مصرف دخانیات سالانه جان 11 هزار ایرانی را می گیرد

به گزارش کنفرانس هکا، به گزارش خبرنگاران، دکتر رامین ابریشمی در آستانه برگزاری نهمین همایش داروسازی بالینی ایران و هجدهمین کنگره آسیایی داروسازی بالینی در ارتباط با استعمال دخانیات در کشور، گفت: در ایران سالیانه حدود 55 میلیارد نخ سیگار مصرف می گردد که علاوه بر هزینه های مستقیم موجب صرف هزینه حدود 30 هزار میلیارد تومان جهت درمان بیماری های ناشی از سیگار می گردد.

مصرف دخانیات سالانه جان 11 هزار ایرانی را می گیرد

عضو کمیته علمی هجدهمین کنگره آسیایی داروسازی بالینی و نهمین همایش داوسازی بالینی ایران اضافه نمود: برابر آمار موجود تخمین زده می گردد سالانه 11 هزار نفر در ایران به دلیل مصرف دخانیات از بین می روند همچنین تخمین زده می گردد حدود 11 درصد مردم ایران سیگاری هستند.

وی ادامه داد: برابر آمار جهانی 70 درصد مرگ های ناشی از سیگار در کشورهای در حال پیشرفت رخ می دهد و در جهان سالیانه 5 میلیون نفر به دلیل مصرف سیگار از بین می روند.

ابریشمی گفت: علل مرگ ناشی از سیگار شامل سرطان ریه، بیماری های انسدادی مزمن ریه، همچون برونشیت مزمن و آمفیزم و بیماری های عروق کرونر و سکته مغزی است.

این متخصص داروسازی بالینی، اضافه نمود: سیگار کشیدن قابل پیشگیری ترین علت مرگ در جهان است همچنین سیگار باعث آسیب به قسمت های مختلف بدن از جمله آسیب به چشم شده و آب مروارید را به همراه دارند ریزش مو، پیر شدن پوست و چروک پوست، سکته های قلبی و مغزی بیماری های، لثه بیماری های ریه، اختلالات جنسی در آقایان و خانم ها، پوکی استخوان و سرطان های مختلف اعم از معده، مثانه، کلیه، ریه، دهانه رحم و...، می گردد.

وی با بیان اینکه 70 درصد سیگاری ها تمایل به ترک دارند و نیمی از آنها در یک سال گذشته جهت ترک سیگار اقدام نموده اند، ادامه داد: ترک سیگار خطر مرگ ناشی از بیماری های مرتبط با سیگار را کاهش می دهد و روش های مختلفی برای ترک سیگار شامل ترک ساده، ترک به یاری روان درمانی و ترک دارویی وجود دارد.

ابریشمی اظهار داشت: ترک به یاری دارو درمانی و روان درمانی موثر ترین روش ترک سیگار است و ترک ساده در واقع بدون یاری دریافت از دارو و روانشناسی بوده و فقط منجر به 3 تا 6 درصد ترک پیروزیت سیگار می گردد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی گفت: در مطالعات ثابت شده است که مصاحبه و ایجاد انگیزه در فرد سیگاری به شرط اینکه توسط افراد آموزش دیده انجام گردد حتی به مدت 3 دقیقه می توانند منجر به ترک پیروز سیگار گردد.

ابریشمی اضافه نمود: علاوه بر روش های ذکر شده سیاست هایی همچون ممنوعیت استعمال دخانیات در اماکن عمومی، آموزش همگانی، افزایش قیمت سیگار و مالیات بر دخانیات، رسانه های جمعی و ممنوعیت استعمال دخانیات توسط شرکت ها و محیط های شغلی همگی می تواند بر کاهش مصرف دخانیات موثر باشد.

عضو کمیته علمی هجدهمین کنگره آسیایی داروسازی بالینی و نهمین همایش داوسازی بالینی ایران یادآور شد: مطالعات ثابت نموده است که داروسازانی که در زمینه ترک سیگار آموزش کافی دیده باشند، می توانند بر ترک سیگار نقش موثری ایفا نمایند.

به گفته ابریشمی داروهای متفاوتی جهت ترک پیروز سیگار وجود دارد که اکثریت آنها در ایران موجود است و یک داروساز آموزش دیده می تواند با تسلط کافی بر شرایط بیمار همچون مدت زمان اعتیاد به سیگار، تعداد سیگار روزانه، سایر بیماری های فرد، عوارض جانبی و تداخلات دارویی بهترین رژیم درمانی را انتخاب و رژیم درمانی مناسب را لحاظ کند.

این متخصص داروسازی بالینی گفت: با توجه به اینکه دسترسی بیماران به داروساز به راحت ترین شکل ممکن صورت می گیرد بنابراین پایش روند ترک سیگار و برطرف مسائل ایجاد شده جهت ترک پیروز تر، آسان تر خواهد بود و در این راستا ضروری است مسئولین امر قوانین و تسهیلات لازم را برای ایجاد کلینیک های ترک سیگار که توسط داروسازان مدیریت می گردد را ایجاد نمایند.

نهمین همایش داروسازی بالینی ایران و هجدهمین کنگره آسیایی داروسازی بالینی با موضوع داروسازی بالینی ، داروسازی بیمارستانی ، فارماکواپیدمیولوژی ، فارماکواکونومی، فارکاکوژنومیکس، فارماکوکینتیک، فارکاکودینامیک 30 خرداد لغایت یکم تیر ماه 97 در مرکز همایش های رازی با حضور سخنرانانی از کشورهای آلمان، انگلستان، آمریکا، کانادا، چین، سنگاپور، اندونزی، فیلیپین، هند، مالزی، تایلند، امارات، عربستان، پاکستان، ویتنام، نپال و نیجریه برگزار می گردد.

اروپا: اروپا: سفر به مهد فناوری و میراث دار تمدن باستانی روم و یونان

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 6836

به "مصرف دخانیات سالانه جان 11 هزار ایرانی را می گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مصرف دخانیات سالانه جان 11 هزار ایرانی را می گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید