نارین قلعه اردبیل مطالعه و کاوش می گردد

به گزارش کنفرانس هکا، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: عملیات مطالعه، حدس و کاوش نارین قلعه اردبیل پیگیری می گردد.

نارین قلعه اردبیل مطالعه و کاوش می گردد

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل، نادر فلاحی در جلسه آنالیز بافت تاریخی شهر اردبیل در جمع همکاران معاونت میراث فرهنگی اظهار کرد: باید هرگونه مداخله، مشخص ضوابط و فعل و انفعال در بافت تاریخی اردبیل توسط مشاور ذی صلاح انجام گردد.

او با گلایه از آشفتگی بصری در نمای ساختمان های جدیدالاحداث پیرامون بافت تاریخی گفت: معاونت میراث فرهنگی، با همکاری شورای شهر و نظام مهندسی، مکلف هستند بر مساله طراحی و اجرای نمای ساختمان ها نظارت دقیق و مستمر داشته باشند.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل توضیح داد: یکی از مسائلی که زمینه ساز ایجاد عدم مطلوبیت در سیمای شهری فعلی اردبیل شده، عدم همراهی و تبعیت توسعه شهر با بستر و زمینه های ارزشی است که پیش از این عامل شکل دهنده شهر و سیمای آن بوده است.

فلاحی اذعان کرد: از این پس در مساله نماهای اجرا شده در بافت تاریخی هیچ اغماضی نخواهیم داشت و عدم تمکین به مقررات، اعلام جرم به مراجع قضایی و تخریب را در پی خواهد داشت.

او با بیان اینکه خط آسمان یک شهر به عنوان یکی از مهم ترین عوامل تأثیرگذار در شکل گیری سیمای شهر مطرح است، گفت: خط آسمان به محل برخورد خطوط فوقانی ساختمان ها با خط افق اطلاق می گردد که باید منظم، هماهنگ و به صورتی پیوسته متضمن ایجاد ارتباط بصری و راهنمایی چشم به سمت عناصر شاخص شهر باشد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل افزود: این امر در مناطق دارای آثار تاریخی شهر باید به جدیت دنبال گردد و بهره گیری از تخصص کارشناسان حوزه معماری و طراحی شهری در راستای بهبود کیفیت خط آسمان شهر ضرورت دارد و معماری به عنوان تخصص خالق کوچک ترین جزء کالبدی شهر و طراحی شهری به عنوان تخصص پدیدآورنده بستر مناسب برای برپایی آثار کالبدی معماری در قالب بافت شهر، هر دو در شکل گیری خط آسمان و نهایتا سیمای شهر تأثیرگذار هستند.

فلاحی با بیان اینکه داشتن خط آسمان شهری متنوع برگرفته از چندین بنیان و در عین حال هماهنگ، در وهله اول مستلزم پیوند دوباره حوزه های فلسفه، هنر و زندگی روزمره هست که از نگاه مجرد و انتزاعی کارشناسان مبرا باشد و در وهله دوم نیز تقویت بنیان های اجتماعی حائز اهمیت است، گفت: بدین ترتیب می توان گفت تعامل مثبت و سازنده متخصصین حوزه معماری، شهرسازی، طراحی شهری و متخصصین هنر شهری در راستای تحکیم توجه به بنیان های تأثیرگذار و در نظر دریافت روابط بین آن ها زمینه ساز پیوند پیش گفته می گردد.

pariha.com: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 3524

به "نارین قلعه اردبیل مطالعه و کاوش می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نارین قلعه اردبیل مطالعه و کاوش می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید