود. محققان دریافتند این فرآیند بر مواد رنگی پرکننده دندان ها نیز اثرگذار است و موجب تخریب آن مواد در طول پنج تا هفت سال می شود.

نتایج این تحقیقات زمینه را برای توسعه روش های درمانی جدید و استانداردهای مناسب برای آزمایش و بهبود مواد مورد استفاده برای پر کردن دندان ها فراهم می کند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Acta Biomateralia منتشر شده است.

ترکیه: ترکیه: سفر بقه سرزمین زیبایی ها، استانبول، آنتالیا، آنکارا، کوش آداسی

مجله دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: انتخاب
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 7222

به "نقش سلول های ایمنی در ایجاد پوسیدگی دندان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش سلول های ایمنی در ایجاد پوسیدگی دندان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید