مهدوی کیا مشاور نهاد بین المللی قانون گذاری فوتبال شد

به گزارش کنفرانس هکا، مدافع سابق تیم ملی فوتبال ایران به عنوان مشاور تنها نهاد قانون گذاری فوتبال در دنیا انتخاب شد.

مهدوی کیا مشاور نهاد بین المللی قانون گذاری فوتبال شد

به گزارش خبرنگاران، هیأت بین المللی فوتبال (IFAB) مهدی مهدوی کیا، بازیکن سابق تیم ملی فوتبال ایران را به عنوان نماینده کنفدراسیون فوتبال آسیا در بخش خود انتخاب کرد.

این اتحادیه از مهدوی کیا با عنوان افسانه ایران یاد کرد.

مهدوی کیا سابقه 11 سال بازی در تیم هامبورگ در بوندسلیگا را در پرونده دارد.

International Football Association Board (به اختصار IFAB) تنها نهاد دارای صلاحیت قانون گذاری در ورزش فوتبال است. این هیأت از نمایندگان فیفا و 4 اتحادیه های فوتبال بریتانیا - اتحادیه فوتبال انگلستان، اتحادیه فوتبال اسکاتلند، اتحادیه فوتبال ولز و اتحادیه فوتبال ایرلندشمالی - تشکیل می شود. نمایندگان فیفا 4 حق رأی و نمایندگان هر یک از اتحادیه های بریتانیایی 1 رأی دارند. مصوبات این هیأت باید دست کم از 6 رأی مثبت برخوردار باشند.

پیدایش هیأت بین المللی فوتبال به سال 1886 و جلسه مشترک چهار اتحادیه فوتبال بریتانیا برای مشخص قوانین متحدالشکل برای فوتبال برمی شود. با اینکه در آن موقع قوانین فوتبال تا حد زیادی به شکل استاندارد درآمده بود اما قوانین فوتبال در هر یک از اتحادیه ها تفاوت های جزئی با دیگری داشت و این امر در برگزاری بازی های بین المللی مشکلاتی ایجاد می کرد.

در سال 1904 در پاریس فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) به عنوان نهاد اداره ورزش فوتبال در سطح بین المللی تأسیس و پایبندی خود را به قوانین هیأت بین المللی فوتبال اعلام داشت. با افزایش محبوبیت بین المللی فوتبال نمایندگان فیفا هم در سال 1913 به این هیأت دعوت شدند. در ابتدا فیفا و هر یک از اتحادیه های بریتانیایی 2 حق رأی داشتند و تصمیماتی که از 8 رأی موافق برخوردار بود به تصویب می رسید و این به آن معنا بود که اعضای بریتانیایی این هیأت در صورت توافق کامل حتی با مخالفت فیفا هم امکان تغییر قوانین را داشتند. در 1958 هیأت شیوه جدیدی را برای رأی گیری وضع کرد که شیوه امروزین آن است. بر این اساس هر یک از اتحادیه های بریتانیایی یک رأی و فیفا 4 رأی دارند و برای تصویب هر قانونی دست کم 6 رأی مثبت مورد احتیاج است. (ویکی پدیا)

اروپا: اروپا: سفر به مهد فناوری و میراث دار تمدن باستانی روم و یونان

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 6605

به "مهدوی کیا مشاور نهاد بین المللی قانون گذاری فوتبال شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهدوی کیا مشاور نهاد بین المللی قانون گذاری فوتبال شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید