معمای 8600 ساله حل شد!

به گزارش کنفرانس هکا، باستان شناسان بالاخره پیروز شدند ماهیت قطعه 8600 ساله ای را که در ابتدای کشف آن در سال 2021 بقایای اسفنج تشخیص داده بودند، شناسایی نمایند.

معمای 8600 ساله حل شد!

به گزارش خبرنگاران ، باستان شناسان حدود سه سال پیش در جریان حفاری خود در شهر باستانی چاتال هویوک (Çatalhöyük) در ترکیه به ساختاری شبیه کوره برخوردند. داخل این مصنوع کوره شکل قطعه ای را پیدا کردند که شبیه اسفنج بود.

به نقل از یورونیوز، تجزیه و تحلیل های تکمیلی نشان داده که این قطعه اسرارآمیز، چانه خمیری است که احتمالا در حدود 6600 سال پیش از میلاد مسیح پخته شده است.

علی اوموت ترکجان، رئیس هیات کاوش در دانشگاه آنادولو، در بیانیه ای بیان کرد: بر پایه مستندات دقیق معین شد که قطعه اسفنجی کوچک و گردی که گوشه تنور پیدا شده بود، قرص نان است.

آقای ترکجان تاکید نمود که آزمایش های رادیو کربن قدمت حدود 8600 ساله این نان را تایید نموده است.

هر چند باستان شان ترک مدعی شده که این قدیمی ترین قرص نان در دنیا است ولی در سال 2018، باستان شناسان بقایای نان 14 هزار و 400 ساله را در شمال شرقی اردن کشف کردند.

البته آقای ترکجان خاطر نشان نموده که نان کشف شده در چاتال هویوک برخلاف نان هایی که پیشتر کشف شده اند، قرص نانی است که با افزون مخمر پخته شده در حالی که کشفیات پیشین حاکی از یافتن بقایای نان فطیر بوده است.

چاتال هویوک یک سایت باستان شانسی است که به عنوان میراث دنیای یونسکو ثبت شده و به عنوان یکی از نخستین قطب های شهرنشینی در دنیا به شمار می رود. این شهر اولیه جمعیتی در حدود 8 هزار نفر داشته است.

کشف استخوان ها در این مکان نشان می دهد که حیوانات به وسیله اهالی این شهر اهلی شده بودند. در واقع کشف نان در این شهر، بیش از پیش این فرضیه را تایید کرد که ساکنان چاتال هویوک با عبور از دوره شکار وارد دوره کشاورزی شده بودند.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 21 اسفند 1402 بروزرسانی: 21 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15906

به "معمای 8600 ساله حل شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معمای 8600 ساله حل شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید