صیانت از اطلاعات درکشور مشکل دارد، شکل گیری قدرت نرم در فضای مجازی

به گزارش کنفرانس هکا، به گزارش خبرنگاران به نقل از مرکز ملی فضای مجازی، سید ابوالحسن فیروزآبادی با بیان اینکه حکمرانی در عصر جدید و در عصری که فضای مجازی به بلوغ رسیده، بدون اشتراک گذاری اطلاعات و منابع امکان پذیر نیست، گفت: آن چیزی که امروز تحت عنوان خدمات ابری در جهان مطرح شده برآمده از این دیدگاه است که ما بتوانیم از منابع و اطلاعات مشترک و اشتراک گذاری آن استفاده کنیم.

صیانت از اطلاعات درکشور مشکل دارد، شکل گیری قدرت نرم در فضای مجازی

وی با اشاره به این که دسترسی به اطلاعات و اشتراک گذاری آن از الزامات حکمرانی جدید است و بدون آن نمی توان حکومت کرد، تاکید نمود: ما در کشور در سطح دولت الکترونیک هنوز در لایه دولت - دولت با مسائل اساسی روبرو هستیم و با توجه به گرایش هایی که در اصلاح حکومتها با شکل گیری واژه های جدید مثل حکمرانی اطلاعات، مطرح شده است، پیاده سازی دسترسی به اطلاعات در ایران با مسائل اساسی روبرو است.

فیروزآبادی با بیان این که معمای حریم خصوصی و دسترسی آزاد به اطلاعات باید در کشور حل گردد، اضافه نمود: مباحث حقوقی جدیدی در فضای مجازی مطرح شده و احتیاج به بازتعریف دارد و تعاریف حریم خصوصی و آزادی دسترسی به اطلاعات باید در این فضا بازنگری گردد.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به این که گمنامی و مسئولیت ناپذیری در فضای مجازی در حوزه رسانه به شدت در سال های اخیر آزار دهنده است، گفت: نه تنها در ایران، بلکه در جهان نیز بحث هایی درباره ترویج نفرت پراکنی و فیک نیوز و مباحث مربوط به دیپ فیک و تشخیص جعل از واقعیت مطرح می گردد.

فیروزآبادی با بیان اینکه هنوز نگاه ما در حوزه حاکمیت داده، نهاد گرایی و دستوری است، افزود: باید بدانیم که بعد از دسترسی و استطاعت بررسی اطلاعات، چه کنشی در سطح محلی و جهانی باید داشته باشیم و آیا مساله کنش پذیری در دو سطح ملی و جهانی حل شده است؟

وی با بیان این که در سطح جهانی هنوز این مساله حل نشده است، اضافه نمود: یکی دیگر از مسائل فضای مجازی، شکاف اطلاعاتی عمیق بین صاحبان سکوها (پلتفرم ها) و کاربران است. چرا که پلتفرم ها در فضای مجازی در حال تمرکز بخشیدن به اطلاعات هستند و حکمرانی آنها در جهان و سطح ملی در هیچ جا روشن نیست.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی ادامه داد: این در حالی است که ما هنوز در رابطه با یک پلتفرم در سطح ملی و بین المللی یک خط هم مشخص تکلیف نکردیم و کار عمیقی نیز در زمینه هنجارسازی و ارزش گذاری برای نحوه دسترسی به این پلتفرم ها صورت نگرفته است.

دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور تاکید نمود: هم اکنون کمپانی های بزرگ این حوزه همچون گوگل، فیس بوک، مایکروسافت و اپل مشخص می نمایند دسترسی چه باشد، چگونه باشد و با چه الگوریتمی باشد. به بیان دیگر یک سلطه گری (هژمونی) در حوزه پلتفرم ها در فضای مجازی شکل گرفته است که باید جمع نخبگان و دانشگاهیان به بحث گذاشته گردد.

وی با بیان اینکه در روند جهانی شدن پدیده سلطه گری در حوزه دسترسی اطلاعات در حال شکل گیری است، گفت: در این حوزه مباحثی همچون رابطه نظام های حکمرانی جدید با نظام دموکراسی و رابطه اینها با سلطه گری پلتفرمی در شکاف اطلاعاتی در سطح جهان مطرح است.

فیروزآبادی ادامه داد: در چالشی که بین رهبری دولت ها در سطح حاکمیت فضای مجازی مطرح است و از آن به عنوان تضعیف دولت و ملت و افزایش بازیگری نخبگان، جامعه مدنی و بخش خصوصی تعبیر می گردد، باید توجه داشت که فاصله بخشی خصوصی با جامعه مدنی تهدید جدی است و در واقع بخش خصوصی و نوع جدیدی از سرمایه داری پلتفرمی در حال شکل گیری در این فضا است.

دبیر شورای عالی فضای مجازی با اشاره به اینکه برای دسترسی به اطلاعات فقط نباید فشار را بر دولت ها بگذاریم، گفت: ما در ابتدایی ترین روابط این حوزه، نظام نداریم و حتی برای صیانت از اطلاعات مشکل وجود دارد. البته سایر کشورها زودتر گام برداشتند و در اروپا مقررات حفاظت از داده GDPR مطرح شده است؛ در حالی که ما باید زودتر حرکت می کردیم.

وی با بیان اینکه در نظام مالی قدرتمند برآمده از ارزش اطلاعات و شبکه، نمی توان شعار دسترسی آزاد و رایگان به اطلاعات داد و باید وجوه مالی آن را درنظر گرفت، درباره شکل گیری قدرت نرم از اطلاعات در فضای مجازی گفت: قدرت نرم در کنار قدرت سخت در حال تولد است و این قدرت برخلاف قدرت سخت، به شدت پراکنده است و در پلتفرم های فضای مجازی، عاملیت می یابد.

فیروزآبادی با اشاره به اینکه باید برای دسترسی اطلاعات، این موضوع را ساماندهی کنیم، گفت: در دسترسی به اطلاعات باید وجوه مالی، اجتماعی و سیاسی را در نظر گرفت. چرا که بیشتر از آنچه که امروز در داخل کشور، اطلاعات وجود داشته باشد، پلتفرم ها در حال دریافت اطلاعات هستند و باید مطمئن بود که اگر پلتفرم های سلامتی، آموزشی و تجاری در کشور توسعه یابد، قدرت بازدارندگی، اقتدار عملی و محرومیت زایی آنها نیز افزایش می یابد. به همین دلیل شورای عالی فضای مجازی کشور در کوشش است تا در این فضا وجوهی که در اولویت است را ساماندهی کند.

ayrokh.ir: مجله گردشگری و مسافرتی

cruisero.ir: کشتی کروز: سفری لوکس و در عین حال مقرون به صرفه به اقیانوس ها

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 6533

به "صیانت از اطلاعات درکشور مشکل دارد، شکل گیری قدرت نرم در فضای مجازی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صیانت از اطلاعات درکشور مشکل دارد، شکل گیری قدرت نرم در فضای مجازی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید