موزه باستان شناسی عمارت مفخم پس از 6 سال بازگشایی شد

به گزارش کنفرانس هکا، علی مستوفیان اظهار داشت: موزه باستان شناسی این استان، درپی وقوع زلزله اردیبهشت 1396 در بجنورد به دلیل بروز آسیب هایی به ساختمانش تعطیل شد. اکنون پس از گذشت شش سال دوباره سازماندهی و نوروز امسال بازگشایی شده است.

موزه باستان شناسی عمارت مفخم پس از 6 سال بازگشایی شد

وی اظهار کرد: مجموعه مفخم با داشتن حدود هفت هزار قلم اموال منقول تاریخی، فرهنگی و هنری، یکی از بهترین مراکز علمی، فرهنگی و آموزشی برای معرفی فرهنگ و پیشینه غنی استان خراسان شمالی است. موزه باستان شناسی نیز با برخورداری از مجموعه کم نظیری از اشیای باستانی از حدود هشت هزار سال پیش تا دوره قاجار، یکی از دیدنی ترین اماکن فرهنگی استان است.

وی ادامه داد: حاصل حدود دو دهه فعالیت میدانی باستان شناسان که در قالب بررسی ها و کاوش های باستان شناسی از طریق کارشناسان و متخصصان داخلی و گروه های مشترک بین المللی در اماکن مختلف تاریخی استان اجرا شده، در موزه باستان شناسی استان به نمایش درآمده است. این اشیای تاریخی - فرهنگی، گزیده ای از یافته های باستان شناسی مربوط به مقاطع مختلف تاریخ استان از دوره نوسنگی تا دوره اسلامی است.

مستوفیان گفت: موزه باستان شناسی خراسان شمالی بخش های مختلف از جمله گالری دوره سنگ، دوران مس و سنگ، عصر مفرغ، عصر آهن، دوره تاریخی و اسلامی دارد که گاه شمار تاریخ استان از هشت هزار سال پیش تا دوره قاجار محسوب می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی تأکید کرد: این اشیا اغلب حاصل کاوش های باستان شناسی در محوطه های باستانی استان از دوره نوسنگی تا دوران اسلامی است که اطلاعات موثق و جذابی از سیر تکامل جوامع در شمال خراسان را در معرض دید گردشگران و علاقه مندان به تاریخ ایران قرار می دهد.

منبع: گردشبان
انتشار: 3 فروردین 1403 بروزرسانی: 3 فروردین 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16222

به "موزه باستان شناسی عمارت مفخم پس از 6 سال بازگشایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موزه باستان شناسی عمارت مفخم پس از 6 سال بازگشایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید