غرش اژدهای اقیانوس در نزدیکی سوئد

به گزارش کنفرانس هکا، توربین Minesto Dragon 12 این قدرت را دارد که با شنا کردن بر خلاف جریان های اقیانوسی 1.2 مگاوات انرژی تولید کند.

غرش اژدهای اقیانوس در نزدیکی سوئد

غزال زکمک: یک دهه پیش بود که صحبت از فناوری توربین کایت شکلی به نام Minesto مطرح شد که در زیر آب به حرکت درآمده و انرژی تولید می کرد.

از آن زمان تا امروز، استارت آپ انرژی سبز سوئدی با رویکردی خلاقانه، دست به کار شده و از حرکت این توربین برخلاف جریان آب های اقیانوسی، برای تولید برق پاک بهره می برد.

با اژدهای اقیانوس آشنا شوید

هفته گذشته Minesto از لحظات خیره کننده بزرگترین ساخته اش خبر داد. نیروگاه جزو مدی Dragon 12 زرد با طول تقریبا 12 متر و وزن 30 تنی اش، برای اولین بار 1.2 مگاوات انرژی تولید کرده و به شبکه ملی جزایر فارو تزریق نمود که این اندازه انرژی برای تامین انرژی یک شهر کوچک با هزار خانه کافی است.

معمولا از Dragon 12 با نام کایت یاد می شود ولی این توربین بیشتر شبیه یک هواپیمای دوباله است که به شکل کامل زیر سطح اقیانوس باقی می ماند. در جریان مراسم افتتاحیه رسمی این توربین، یک مونتاژ ویدیویی از عملکرد آن به نمایش درآمد که سیستم انرژی جزر و مدی آن را نشان می دهد که برای نصب در یک خلیج داخلی به کمک یک یدک کش به حرکت در آمده است.

Dragon 12 پس از نصب، از یک سیستم کنترل داخلی برای هدایت سکان خود بهره می برد و این به توربین اجازه می دهد تا سفر مداومی در امتداد یک الگوی از پیش معین شده داشته باشد که بر خلاف جریان آب و به شکل عدد 8 انگلیسی با سرعتی بیشتر از آب های اطراف به حرکت در بیاید و بدین ترتیب توربین به چرخش در خواهد آمد. انرژی تولید شده از طریق این توربین، از طریق خطوطی که در کف اقیانوس نصب شده اند، به یک کابل کشی زیر دریا و در نهایت به تاسیسات برق خشکی منتقل خواهد شد.

ایده ای قدیمی که پیاده سازی شد

ایده ای که در پس ساخت این نیروگاه های انرژی سبز جزر و مدی وجود دارد، ایده جدیدی نیست ولی سالهاست ثابت شده که فناوری زیربنایی این تکنولوژی، هزینه بالایی دارد و از نظر لجستیکی بسیار سخت است. در این میان تلاش های بزرگ دیگری نیز اجرا شده که از جمله آنها می توان به توربین O2 نیروی دریایی مداری 70 متری مستقر در اسکاتلند اشاره کرد که سازه غول پیکر آن حدود 700 تن وزن دارد و نزدیک به 4 مگاوات برق تولید می کند که تقریبا کمی بیش از 4 برابر Dragon12 ایی است که در این ماه به انتها رسیده.

هرچند که هردوی این رویکردها احتمالا کاربردهای خاص خودشان را دارند، اما سازه Minesto کوچکتر و ماژولارتر است و از ویژگی هایی برخوردار است که می تواند به زودی در دسترس شرکت های ارائه دهنده انرژی قرار بگیرد.

اتصال چندین توربین دراگون به یکدیگر دقیقا همان چیزی است که Minesto امیدوار است تا در آینده انجام دهد. این شرکت قصد دارد تا برای ساخت یک سیستم 120 مگاواتی متشکل از حدود 100 توربین کایتی جز و مدی، با یک شرکت برق محلی در جزایر فارو قرارداد امضا کند. در صورت موفقیت، این پروژه، حدود 40% از کل نیاز برق مجمع الجزایر فارو را تامین خواهد کرد.

Minesto یک برادر کوچک تر هم برای Dragon 12ساخته که برای طرح های ریزشبکه مورد استفاده قرار می گیرد. این سیستم توربین کایتی که Dragon4 نامیده می شود، توان تولید 100 کیلووات انرژی دارد و با ابعادی به اندازه 4 5 2.7 متر، می توان آن را در داخل یک کانیتنر استاندارد حمل و جابجا کرد.

منبع: Popsci

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 5 اسفند 1402 بروزرسانی: 5 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15364

به "غرش اژدهای اقیانوس در نزدیکی سوئد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غرش اژدهای اقیانوس در نزدیکی سوئد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید