نخستین امپراتور روم کجا دفن شد؟

به گزارش کنفرانس هکا، باستان شناسان می گویند ویرانه های یک ویلای رومی در نزدیکی وزوو در ایتالیا، که زیر بقایای ویلای دیگری که چندین سال بعد روی آن ساخته شد، مدفون شده بود، ممکن است همان مکانی باشد که آگوستوس، نخستین امپراتور روم در آن آخرین نفس هایش را کشید.

نخستین امپراتور روم کجا دفن شد؟

لایوساینس در این باره نوشته است ویلای قدیمی تر تا پیش از قرن یکم میلادی مورد استفاده قرار می گرفت و به نظر می رسد بر اثر فوران آتشفشان وزوو در سال 79 میلادی از بین رفته باشد و بعدها، یک ویلای دیگر در قرن دوم میلادی روی آن ساخته شده است.

محققان دانشگاه توکیو برای بیش از 20 سال در این محوطه مشغول فعالیت بوده اند و اکنون امیدوارند کاوش های آینده بتواند تایید کند که ویلای قدیمی تر قطعا محل درگذشت آگوستوس در سال 14 میلادی بوده است.

ماریکو موراماتسو، باستان شناس دانشگاه توکیو که سرپرستی پروژه کاوش در این محوطه را بر عهده دارد، در گفت وگو با لایوساینس شرح داد که این محوطه با اطلاعاتی که به وسیله مورخان رومی مشهور نوشته شده است و در آن به درگذشت آگوستوس در سال 14 میلادی در ویلای خانوادگی خود در نزدیکی نولا اشاره شده است، مطابقت دارد. با این حال، موقعیت مکانی دقیق این ویلا معین نیست. شهر امروزی نولا در 8 کیلومتری شمال شرقی این محوطه باستان شناسی در سوما وسوویانا در دامنه های شمالی وزوو واقع شده است.

ویلای قرن دومی که در سوما وسوویانا واقع شده است بر اثر فوران وزوو در قرن پنجم میلادی نابود شد و بقایای مدفون آن در سال 1929 میلادی پیدا شد. این مکان به عنوان مکان احتمالی ویلای آگوستوس شناسایی شد، اما فقدان بودجه باعث شد کاوش در این مکان ادامه پیدا نکند.

در سال 2002، گروهی از دانشگاه توکیو و باستان شناسان منطقه، کاوش در این مکان را شروع کردند و تعداد زیادی مجسمه مرمرین و دیگر آثار تاریخی را در آن پیدا کردند، اما آنالیز های بیشتر نشان داد که قدمت این آثار تاریخی به فوران آتشفشان پس از سال 79 میلادی بازمی شود.

اکنون باستان شناسان همزمان با حفاری در عمق بیشتری از لایه های این محوطه، ویرانه هایی از بخش هایی از ویلای قدیمی تر را پیدا نموده اند که پیش از فوران آتشفشان ساخته شده بود و زیر لایه هایی از سنگ و خاکستر ناشی از آتشفشان مدفون شده است.

علاوه بر این، ادامه تحقیقات نشان داد که آن فوران بعلاوه بخش هایی از دامنه های شمالی این آتشفشان را ویران نموده است. تا به امروز گمان می رفت فوران سال 79 میلادی بیشتر شهرهای جنوبی همانند پمپئی را تحت تاثیر قرار داده است.

به گفته موراماتسو، اکنون شواهد واضحی وجود دارد که نشان می دهد فوران سال 79 میلادی یک ساختمان در زیر ویلای قرن دومی را نابود نموده است.

این گروه تحقیقاتی اکنون امیدوار است بتواند بودجه ای را برای کاوش های بیشتر فراهم کند تا ثابت کند این ویلایی بود که آگوستوس در آن درگذشته است.

آگوستوس که با نام گایوس اکتاویوس در سال 63 پیش از میلاد در رم به دنیا آمد از بستگان دور و فرزندخوانده ژولیوس سزار بود.

منبع: گردشبان
انتشار: 13 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 13 اردیبهشت 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 17092

به "نخستین امپراتور روم کجا دفن شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین امپراتور روم کجا دفن شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید