قدیمی ترین قنادی مدرن مرکز اینجا بود ، نخستین غذای فرنگی ها کجا پخته شد؟

به گزارش کنفرانس هکا، کافه نادری در خیابان جمهوری ازجمله بناهای ارزشمند تاریخی است که نامش با بسیاری از اتفاقات و رویدداهای فرهنگی تاریخ کشور گره خورده است.

قدیمی ترین قنادی مدرن مرکز اینجا بود ، نخستین غذای فرنگی ها کجا پخته شد؟

خبرنگاران - بهاره خسروی :سال 1306 یک مهاجر ارمنی به نام خاچیک مادیکیانس در خیابان نادری کافه ای به سبک فرنگی ها راه اندازی می کند که خیلی زود به معروف ترین پاتوق روشنفکران و اهالی مرکز نشین تبدیل می شود. آقای مادکیانس قبل از راه اندازی این کافه در خیابان جمهوری که پیش از آن به نادری مشهور بود، نخستین قنادی و شیرینی پزی مدرن تهران روبه روی سفارت انگلیس در همین مکان فعلی افتتاح کرد. بعد از مدتی هم به این نتیجه رسید راه اندازی یک کافه به سبک فرنگی ها می تواند پر رونق و مشتری باشد، دست به کار راه اندازی کافه شد. نام خیابان نادری را هم روی کافه گذاشتند.

قصه های خواندنی تهران را اینجا دنبال کنید

کافه نادری نخستین کافه رستورانی بود که غذاها و نوشیدنی های فرنگی را وارد ایران کرده و برای نخستین بار مرکز نشینان طعم کافه گلاسه، قهوه ترک، قهوه فرانسه، یونانی را چشیدند.علاوه بر آن نخستین غذاهای فرنگی مانند: بیف استراگانوف،بیفتک و شاتوبریان و ... در این کافه به مشتریان ارائه شد.از سال های 1315 و 1320 به بعد کافه نادری معتبرترین پاتوق روشنفکران معاصر شد و افرادی مانند:صادق هدایت،سیمین دانشور،احمد فردید،نیما یوشیج،جلال آل احمد،نصرت رحمانی،احمد شاملو و... پای ثابت این کافه شدند. در پی آن افراد علاقه مند به دیدار سلبریتی های زمان خود ، پاتوقشان همین کافه بود. نکته جالب تر کافه نادری به نسبت گراندهتل از اولین مجموعه های مدرن پذیرایی و اقامتی تهران اجتماعی بودن این کافه است در واقع افراد ثروتمند بیشتر به گراند می رفتند واما قشر میانه و روشنفکر جامعه بیشتر وقت خود را در کافه نادری می گذراندند. مشتریان کافه نادری همگی جز افراد تحصلیکرده و کتابخوان جامعه بودند و به تقلید از آنچه در اروپا جریان داشت می نشستند و درباره شعر و ادبیات به ویژه تئاتر که آن زمان میان قشر روشنفکر تازگی داشت، صحبت می کردند. بسیاری از مردم هم برای دیدن چهره مطرح فرهنگی و هنری ورزشی راهی این کافه می شدند و در دل همین نشست ها و گعده ها بسیاری از رویدادهای تاریخی کشور چه آشکارا یا مخفیانه رقم خورد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 22 فروردین 1402 بروزرسانی: 22 فروردین 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14060

به "قدیمی ترین قنادی مدرن مرکز اینجا بود ، نخستین غذای فرنگی ها کجا پخته شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قدیمی ترین قنادی مدرن مرکز اینجا بود ، نخستین غذای فرنگی ها کجا پخته شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید