معرفی برترین روغن موتور برای پراید (صبا، یورو 4، انژکتوری و &amphellip)

به گزارش کنفرانس هکا، خودروی پراید به علت کارایی به صرفه و قیمت پایین تر نسبت به سایر خودروها، هواداران زیادی دارد؛ با این حال اگر از روغن موتور مناسبی استفاده نکنید، پراید شما عمر زیادی نخواهد داشت. ازاین رو ضروری است که برترین روغن موتور برای پراید را بشناسید و با استفاده از آن، کارکرد خودروی خود را تضمین کنید!

معرفی برترین روغن موتور برای پراید (صبا، یورو 4، انژکتوری و &amphellip)

در ادامه برترین روغن موتور برای پراید انژکتوری، کاربراتوری و پراید یورو 4 را معرفی می کنیم و ویژگی های آن را آنالیز خواهیم کرد.

چنانچه در زمینه تعویض روغن یا تعمیرات تخصصی خودروی خود احتیاج به مشاوره و خدمات دارید، می توانید به وسیله سایت خبرنگاران در بخش سرویس تعویض روغن در محل و بعلاوه بخش تخصصی تعمیر خودرو در محل سفارش خود را ثبت نمایید.

نکات کلیدی

 • روغن موتور پارس CNG انتخاب مناسبی برای پراید دوگانه سوز است.
 • برای پراید یورو 4 می توانید از روغن موتور با گرید 40W10 و سطح کیفی SL بهره ببرید.
 • برای موتور پراید کاربراتوری باید از روغن موتور با گرانروی 50W20 و سطح کیفی SJ بهره ببرید.
 • استفاده از روغن نامناسب باعث گرفتگی موتور خودرو و کاهش کارایی آن گردد.

اهمیت روغن موتور پراید

روغن موتور نقش مهمی در کارکرد صحیح موتور پراید شما دارد. از این رو انتخاب برترین روغن موتور برای پراید باید با آگاهی و اطلاعات کافی انجام گردد. در ادامه مقاله درباره نقش روغن موتور در پراید بیشتر صحبت می کنیم.

وظیفه اصلی روغن موتور، روانکاری قطعات موتور است؛ چون دائماً در معرض اصطکاک هستند. روغن موتور این اصطکاک را کاهش می دهد و مانع از سایش قطعات می گردد.

انرژی از دست رفته در اثر احتراق و اصطکاک بین قطعات مکانیکی باعث افزایش دمای موتور می گردد. روغن موتور به آزاد شدن این گرما یاری می نماید. علاوه براین نقش تکمیل نماینده مایع خنک نماینده را هم دارد.

روغن موتور، قدرت پاک نمایندگی بالایی دارد. رسوبات میکروسکوپی در موتور جمع شده و در حالت تعلیق باقی می مانند. بدون روغن موتور، بقایای این مواد باعث مسدود شدن موتور و کاهش عملکرد آن می گردد.

روغن موتور به آب بندی موتور و پیستون ها و سیلندرها یاری می نماید. روغن موتور با تشکیل لایه ای محافظ بین قسمت های مختلف، فضای خالی که ممکن است ایجاد گردد را مهر و موم می نماید.

یادتان باشد عملکرد درست انواع روغن موتور به کیفیت آن بستگی دارد. از این رو انتخاب برترین روغن موتور برای پراید جهت کارکرد بهینه موتور و قطعات آن لازم و لازم است.

آنالیز برترین روغن موتور برای پراید

برای انتخاب و خرید روغن موتور ابتدا باید مدل موتور پراید را بدانید. روغن موتور پراید کاربراتوری با انژکتوری فرق دارد و هر کدام عملکرد متفاوتی دارند.

تفاوت اصلی بین انواع روغن موتور پراید به دو عامل سطح کیفی و گرانروی روغن بستگی دارد. برای آگاهی بیشتر شما، در ادامه مقاله درباره روغن موتور مناسب پراید انژکتوری، دوگانه سوز، یورو 4 و کاربراتوری بیشتر صحبت می کنیم.

محاسبه رایگان هزینه تعویض روغن خودرو

 • برترین روغن موتور برای پراید انژکتوری

پرایدهای انژکتوری از بسیاری جهات از پرایدهای کاربراتوری بهتر هستند. بزرگترین مزیت پرایدهای انژکتوری، مصرف سوخت کم و در نتیجه فراوری آلودگی کمتر نسبت به پرایدهای کاربراتوری است.

موتورهای انژکتوری قدرت بیشتری دارند و با شرایط مختلف آب و هوایی به خوبی کار می نمایند. با این حال دارای معایب و محدودیت هایی هم هستند که نباید نادیده گرفته شوند.

برای مثال، تعمیر موتورهای انژکتوری معمولا هزینه بالایی دارد و شامل فرایند ای پیچیده می گردد. تعویض قطعات موتورهای انژکتوری مانند باتری، مشکل است و باید به وسیله افراد حرفه ای انجام گردد.

برترین روغن موتور برای پراید صبا به عنوان موتور انژکتوری باید دارای گرانروی 50W20 و سطح کیفی SJ باشد. روغن موتور ایرانول 12000، بهران پیشتاز، پارس پایا 50W20 و اسپیدی پاور 50W20 برای پرایدهای انژکتوری عالی هستند.

 • برترین روغن موتور برای پراید دوگانه سوز

بعد از گران شدن بنزین، بیشتر افراد به خرید پرایدهای دوگانه سوز روی آوردند. خودروهای دوگانه سوز از دو نوع سوخت بنزین و CNG یا LPG استفاده می نمایند و امروزه هواداران زیادی دارند.

برای پراید دوگانه سوز می توانید از انواع روغن موتورها بهره ببرید؛ اما کارشناسان مصرف روغن موتور مخصوص خودروی دوگانه سوز را توصیه می نمایند. روغن موتور پارس CNG برای پراید دوگانه سوز مناسب است.

علاوه براین، روغن موتور های گرید 40W10 و 50W20 را هم می توانید برای پراید دوگانه سوز خود بهره ببرید. از قلم نیاندازید که روغن موتور باکیفیت و مناسب به معنای عمر طولانی و عملکرد بهینه موتور پراید شما است.

 • برترین روغن موتور برای پراید یورو 4

پرایدهای یورو 4 انواع پراید فراوریشده در دهه نود در ایران هستند. پراید یورو 4 مدل اصلاح شده مدل های قبلی با هدف بهبود عملکرد خودرو است. موتور پراید یورو 4 از نوع بنزینی و چهار زمانه است و 4 سیلندر به صورت خطی دارد.

موتور پراید یورو 4 قدرت بیشتری نسبت به مدل های ابتدایی تر دارد و با مکانیسم پیچیده تری کار می نماید. بنابراین با وجود موتور جدیدتر، به روغن موتور باکیفیت تر هم احتیاج دارد.

برای پراید یورو 4 می توانید از روغن موتور با گرید 40W10 و سطح کیفی SL بهره ببرید. برترین روغن موتور برای پراید 131 روغن با گرید 40W10 است چون این پراید در دسته بندی یورو 4 واقع شده است.

انواع روغن موتور فلومکس مگاتک 40W10، ایرانول تترا 40W10، بهران سوپر پیشتاز 40W10، ایرانول ریسینگ 40W10 و اسپیدی سوپر پاور 40W10 برای پراید یورو 4 ایده آل هستند.

 • برترین روغن موتور برای پراید کاربراتوری

اولین پرایدهای فراوریشده در ایران دارای موتور کاربراتوری بودند. این پرایدها در دهه 70 فراوری شدند و پس از مدتی موتورهای انژکتوری جای آن ها را گرفتند. موتورهای کاربراتوری نقص های زیادی داشتند و باید اصلاح می شدند.

قدرت کم موتورهای کاربراتوری و آلودگی زیاد دلایل اصلی تبدیل آن ها به موتورهای انژکتوری هستند. از این رو بعد از چند سال، موتورهای انژکتوری جای آن ها را گرفتند.

برای موتور پراید کاربراتوری باید از روغن موتور با گرانروی 50W20 و سطح کیفی SJ بهره ببرید. برندهای روغن بهران تکتاز،ایرانول صبا، اسپیدی سوپر گلدن، ایرانول 8000 و پارس ارس برای پرایدهای کاربراتوری مناسب هستند.

خدمات تعویض روغن خودرو

نکات مهم برای خرید روغن موتور

در زمان خرید روغن موتور پراید به نکات زیر دقت کنید:

 • روغن موتور باید با نوع خودروی شما سازگاری داشته باشد.
 • برای انتخاب روغن موتور پراید از نظرات کارشناسان بهره ببرید.
 • تجربیات و نظرات مشتریان و خریداران درباره روغن موتور را آنالیز کنید.
 • سعی کنید از برندهای معتبر روغن موتور بهره ببرید.
 • برای خرید روغن موتور پراید، قیمت محصول را با توجه به کیفیت آن در نظر بگیرید.

بیشتر بخوانید: تعویض روغن موتور و کاهش مصرف سوخت

مزایای اصلی روغن موتور

روغن موتور در درجه اول از تعمیرات پرهزینه خودروی شما جلوگیری می نماید. روغن موتور با خاصیت روان نمایندگی، مانع از آسیب تماشا موتور پراید می گردد. استفاده از برترین روغن موتور برای پراید مزایای زیادی دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

1. روغن موتور، عمر موتور را بیشتر می نماید

روغن موتور با کاهش اصطکاک بین قطعات و تمیز کردن اجزای موتور از گرفتگی و آسیب تماشا موتور جلوگیری می نماید. به این ترتیب، قطعات مکانیکی عمر طولانی تری دارند و کمتر خورده می شوند. موتور عملکرد بهتری دارد و طول عمر آن بیشتر می گردد.

2. روغن موتور، عملکرد صحیح موتور را تضمین می نماید

روانکاری موتور برای جلوگیری از آسیب های مکانیکی، لازم است. روغن موتور علاوه بر بهتر کردن عملکرد موتور، از هزینه های بالای تعمیرات در آینده جلوگیری می نماید.

3. روغن موتور، مصرف سوخت و انتشار CO2 را کاهش می دهد

اگر روغن موتور بیش از حد استفاده گردد یا سطح آن خیلی پایین باشد، اصطکاک حاصل، کارایی انرژی موتور را تغییر می دهد. این کاهش به نوبه خود مصرف سوخت را افزایش می دهد. روغن موتور باکیفیت به کاهش آلاینده ها در جو یاری می نماید.

جمع بندی

در این مقاله با برترین روغن موتور برای پراید آشنا شدیم. همانطور که دیدیم برای انواع موتورهای پراید باید از روغن موتور مخصوص بهره ببرید. علاوه بر نوع روغن، پارامترهای مختلفی مانند ویسکوزیته وجود دارد که باید مورد توجه قرار بگیرند.

برای انتخاب روغن موتور مناسب، به دفترچه راهنمای خودروی خود مراجعه کنید یا از متخصص مشاوره بگیرید. استفاده از روغن موتور مناسب، سلامت موتور پراید شما را تضمین می نماید.

سوالات متداول

روغن مناسب برای پراید انژکتوری کدام است؟

روغن موتور پراید انژکتوری باید دارای گرانروی 50W20 و سطح کیفی SJ باشد.

برترین برندهای روغن موتور پراید یورو 4 کدامند؟

انواع روغن موتور فلومکس مگاتک 40W10، ایرانول تترا 40W10، بهران سوپر پیشتاز 40W10 و اسپیدی سوپر پاور 40W10 گزینه های مناسبی برای پراید یورو 4 هستند.

عملکرد اصلی روغن موتور چیست؟

روغن موتور به کارکرد روان اجزای موتور خودرو یاری می نماید. سه عملکرد اصلی روغن موتور عبارت است از: کاهش اصطکاک، خنک نمایندگی و تمیز کردن.

تعویض روغن ماشین

تعویض روغن ماشین

منبع: آچاره
انتشار: 3 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16874

به "معرفی برترین روغن موتور برای پراید (صبا، یورو 4، انژکتوری و &amphellip)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی برترین روغن موتور برای پراید (صبا، یورو 4، انژکتوری و &amphellip)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید