ناسا استخدام می نماید، چطور فضانورد شویم؟

به گزارش کنفرانس هکا، سازمان فضایی آمریکا، ناسا، هر چهار سال یک بار در یک بازه زمانی محدود اقدام به استخدام فضانورد می نماید. این بار ثبت نام از داوطلبان از هفته گذشته 5 مارس (15 اسفند) شروع شده و تا روز 2 آوریل (14 فروردین) ادامه خواهد داشت.

ناسا استخدام می نماید، چطور فضانورد شویم؟

به گزارش خبرنگاران ، ناسا برای این شغل حقوقی معادل 152 هزار و 258 دلار در سال پرداخت می نماید و افراد انتخاب شده امکان آن را می یابند که آرزوی خود را در رفتن به فضا و یا سفر به ماه و مریخ محقق نمایند.

بر اساس گزارش یورونیوز، هر کسی می تواند برای فضانورد شدن درخواست بدهد. بنابر آمارهای اعلام شده هر بار که آژانس فضایی امکان ثبت نام را باز می نماید، 18 هزار فرم از متقاضیان دریافت می نماید. با این حال به گفته آوریل جردن، مدیر انتخاب فضانوردان ناسا، تنها 8 تا 14 نفر می توانند به مرحله نهایی راه یابند و انتخاب شوند.

این نرخ پذیرش کمتر از 1 درصد است و اگر بخواهیم مقایسه کنیم ورود به دانشگاه هاروارد یا موسسه فناوری ماساچوست کار آسان تری نسبت به فضانورد شدن خواهد بود.

برای قبول شدن در این رقابت البته هر فضانوردی باید حداقل شرایط لازم را داشته باشد. این شرایط شامل مواردی نظیر داشتن اقامت دائم یا شهروندی آمریکا، داشتن سن بین 30 تا 55 سال و برخورداری از سابقه تحصیل در علوم فنی مهندسی، ریاضیات و یا خلبانی می گردد. فرد بعلاوه باید توان گذراندن دوره های آمادگی جسمانی را داشته باشد.

اما در میان هزاران داوطلب چگونه می توان خود را متمایز کرد؟ آقای جردن می گوید یکی از مهمترین اقدامات برای چنین کاری، گنجاندن تفریح ها و علایق غیرتخصصی است که معمولاً افراد ممکن است در رزومه خود قرار ندهند.

وی اضافه می نماید: این یکی از آن موقعیت هایی است که شما باید تمام خودتان را معرفی کنید. هر چیزی که شما را به آنچه هستید بدل نموده مهم است.

کارشناسان می گویند با توجه به محبوبیت فضانوردی، متقاضیان برای قبولی به تحصیلات، توصیه نامه و تجربه احتیاج دارند. برای مثال احتیاج است که داوطلبان از مدرک کارشناسی ارشد یا تجربه دو سال تحصیل در دوره دکتری برخوردار باشند.

تیم گزینش تقریباً 120 نفر از واجد شرایط ترین افراد را انتخاب می نمایند و ناسا آنها را به دو دور مصاحبه در مرکز فضایی جانسون در هیوستون دعوت می نماید.

بعضی از بخش های فرآیند مصاحبه برای تبدیل شدن به فضانورد ناسا، مشابه بسیاری از مشاغل دیگر است. با این حال، بسیاری از قسمت های دیگر آن به مراتب سخت تر به نظر می رسند. به عنوان مثال ممتحنان داوطلب ها را در طول ارزیابی ها و دوره های شبیه سازی شده فردی و تیمی تحت نظر می گیرند.

آقای جردن می گوید: شما در یک تنگ ماهی هستید و تیم گزینش به رفتارهای شما در طول این دوره ها توجه می نماید تا ببیند چگونه در زندگی واقعی قادر به انجام کارهای محوله هستید.

از آنجایی که فضانوردان ممکن است به مدت شش تا دوازده ماه در یک زمان در محله های نزدیک به هم زندگی نمایند، ویژگی های خاصی شامل کار تیمی، توانایی عملکرد در موقعیت های پرفشار و خود-تنظیمی وجود دارد که ناسا در طول این دوره های شبیه سازی شده در پی آنهاست.

در کنار این ها ارزیابی های پزشکی و روانشناختی نیز وجود دارد به نحوی که قبل از انتخاب نهایی از هر متقاضی تعداد بسیار زیادی داده جمع آوری می گردد.

آقای جردن می گوید هیئت انتخاب، در پی فضانورد انفرادی نیست. آنها در واقع در حال تشکیل تیمی هستند که دو سال آینده را با هم تمرین نمایند و ایجاد این اکیپ منسجم اغلب به معنای انتخاب افرادی با پیشینه های متنوع است.

رئیس بخش ارزیاب فضانوردان ناسا می گوید: ما بعلاوه به این می پردازیم که چگونه تجربیات زندگی تان شما را منحصر به فرد نموده است. روشی که شما از آن شایستگی های برترتان استفاده می کنید ممکن است کمی متفاوت از افراد دیگر در تیم باشد.

به همین علت است که ناسا در هر داوطلب در پی چیزی بیش از تجربه کاری و تحصیلات او است. به گفته آقای جردن، این کار به نوع دیگری از رزومه هایی احتیاج دارد که معمولاً برای مشاغل خصوصی ارسال می کنید. به همین علت مهم است که به متقاضیان مهارت ها و تجربیاتی که خارج از شغل و تحصیلات خود دارند را ذکر نمایند.

کاندیداهایی که مراحل را پشت سر می گذارند باید شکیبا باشند، چرا که کل فرآیند ممکن است بین یک سال تا 18 ماه طول بکشد.

آقای جردن می گوید امیدوار است هر کسی که حداقل شرایط را دارد، درخواست دهد. او گفت: زمانی که فضانوردان همه خلبان بودند دیگر گذشته است و ناسا ارزش داشتن مجموعه متنوعی از نامزدها را آموخته است.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 23 اسفند 1402 بروزرسانی: 23 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15968

به "ناسا استخدام می نماید، چطور فضانورد شویم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ناسا استخدام می نماید، چطور فضانورد شویم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید