مرگ یک معدن کار؛ این کابوس تمامی ندارد

به گزارش کنفرانس هکا، علی کهساری کارگر معدن البرزگان در منطقه معدنی اولنگ شهرستان رامیان در حادثه سقوط یک تخته سنگ بر روی بدنش جان باخت.

مرگ یک معدن کار؛ این کابوس تمامی ندارد

به گزارش خبرنگاران، ایلنا در خصوص این واقعه نوشت:، نهم آبان سقوط تخته سنگی بزرگ بر بدن یک کارگر در معدن اولنگ در شهرستان رامیان جان یک معدنچی را گرفت. حوادث کار سلسله وار چراغ خانه های زیادی را می کُشد. این بار نوبت به علی کهساری بود که تصویر لبخندش در قاب دوربینی که از او منتشر شد، تنها چیزی است که درباره او می دانیم و البته ماجرای تلخ مرگش.

کارگری در معادن آنهم در معادن زغال سنگ که بیشتر ساعت روز بر تمام بدنت گرد سیاه می نشیند، بسیار سخت است. کارگر مرگ شاید نام دیگر معدنچی باشد.

علی کهساری حدودا 35ساله کارگر معدن البرزگان حوالی روستای جوز چال در منطقه معدنی اولنگ شهرستان رامیان بود که در حادثه سقوط یک تخته سنگ بر روی بدنش، جان باخت.

همکارانش می گفتند کهساری کارگر سینه کار بود که حین کار در عمق 1200 متری معدن، یک تخته سنگ چند تنی پس از جدا شدن از محل خود روی بدن وی سقوط می کند. او تنها کارگری بود که در محل حادثه حضور داشته است.

علی اخوان مهدوی، رئیس بازرسی کار استان گلستان، در خصوص بررسی های اداره کار گلستان در خصوص این حادثه گفت: ملچ آرام فوقانی، نام معدن زغال سنگی است که در شهرستان رامیان واقع است که اخیراً یکی از کارگرانش در حین کار جان خود را از دست داد. این معدن، به نسبت دیگر معادن کوچک است و حدود 35 نفر در آن مشغول به کار هستند. اغلب معادن کوچک در گلستان خصوصی اند. کارفرمای این معدن چندین سال است که این معدن را در اختیار دارد.

به گفته او؛ این معدن در کل دو تونل دارد که در حال حاضر تنها یک تونل آن فعال است و حادثه کار اخیر نیز در تونل فعال رخ داده است. تونل قبلی به دلیل وجود ایرادات فنی و تا زمان رفع ایرادات غیرفعال است.

بازرس کار استان گلستان شرح داد: روز قبل از حادثه یک انفجار رخ داده بود و مطابق معمول فردای انفجار باید کار لق گیری و خروج نخاله های حاصل از انفجار از معدن، انجام می شد. این کار به صورت مداوم در معادن زغال سنگ اتفاق می افتد. حدود ساعت یازده ظهر بود که سوراخ هایی توسط کارگران حفر شده و برای پیشروی تونل، دینامیت گذاری می شود. بعد از انفجار باید تهویه صورت بگیرد.

او اضافه کرد: روز بعد کارگران برای لق گیری و سپس بیرون آوردن مواد نخاله از داخل معدن آماده می شوند. از این رو چهار کارگر برای بارگیری نخاله های حاصل از آتش باری وارد معدن می شوند و در حال انجام لق گیری و بارگیری برای نخاله بودند. حدود ساعت یازده صبح بوده که سنگی حدود یک و نیم متر در یک متر در 0.4 متر روی کارگر سینه کار معدن افتاده و موجب مرگ وی می شود.

اخوان بیان کرد: این کارگر در حین انتقال به بیمارستان فوت کرده است. البته روی بدن آثار زیادی دیده نمی شود و به نظر می رسد که خونریزی ها و شکستگی داخلی موجب مرگ این کارگر بوده است. این صخره از ارتفاع کمی روی کارگر افتاده است. این کارگر حدود 35 ساله و اهل روستای ملچ آرام بوده است. اینها گزارش های اولیه ای است که تاکنون به دست آورده ایم. با این حال چرایی سقوط سنگ را دقیق نمی دانیم. بالاخره انفجار یک کار روال و مستمر در معادن است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر بازرسین در حال بررسی این موضوع هستند که آیا قبل از جمع آوری نخاله ها، لق گیری انجام شده است؟ چون قبل از جمع آوری نخاله های حاصل از آتش باری باید لق گیری انجام شود و سنگ های لق بررسی شود تا روی کارگری نیفتد.

اخوان شرح داد: پیشتر یکبار این معدن تعطیل شده بود چراکه سیستم های تهویه و نگهداری آن مشکل داشت و لوکوموتیو آن نیز آلایندگی داشت. اواخر سال 97 بود که این معدن به خاطر عدم رعایت ایمنی به مراجع قضایی معرفی شده بود و اردیبهشت ماه به خاطر امسال به این خاطر که ایراداتش را رفع نکرده بود، تعطیل شد. بعد از رفع ایرادات مجدد در تیر ماه شروع به فعالیت کرد. چرا همه هم راه خروجی دوم در تونل را تعبیه کرده و هم مسائل لوکوموتیو را درخصوص ایجاد آلودگی حل کرد.

او اضافه کرد: متاسفانه عدم رعایت ایمنی های لازم موجب مرگ یک کارگر در معدن زغال سنگ رامیان شد که ما گزارش های تکمیلی را در این خصوص خواهیم نوشت. البته این کارگر بیمه داشته و امیدواریم در خصوص پرداخت دیه و برقراری مستمری برای خانواده اش مسئله ای پیش نیاید.

اروپا: اروپا: سفر به مهد فناوری و میراث دار تمدن باستانی روم و یونان

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 7121

به "مرگ یک معدن کار؛ این کابوس تمامی ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرگ یک معدن کار؛ این کابوس تمامی ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید