مزایای حرف زدن با غریبه ها؛ شما هم امتحان کنید

به گزارش کنفرانس هکا، خبرنگاران: بیشتر مردم بخشی از روز خود را در کنار غریبه ها می گذرانند، چه در رفت وآمد های روزانه، چه موقع خرید از سوپرمارکت و چه زمانی که در پارک یا کافه نشسته اند.

مزایای حرف زدن با غریبه ها؛ شما هم امتحان کنید

با این حال عده زیادی از ما در انزوایی خودخواسته باقی می مانیم، چون معتقدیم کوشش برای برقراری ارتباط با آدم های غریبه هر دو طرف را معذب می نماید.

باور هایی از این دست، اما ممکن است درست نباشند، تحقیقات ما نشان می دهند انسان ها بیشتر اوقات اثرات مثبت ارتباط با دیگران روی سلامتی دو طرف رابطه را دست کم می گیرند. برای مثال، حرف زدن با یک غریبه در راستا کار ممکن است بیشتر از آنچه فکر می کنید شما را شاد کند.

در شیکاگو از گروهی از مسافران اتوبوس و قطار شهری پرسیدیم در راستا صبحگاهی خود ترجیح می دهند با یک نفر دیگر حرف بزنند یا تنها بنشینند و کاری که معمولا انجام می دهند را بنمایند. بیشتر آن ها معتقد بودند صحبت کردن با یک فرد دیگر سفرشان را ناخوشایند تر خواهد نمود.

با این حال، وقتی آزمایش را به شکل عملی انجام دادیم متوجه شدیم افرادی که در طول راستا مشغول حرف زدن بودند، سفر خوشایندتری داشتند.

کوشش برای برقراری ارتباط با همنوع و گفتن یک سلام ساده احتمالا بیشتر از آنچه فکر می کنیم، مورد استقبال قرار می گیرد.

شرکت نمایندگان در این آزمایش تخمین زدند که نزدیک به 40 درصد همسفرهایشان در قطار تمایل دارند با آن ها وارد مکالمه شوند. علاوه بر این همه افرادی که کوشش کردند با مسافر کناری خود حرف بزنند، متوجه شدند آن ها هم دوست دارند وارد این گفت وگو شوند.

این تصور که دیگران علاقه ای به حرف زدن با ما ندارند یا از ما خوش شان نمی آید، ما را از برقراری ارتباط با دیگران باز می دارد.

این آزمایش نشان می دهد انسان ها همواره میزان دوست داشته شدن خود توسط یک فرد غریبه بعد از مکالمه اول را دست کم می گیرند.

زندگی درونی غریبه ها

آزمایش های جداگانه در اتوبوس و تاکسی نتایجی مشابه به همراه داشت؛ این که افراد به طرز شگفت آوری از ارتباط با غریبه ها لذت می بردند.

این طور که پیداست اثرات مثبت این ارتباط به فردی که با او وارد مکالمه می شویم هم سرایت می نماید. آزمایش دیگری در یک اتاق انتظار ترتیب دادیم و متوجه شدیم نه تنها افرادی که به برقراری ارتباط ترغیب شان نموده بودیم، بلکه طرف مقابل آن ها هم تجربه خوشایند تری داشتند.

بی شک هیچ کس از توجه ناخواسته خوشش نمی آید. اما کوشش برای برقراری ارتباط با همنوع و گفتن یک سلام ساده احتمالا بیشتر از آنچه فکر می کنیم، مورد استقبال قرار می گیرد. تنها عده کمی حاضر به آغاز مکالمه با یک آدم غریبه هستند، اما اگر نیت مان خوب باشد، به نظر می رسد بیشتر مردم تمایل به حرف زدن خواهند داشت.

انسان ها همواره میزان دوست داشته شدن خود توسط یک فرد غریبه بعد از مکالمه اول را دست کم می گیرند.

یک دلیلش شاید این باشد که تجربه حرف زدن با غریبه ها و شنیدن صدای آن ها باعث می گردد بفهمیم آن ها هم یک زندگی درونی غنی از افکار، احساسات، عواطف و تجربیاتی شبیه به ما دارند.

به نظر نمی رسد این روابط کوتاه با آدم های غریبه بتواند شوربختی را به خوشبختی تبدیل کند، اما می توانند کاری کند که لحظات ناخوشایند ما - از جمله ساعات سخت و کسل نماینده رفت وآمد روزانه دوست داشتنی تر شوند.

انسان ها به شکل ذاتی موجوداتی اجتماعی هستند که ارتباط با دیگران باعث راضیی و تندرستی بیشتر آن ها می گردد. در مقابل احساس انزوا و تنهایی یک عامل اضطراب زاست که مثل چاقی و استعمال دخانیات برای سلامت زیان آور است.

داشتن پیوند های مثبت اجتماعی به عنوان یکی از عوامل کلیدی در خوشبختی در نظر گرفته می گردد، عاملی که تأثیرش حتی از میزان درآمد هم بیشتر است.

انتظارات ما می توانند به خودی خود شکل واقعیت بگیرد

انتظاراتی که واقعی می شوند

شاید تصور کنید فقط افرادی که اهل معاشرت هستند از مزایای ارتباط با دیگران بهرمند می شوند.

آزمایش های متعدد نشان داده هم افراد درونگرا و هم کسانی که اهل تعامل با دیگران هستند وقتی از آن ها خواسته می گردد رفتار برونگرایانه داشته باشند، احساس شادی بیشتری می نمایند.

ما متوجه شدیم افراد جدای از این که خودشان را تا چه حد برونگرا می دانند، وقتی در راستا رفت و آمد خود با غریبه ها حرف می زنند، به طور معمول شادتر هستند.

هر چند به نظر نمی رسد شخصیت افرد تأثیر چندانی بر تجربه آن ها از ارتباط با دیگران داشته باشد، ممکن است انتظاراتشان را تحت الشعاع قرار دهد و این مسأله در رابطه با افراد درونگرایی که تأثیرات مثبت تعامل را نادیده می گیرند، پررنگ تر است. این طور که پیداست به شکل ذاتی شخصیت افراد بیشتر از تجربیات آن ها در شکل دادن به انتظاراتشان نقش دارد.

انتظارات ما می توانند به خودی خود شکل واقعیت بگیرد. اگر حرف زدن با کسی که نمی شناسید به نظرتان ناخوشایند بیاید، هرگز این کار را امتحان نخواهید کرد و در نتیجه هیچوقت متوجه نخواهید شد که شاید انتظارات اشتباهی داشته اید؛ اتفاقی که می تواند به انزوا و جدایی ما از دیگران بینجامد.

این موضوع یاری می نماید متوجه شویم چرا شهر ها از افرادی به شدت اجتماعی پر شده اند که با جدیت کوشش می نمایند یکدیگر را نادیده بگیرند. غریبه ها روی نیمکت پارک ها در کنار هم می نشینند و به گوشی های همراه خود خیره می شوند، شهروندانی که بدون لبخند زدن و سلام کردن به یکدیگر، در خیابان ها رفت و آمد می نمایند.

رفتار های محبت آمیز گاه به گاه

این سوءتفاهم ها فقط به تعامل در وسائل حمل و نقل عمومی محدود نمی شوند و در بسیاری از جنبه های دیگر زندگی مان هم به چشم می خورند و ما از اثرات مثبت کوشش برای برقراری ارتباط با دیگران غافل می شویم.

افرادی که نامه تشکر می نویسند، گاه به گاه رفتاری محبت آمیز از خودشان نشان می دهند یا همواره از دیگران تعریف می نمایند، می دانند طرف مقابل به اندازه خودشان راضی نخواهد شد.

دست کم دریافت اثرات مثبت برقراری ارتباط با دیگران می تواند باعث گردد ما به آن اندازه ای که برای سلامت خودمان و دیگران مفید است، اجتماعی نباشیم.

ما نمی گوییم باید با هر آدمی که می بینید تعامل کنید، یا جواب هر کسی که سعی می نماید به شما نزدیک گردد را بدهید. در عوض پیشنهاد می کنیم دفعه بعدی که خواستید به یک غریبه یاری کنید یا با او وارد مکالمه شوید، نگران این که چه واکنشی نشان می دهد نباشید و فقط دست به کار شوید.

بنابر یافته های ما این کار به احتمال زیاد حالتان را از آنچه انتظار دارید بهتر می نماید و باعث می گردد دو طرف احساس نمایند شادتر هستند و روابط بهتری دارند.

منبع: BBC

طرفداران رونالدو: مجله فوتبال و طرفداران بازکن محبوب رونالدو

منبع: برترین ها
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 6327

به "مزایای حرف زدن با غریبه ها؛ شما هم امتحان کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مزایای حرف زدن با غریبه ها؛ شما هم امتحان کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید