دلیل دود سفید ماشین چیست؟ [عیب یابی

به گزارش کنفرانس هکا، پیدا کردن دلیل دود سفید ماشین اولین قدم برای حل مسائل احتمالی خودروی شماست. بعد از عیب یابی مشکل، به راحتی می توانید برای برطرف دود سفید اگزوز اقدام کنید.

دلیل دود سفید ماشین چیست؟ [عیب یابی

برترین راه برای تشخیص علت دود سفید ماشین، توجه به زمان وقوع آن است. آنالیز کنید که همزمان با استارت زدن، دود سفید خارج می شود یا زمانی که سرعت می گیرید؟ یا وقتی ماشین درجا کار می نماید خارج شدن دود سفید از اگزوز را می بینید؟

پاسخ به این سوالات، شما را در تشخیص علت این اتفاق یاری می نماید. در ادامه آنالیز خواهیم کرد که دلایل مختلف خروج دود سفید از اگزوز خودرو چیست و چگونه می توان آن را عیب یابی و رفع کرد.

شما می توانید برای عیب یابی، رفع مشکل و دریافت خدمات خودرو در محل درخواست خود را در وبسایت خبرنگاران ثبت کنید.

نکات کلیدی

  • یکی از دلایل اصلی خروج دود سفید از اگزوز، مخلوط شدن روغن موتور با مایع خنک کننده است.
  • خرابی واشر سرسیلندر یکی از دلایل اصلی دود سفید اگزوز است.
  • دود سفید از اگزوز می تواند مسائل جدی را برای موتور ماشین ایجاد کند.

دود سفید اگزوز نشانه چیست؟

بیشتر مواقع، خارج شدن دود سفید و آب از اگزوز خودرو امری طبیعی است. این اتفاق معمولاً زمانی می افتد که هوا سرد است و موتور ماشین خود را تازه روشن نموده اید. به عبارت دیگر، علت دود سفید، تراکم در لوله اگزوز است.

احتمال دیگر، نشت مایع خنک کننده است. وقتی مایع خنک کننده به قسمتی از موتور نشت می نماید، همراه با هوا و سوخت می سوزد و دود سفید ایجاد می شود.

خروج دود سفید از اگزوز بعد از روشن شدن موتور و رسیدن به دمای بالا، علتی جز تراکم اگزوز دارد؛ در این شرایط قطعا نشت مایع خنک کننده، علت دود سفید ماشین شماست.

آنالیز علت دود سفید ماشین

هر راننده ای می داند که خروج دود از اگزوز، نشانه خوبی نیست. دود سفید از اگزوز می تواند مسائل جدی را برای موتور ماشین ایجاد کند و باید زودتر عیب یابی شود.

دود سفید اگزوز ماشین شما تنها بخشی از مشکل ایجادشده است. این دود، سرنخ مهمی است که به نشان دادن مشکل واقعی یاری می نماید. در ادامه با این سرنخ ها آشنا خواهیم شد.

محاسبه رایگان هزینه تعمیرات خودرو و تعویض روغن و تعویض باتری خودرو !

1. دود سفید اگزوز به علت آب سوزی

آب سوزی مهم ترین و محتمل ترین علت دود سفید ماشین است. این اتفاق ممکن است در دو شرایط مختلف رخ دهد که در ادامه شرح می دهیم.

2. خروج دود سفید از اگزوز در سرما

علت دود سفید ماشین در زمستان، اختلاف دمای زیادی است که بین موتور و محیط وجود دارد. این اتفاق معمولا در صبح و بعد از روشن کردن ماشین رخ می دهد و جای نگرانی ندارد. بعد از چند دقیقه، شرایط به حالت نرمال خود باز می شود.

علت دود سفید ماشین اول صبح ماشین در فصل سرما، تشکیل قطرات شبنم در مسیر محفظه احتراق موتور خودروی شماست. حرارت بالای داخل محفظه احتراق، باعث تبخیر قطرات آب و خروج دود سفید از اگزوز می شود.

این دود بعد از چند دقیقه رفع می شود و لازم نیست نگران شوید؛ چنانچه این اتفاق ادامه داشت و غلظت دود سفید بیشتر شد، بهتر است آنالیز مشکل را به تعمیرکار باتجربه بسپارید.

بیشتر بخوانید: 4 علت دود ابی هنگام سرد بودن موتور + راهکارهای رفع آن

3. ورود مایع خنک کننده به محفظه احتراق

آب سوزی ممکن است به علت ورود مایع خنک کننده به محفظه احتراق رخ دهد. مایع خنک کننده ترکیبی از آب و ضدیخ است. اگر آب موجود در مایع خنک کننده تبخیر شود، دود غلیظ سفید رنگ با بوی شیرین، از اگزوز خودرو خارج خواهد شد.

آسیب دیدگی واشر سرسیلندر، سوراخ شدن بلوکه سیلندر و تاب برداشتن سرسیلندر سه علت نشت مایع خنک کننده به داخل محفظه احتراق هستند.

اگر هر یک از این مسائل برای خودروی شما پیش آید، به ورود مایع خنک کننده به محفظه احتراق منجر می شود؛ در نهایت شاهد خروج دود سفید از اگزوز ماشین خود خواهید بود.

تعمیر این قطعات، کاری فنی و تخصصی است و باید به وسیله تعمیرکار حرفه ای انجام شود. هر سه مشکل به سیلندر موتور مربوط هستند و برای رفع دود سفید اگزوز باید این قطعه به وسیله تعمیرکار مورد آنالیز قرار گیرد.

تعمیرات تخصصی خودرو و تعویض روغن و تعویض باتری خودرو با تیم حرفه ای خبرنگاران

4. دود سفید اگزوز به علت مسائل سوخت

در برخی شرایط، مسائل سوخت علت دود سفید ماشین است. کاهش عدد اکتان سوخت باعث افت کیفیت سوخت خودروی شما می شود. حد استاندارد عدد اکتان برای بنزین معمولی 87 و برای بنزین سوپر 95 است.

نتیجه این کاهش اکتان و افت کیفیت سوخت، تشکیل دود سفید و خروج آن از اگزوز خودرو است؛ اما در نظر داشته باشید گاهی سیستم سوخت رسانی ماشین شما ایراد دارد و دود سفید به کیفیت سوخت مربوط نمی شود.

اگر انژکتور خراب شده باشد، سوخت بیشتر از حد نرمال وارد محفظه احتراق می شود. در نتیجه، فرایند احتراق به طور کامل انجام نمی شود و دود سفید غلیظی از اگزوز به بیرون خارج خواهد شد.

5. دود سفید اگزوز به علت روغن سوزی

لوله مکش خلاء بین موتور و گیربکس ماشین وجود دارد. معیوب شدن این لوله به مکش روغن گیربکس به داخل موتور منجر می شود. به این ترتیب، روغن گیربکس وارد محفظه احتراق موتور خودرو می شود.

در نتیجه روغن سوزی، دود به رنگ های مختلف از اگزوز خارج می شود. رنگ دود به نوع روغن گیربکس بستگی دارد.

اگر سوختن روغن گیربکس، علت دود سفید ماشین شما باشد، بوی سوختگی واضحی را احساس می کنید. راهکار این مشکل، تعویض سوپاپ وکیوم گیربکس است که باید به وسیله تعمیرکار باتجربه انجام شود.

پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر راهنمای علت خروج دود سیاه از اگزوز را هم مطالعه کنید.

جمع بندی

در این مقاله با چند علت دود سفید ماشین آشنا شدیم. در ابتدای امر، اینطور به نظر می رسد که خروج دود سفید از اگزوز خیلی خطرناک نیست اما باید بدانید که نفوذ مایع خنک کننده به محفظه احتراق به مرور زمان، مسائل جدی تری را ایجاد می نماید.

بنابراین توصیه ما این است که به محض مشاهده این مشکل برای آنالیز علت دود سفید ماشین، به تعمیرگاه مراجعه کنید.

سوالات متداول

اصلی ترین علت دود سفید اگزوز چیست؟

دود سفید اگزوز به معنی سوختن مایع خنک کننده در موتور ماشین است. یعنی مایع خنک کننده وارد محفظه احتراق شده و سوخته است.

علت آب سوزی خودرو چیست؟

سرمای هوا و ورود مایع خنک کننده به محفظه احتراق باعث آب سوزی خودرو می شوند.

منبع: آچاره
انتشار: 19 فروردین 1403 بروزرسانی: 19 فروردین 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16566

به "دلیل دود سفید ماشین چیست؟ [عیب یابی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل دود سفید ماشین چیست؟ [عیب یابی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید