لزوم ساماندهی کارگاه های صنعتی حاشیه شهر

به گزارش کنفرانس هکا، مناطق حاشیه ای شهر به همان میزان که به دشت های باز و وسیع و طبیعت سرسبز دسترسی دارند، در معرض خطرات احتمالی کارگاه های صنعتی اغلب غیرمجاز نیز هستند که بسیاری از آنها استانداردهای زیست محیطی لازم برای زندگی شهروندان را رعایت نمی نمایند.

لزوم ساماندهی کارگاه های صنعتی حاشیه شهر

البته با نگاهی به تاریخچه ساخت و بهره برداری از این کارگاه ها متوجه می شویم که زمانی اطراف این کارگاه ها تا شعاع زیاد خالی از بافت های مسکونی بوده و در واقع، این کارگاه های صنعتی در بیابان های اطراف شهر ساخته شده اند که به مرور زمان و با گسترش دامنه شهر، فاصله بین مناطق مسکونی و کارگاه های صنعتی به مرور کمتر شده و در نهایت این دو قطب متضاد به هم نزدیک شده و حالا در همسایگی و چند قدمی همدیگر جا خوش نموده اند. اگر بخواهیم موضوع را به طور دقیق آنالیز کنیم، کافی است بر چشم انداز کناره های بزرگراره شهید یاسینی تمرکز کنیم و روبه روی پارک جنگلی سرخصار، کمی بعد از چهارراه تهرانپارس را با دقت بیشتر نظاره کنیم.

کارگاه های متعدد بتن ریزی را در این حوالی می بینیم که روی بلندی های این اطراف قرار گرفته و همین باعث شده تپه های شن و ماسه و سیلوهای سیمان راحت تر دیده گردد. همچنین در حاشیه جاده دماوند راه های فرعی متعددی وجود دارد که کارگاه های صنعتی، نیمه صنعتی و حتی خدماتی زیادی در گوشه و کنار آن فعالیت دارند.

از کارگاه های سنگبری و مصالح فروشی گرفته تا فروشگاه های لوازم یدکی و تعمیرگاه های صافکاری و نقاشی و انواع صنوف مشابه که بسیاری از آنها استانداردهای زیست محیطی را رعایت نمی نمایند و همجواری این کارگاه های صنعتی با بافت های مسکونی در سال های اخیر مشکلاتی را برای ساکنان این محدوده ها ایجاد نموده است.

مدیریت شهری در سال های اخیر فعالیت های زیادی برای ساماندهی این مشاغل انجام داده و تعدادی از کارگاه های صنعتی غیرمجاز را شناسایی و بر اساس قانون ساماندهی نموده است، اما هنوز بعضی از این کارگاه ها که در رعایت استانداردهای زیست محیطی، گاه کوتاهی می نمایند در این محدوده فعالیت دارند که انتظار می رود نظارت بیشتری از سوی مسئولان مربوطه صورت گیرد و این موارد هم کنترل و ساماندهی گردد. چرا که ادامه فعالیت این کارگاه ها که اکنون در نزدیکی بافت های مسکونی قرار دارند، می تواند سلامت شهروندان ساکن در این ناحیه ها را به خطر بیندازد و پیامدهای ناخوشایندی در پی داشته باشد.

طرفداران رونالدو: مجله فوتبال و طرفداران بازکن محبوب رونالدو

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 5896

به "لزوم ساماندهی کارگاه های صنعتی حاشیه شهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لزوم ساماندهی کارگاه های صنعتی حاشیه شهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید