شروع مسیر بسته شدن پرونده معضل چادرخوابی در مازندران

به گزارش کنفرانس هکا، ایرنا/ براساس آخرین خبرهای منتشر گشته، شروع مسیر بسته شدن پرونده معضل چادرخوابی در مازندران صورت پذیرفت.

شروع مسیر بسته شدن پرونده معضل چادرخوابی در مازندران

مازندران یک میلیون و 250 هزار تخت در مراکز اقامتی دارد که شامل هتل، متل، مسافرخانه، بومگردی به عنوان ظرفیت اقامتی رسمی به شمار می روند و در کنار این بخش از ظرفیت اقامتی رسمی، ظرفیت اقامتگاهی غیر رسمی نیز که ظرفیت آنها فراتر از ظرفیت مراکز اقامتی رسمی است را داریم.

با وجود این ظرفیتهای موجود اما مشاهده می شود در ایام مختلف سال بویژه تعطیلات آخر هفته یا تعطیلات رسمی عید نوروز و دیگر اعیاد چادرهای مسافرتی همچون قارچ در گوشه و کنار خیابانها، کوچه ها و پارک های داخل شهرهای مازندران سر بر می آورند که این نوع شیوه شب گذرانی اصلا سنخیتی با اصل موضوع چادرخوابی طبیعت گردان ندارد و گرانی فاکتور اثرگذار در استفاده از چنین شیوه نامتعارف اقامت چند شبانه روز مسافران در این استان است.

پیش از این به نقل مسئولان ارشد مازندران خبری مبنی بر اینکه چادرخوابی مسافران در مازندران ممنوع شد مخابره شد مبنی بر ممنوعیت چادرخوابی مسافران در ایام نوروز پیش رو به عنوان یکی از مصوبات و تصمیمات اتخاذ شده نشست ستاد اجرایی خدمت سفر عنوان شد.

البته با توضیح ذکر شده مبنی بر اینکه چادرخوابی بخشی از یک شاخه از گردشگری به شمار می رود و همچنین مسافران علاقمند به انجام این شیوه شب مانی کوتاه مدت در دل جنگل یا سواحل دریا وجود دارد مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران در آستانه سال نو و ورود میلیونی مسافران به این خطه از شمال کشور در خصوص چادرخوابی در این استان توضیح داد.

در نخستین جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر در مازندران این موضوع مورد بحث و تبادل نظر از سوی مسئولان امر قرار گرفت که خروجی آن ممنوعیت چادرخوابی مسافران در استان بود. البته این تصمیم با خود پیوست هایی به همراه داشت که از فراهم آوردن امکانات اقامتی مسافران از سوی نهادهایی بخشی از آن بود.

در آستانه سال نو این پیوست محقق شده است و هر یک از ادارات و نهادهای مازندران برای این منظور پا پیش گذاشتند و هر آنچه از ظرفیت اماکن اقامتی در اختیار دارند را در ایام تعطیلات نوروز در اختیار مسافران قرار می دهند و در برخی اماکن نیز این اقامت های شبانه بدون هزینه برای مسافران خواهد بود.

با توجه به پای کار آمدن نهادها و ادارات برای در اختیار گذاشتن ظرفیت اقامتی خود بمنظور اسکان مسافران نوروزی پیش بینی کارشناسان و مسئولان بیانگر آن است که سال نو پایان پدیده ناهمگون چادرخوابی در استان خواهد بود.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مازندران گفت: با مصوبه ستاد اجرایی خدمات سفر مازندران هر گونه چادرخوابی مسافران در اماکن عمومی همچون پارکها، خیابانها و میادین ممنوع است.

حسین ایزدی اضافه کرد: چادرخوابی تنها به شرط برپایی چادر در اماکن مشخص و اعلام شده آنهم به مدت زمان محدود امکانپذیر است که برخی از این نقاط شامل پارکهای جنگلی است.

وی ادامه داد: با توجه به پیش بینی حضور میلیونی مسافران نوروزی در مازندران و جلوگیری از کمبود مکان اقامتی تمهیدات لازم اندیشیده شده است که از آن جمله هماهنگی های اجرا شده با ادارات برای در اختیار گذاشتن اماکن اقامتی آنها است.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مازندران گفت: برای همین منظور اداره کل اوقاف و امور خیریه استان حدود 820 سوئیت بقاع امامزاده ها و خوابگاه ها را برای اسکان و اقامت مسافران در نظر گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: اداره کل تبلیغات اسلامی مازندران نیز با در اختیار داشتن مساجد اعلام آمادگی کرد که این اماکن به صورت 24 ساعته در ایام نوروز باز خواهند بود و اسکان اضطراری مسافران را انجام خواهد داد.

ایزدی گفت: اداره کل آموزش و پرورش مازندران مدارس محل اسکان فرهنگیان مسافر را با دریافت اندکی مبالغ به مسافران غیر فرهنگی برای اسکان اجاره می دهد.

وی در خصوص اماکن اقامتی دیگر ادارات دولتی مازندران نیز توضیح داد: فضای اسکان در این مجموعه ها نیز به صورت رزرو شده در اختیار کارکنان کشور قرار گرفته است. اما این مجموعه ها قول مساعد دادند در صورت خالی بودن ظرفیت در ایام نوروز این فضاها را به پذیرش مسافران اختصاص دهند.

منبع: همگردی
انتشار: 22 اسفند 1402 بروزرسانی: 22 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15943

به "شروع مسیر بسته شدن پرونده معضل چادرخوابی در مازندران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع مسیر بسته شدن پرونده معضل چادرخوابی در مازندران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید