قزل آلای رنگین کمان عاری از عوامل بیماری فراوری شد، 10 میلیارد تومان صرفه مالی

به گزارش کنفرانس هکا، با کسب دانش فنی و به منظور قطع وابستگی به محصولات خارجی، قزل آلای رنگین کمان عاری از عوامل بیماری زای خاص (SPF) در کشور فراوری شد.

قزل آلای رنگین کمان عاری از عوامل بیماری فراوری شد، 10 میلیارد تومان صرفه مالی

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران، ابوالفضل سپهداری مجری طرح کلان قزل آلای رنگین کمان عاری از عوامل بیماری زای خاص (SPF) گفت: در حال حاضر ما پنجمین کشوری هستیم که در جهان در راستا فراوری ماهی قزل آلای رنگین کمان عاری از بیماری زای خاص فعالیت می کنیم.

وی با اشاره به دستاوردهای این دانش بومی در کشور گفت: ایجاد نخستین پایلوت نیمه صنعتی الگویی تکثیر و پرورش قزل آلای رنگین کمان با رعایت کامل اصول زیستی، فراوری گله ماهیان مولدین پایه شناسنامه دار با سلامت بالا از ذخایر ژنی موجود در کشور و فراوری تخم چشم زده و بچه ماهی قزل آلای رنگین کمان بارور با سلامت بالا و دارای شناسنامه ژنتیکی از دستاوردهای اصلی این طرح کلان ملی فناوری است.

سپهداری درباره میزان اشتغالزایی این طرح کلان ملی گفت: با فعال شدن حداقل 4 مرکز فراوری صنعتی با ظرفیت فراوری 500 میلیون تخم چشم زده و فعال شدن مراکز حد واسط فراوری و توزیع بچه ماهی از محل فراوریات داخلی (حداقل 20 واحد)، حداقل 300 فرصت شغلی با ماهیت کارآفرینی ایجاد می گردد.

مجری این طرح کلان ملی فناوری خاطر نشان کرد: با توجه به ظرفیت های علمی، اقلیمی، جغرافیایی و سرمایه ای در کشور، این ظرفیت وجود دارد که علاوه بر تأمین احتیاج داخلی در 10 سال آینده در زمره صادرکنندگان جهانی تخم چشم زده قزل آلای رنگین کمان قرار گیرد.

جلوگیری از خروج ارز با فراوری تخم چشم زده

وی درباره میزان جلوگیری از خروج ارز در فراوری این طرح کلان ملی فناوری گفت: با فراهم کردن زمینه کاهش 20 درصدی واردات تخم چشم زده در حدود 10 میلیارد تومان صرفه مالی به همراه دارد و پتانسیل مالی سالانه بین 5 تا 10 میلیون دلار ارزش مالی چشم زده و بچه ماهی است که با فعال شدن مراکز تکثیر داخلی و دستیابی به مولدین spf محقق می گردد.

مجری این طرح کلان ملی فناوری درباره فرآیند تجاری سازی فراوری تخم چشم زده SPF اعلام کرد: درفاز اول تعداد 300 هزار بچه ماهی سالم شناسنامه دار مشتمل بر 51 فامیلی از جمعیت مولدین پایه استحصال شد.

وی گفت: واگذاری 30 درصد از فراوریات به مراکز تکثیر بخش خصوصی معرفی و تأیید شده توسط سازمان دامپزشکی و سازمان شیلات ایران به منظور مولد سازی و احیای مراکز تکثیر، نگهداری 30 هزار بچه ماهی در مرکز SPF جهت فراوری نسل بعد و دستیابی به محصول نهایی در شرایط تحت کنترل و تشکیل بانک ژن و واگذاری تعداد مورد احتیاج به مرکز تحقیقات ژنتیک و اصلاح نژاد ماهیان سردابی کشور به منظور فعالیت های اصلاح نژادی از دیگر اقدامات اجرا شده در روند تجاری سازی تخم چشم زده SPF است.

sabzevartoday.ir: سبزوار: با مجله خبری تحلیلی سبزوار بروز باشید

tafreh.ir: طفره: تارنمای خبری تحلیلی

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 2302

به "قزل آلای رنگین کمان عاری از عوامل بیماری فراوری شد، 10 میلیارد تومان صرفه مالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قزل آلای رنگین کمان عاری از عوامل بیماری فراوری شد، 10 میلیارد تومان صرفه مالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید