طلای شیطان چیست و چرا استخراج آن بسیار خطرناک است؟

به گزارش کنفرانس هکا، کاواه ایجن (Kawah Ijen) یکی از آخرین مکان های روی زمین است که معدنچیان همچنان طلای شیطان را با دست استخراج می کنند، کاری فوق العاده خطرناک که پیامدهای جبران ناپذیری برای سلامت کارگران دارد.

طلای شیطان چیست و چرا استخراج آن بسیار خطرناک است؟

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، در جاوه شرقی واقع در اندونزی، کوهی آتشفشانی به نام کاواه ایجن وجود دارد که تلالو شبانه نورهای آبی ماورایی در دامنه های این کوه را در سال های اخیر به یک کانون گردشگری بدل کرده است.

براساس گزارش یورونیوز، رسوبات گوگرد زیادی در سطح این آتشفشان وجود دارد و زمانی که دمای آن بالا می رود، این رسوبات گرم شده و به شعله های آبی رنگ تبدیل می شود.

اما در پس این زیباییِ مورد پسندِ گردشگران، این آتشفشان جنبه تاریک و غیرانسانی هم دارد. معدنچیان زیادی جان خود را کف دستانشان می گذارند تا گوگرد یا همان چیزی که به طلای شیطان معروفیت دارد، استخراج کنند.

در مقایسه با سایر مشاغل موجود در این جزیره، استخراج گوگرد درآمد بسیار خوبی دارد و آن را به شغلی مجذوب کننده برای کارگران تبدیل کرده است.

با این وجود، نه تنها کار پرزحمت و طاقت فرست بلکه به دلیل سمی بودن گاز گوگرد، بسیار خطرناک است.

گاز گوگرد از داخل آتشفشان از طریق لوله های فلزی به بیرون کشیده می شود. سپس گاز متراکم و به مایع تبدیل می شود. پس از سرد شدن، ماده سختی می شود و به شکل صفحاتی زرد رنگ درمی آید. معدنچیان این صفحه ها را با دست از هم جدا می کنند و در سبدهای حصیری می گذارند و آنها را به دوش می کشند، سبدهایی که وزن آنها بین 68 تا 90 کیلوگرم است.

امید به زندگی بیشتر معدنچیان شاغل در جاوه شرقی به 50 سال نمی رسد. حتی آنها که در برابر سم گوگرد خود را محافظت می کنند، دچار آسیب های ستون فقرات و کمر می شوند. اما بیشتر آنها به دلیل استنشاق گاز گوگرد دچار مسائل ریوی می شوند.

معدن طبیعیِ گوگرد در جاوه شرقی از آخرین معادن طبیعی به جا مانده در زمین است. البته گوگرد استخراج شده از آتشفشان کاواه ایجن از درجه خلوص بالایی برخوردار نیست و قیمت بالایی ندارد ولی تنها راه امرار معاش گروهی از مردمِ ساکن در جاوه شرقی است.

در بیشتر موارد، گوگرد با درجه خلوص بالا از نفت، گاز طبیعی و سایر منابع فسیلی استخراج می شود. ارزش صنعت تولید گوگرد در جهان حدود 13 میلیارد دلار تخمین زده شده و انتظار می رود در سال های آینده رشد کند.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 29 بهمن 1402 بروزرسانی: 29 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15208

به "طلای شیطان چیست و چرا استخراج آن بسیار خطرناک است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طلای شیطان چیست و چرا استخراج آن بسیار خطرناک است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید