لنز رباتیکی که با حرکات چشم کنترل می گردد

به گزارش کنفرانس هکا، به گزارش خبرنگاران به نقل از ایندپندنت، دانشمندان لنز رباتیکی ابداع نموده اند که با حرکات چشم کنترل می گردد، مثلا کاربر با دوبار پلک زدن می تواند روی سوژه ای زوم کند.

لنز رباتیکی که با حرکات چشم کنترل می گردد

بیشتر ربات ها به طور دستی یا با برنامه ریزی از قبل معین شده، کنترل می شوند اما لنزهای چشمی در کل سیگنال های الکتریکی طبیعی را تقلید می نمایند که در کره چشم انسان وجود دارد و حتی هنگامیکه چشم بسته است نیز این سیگنال ها فراوری می شوند.

به همین دلیل محققان دانشگاه کالیفرنیا سن دیه گو سیگنال های طبیعی چشم را طوری هماهنگ نموده اند تا بتوانند لنز را کنترل نمایند.

برای این منظور آنها پتانسیل پایدار قرنیه-شبکیه هر چشم را اندازه گرفتند. این روند الکترواکولوگرافی نام دارد. در مرحله بعد محققان لنز هایی ابداع کردند که به این فعالیت واکنش نشان می دهد.

شنگ کیانگ سای محقق ارشد این پژوهش می گوید: حتی اگر چشم شما نتواند چیزی را ببیند اما همچنان قادر به حرکت کره چشم است و این روند یک سیگنال الکترواکولوگرافی فراوری می نماید.

این لنز از پلیمرهایی ساخته شده که هنگام گذر جریان الکتریکی منبسط می شوند. همچنین از طریق 5 الکترود که چشم را در بر می گیرند و شبیه ماهیچه عمل می نمایند، می توان لنز را کنترل کرد.

دانشمندان امیدوارند در آینده با یاری این روش پروتز چشم یا دوربینی بسازند که با استفاده از چشمان فرد کنترل می گردد.

این سیستم در تحقیق فعلی توسعه یافته و می توان از آن در پروتزهای بصری، عینک های قابل تنظیم و ربات هایی که از راه دور کنترل می شوند نیز استفاده کرد.

پژوهش مذکور در نشریه Advanced Functional Materials منتشر شده است.

پارمیس: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای پارمیس

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 4462

به "لنز رباتیکی که با حرکات چشم کنترل می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لنز رباتیکی که با حرکات چشم کنترل می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید