سورپرایز بزرگ گوگل، اندرویدی ها شبیه آیفون می شوند

به گزارش کنفرانس هکا، چیزی که همیشه در گوشی های اندرویدی چون سامسونگ توجه مخاطبان را جلب کرده سیستم عامل آن بوده است و اکنون گوگل با تصمیم خود، کاربران و طرفداران اندروید را خشمگین کرده است.

سورپرایز بزرگ گوگل، اندرویدی ها شبیه آیفون می شوند

تینا مزدکی: اندروید در حال تغییر است، امسال ما شاهد تمرکز هیجان انگیز هوش مصنوعی و ورود آن به برنامه های موجود و همچنین برخوردهای امنیتی با برنامه های خطرناک و اکوسیستم فروشگاه برنامه های شخص ثالث بوده ایم. در اواخر امسال هم شاهد به روزرسانی RCS پیامک بین اندروید و آیفون با وجود اکراه اپل، خواهیم بود.

یکی از موضوعات قابل توجه در این میان کنترل است. اپل آن را تا حد زیادی در اکوسیستم خود اعمال می کند و گوگل از طریق اندروید به طور سنتی نمی تواند این کار را انجام دهد، با این حال، این هم در حال تغییر است چرا که گوگل به شدت بر روی عناصر اکوسیستم خود تمرکز کرده است تا بیش از پیش شبیه به اپل شود.

بر اساس گزارش ها، کاربرانی که دستگاه های روت شده دارند، دیگر نمی توانند از RCS استفاده کنند. از سال 2024، Google بی سر و صدا پیام های RCS را در دستگاه های اندرویدی روت شده مسدود می کند. حتی اگر دستگاه شما فقط بوت لودر خود را آنلاک کرده باشد، اکنون در معرض خطر است و ممکن است به زودی امکان ارسال پیام های متنی RCS را از دست بدهد. به گفته یکی از سخنگویان گوگل، تضمین اینکه دستگاه های صادر کننده/دریافت پیام از اقدامات عملیاتی تعریف شده از طریق استاندارد RCS پیروی می کنند، یکی از راه هایی است که گوگل مسیج از هرزنامه و سوء استفاده جلوگیری می کند.

از طرف دیگر آخرین ارتقاء هوش مصنوعی، کنترل هر چه بیشتر گوگل را فراهم می کند؛ این پیامدهایی برای کاربران، و برای OEMهای اندرویدی از جمله سامسونگ دارد. در اینجا یک راهکار وجود دارد که به نظر می رسد کار می کند، یعنی حداقل در حال حاضر کار می کند. به گفته 9to5Google کسانی که به مقدار کافی در روت کردن مهارت دارند، یک راهکار ساده پیدا کرده اند که شامل دور زدن ویژگی ایمنی (Play Integrity API) می شود و به نظر می رسد مسئول جلوگیری از دسترسی RCS است.

مردم در چند هفته گذشته به سختی با یکپارچگی API مبارزه کرده اند. در چند سال گذشته، دور زدن آن نسبتا آسان بود. اما اکنون ناگهان، همه چیز با سرعت بیشتری در حال تغییر است و همان راهکار هایی که سال ها عمل کرده اند اکنون پاسخگو نیستند. از سوی دیگر بسیاری از کاربران اندروید در اکوسیستم Google به طور گسترده خواهان همان سطح امنیتی و حفاظتی هستند که همتایان آیفون از آن لذت می برند، بنابراین به نظر نمیرسد که این روند ادامه پیدا کند.

این سرکوب RCS تنها تغییر شکل اندروید به سمت تکامل آیفون نیست که این هفته شاهد آن بودیم و به نظر می رسد که گوگل در حال قرض گرفتن یکی از نوآوری های اخیر اپل برای دستگاه های خود است و اکنون در دستگاه های اندروید دیده می شود. گوگل به روزرسانی گوشی های پیکسل را با ویژگی Satellite SOS که از آیفون 14 به بعد در دستگاه های اپل دیده می شود، آغاز کرده است.

همانطور که از طریق 9to5Google توضیح داده شده است، اگر امروز در تلفن Pixel وارد Settings سپس Safety & emergency شوید، به احتمال زیاد Satellite SOS را بین SOS Emergency و Car Crash Detection خواهید دید. گوگل، ظاهراً در یک خطا، این تنظیمات را به طور گسترده و تقریباً در تمام دستگاه های پیکسل از طریق به روزرسانی اخیر سرویس های اتصال تطبیقی اعمال کرده است. این ویژگی ظاهراً هنوز کار نمی کند. اما بر اساس برخی از اطلاعات به اشتراک گذاشته شده، به نظر می رسد که ممکن است یک طرح جستجو و نجات اختیاری از Garmin در دسترس باشد که همراه با ویژگی Satellite SOS کار می کند.

واضح است که خطر Google این است که هرچه اندروید بیشتر شبیه به آیفون شود، احتمال اینکه کاربران اندروید تغییر کنند، بیشتر می شود.

امسال نقطه عطفی برای شایستگی های نسبی اندروید و آیفون خواهد بود و بخش اساسی آن هم مربوط به هوش مصنوعی خواهد بود. هیجان کاربران برای iOS 18 اپل همچنان در حال افزایش است، چراکه طبق گزارشات این بروزرسانی می تواند بزرگترین ارتقاء سیستم عامل آنها باشد. این به این دلیل است که اپل برای اولین بار از هوش مصنوعی استفاده خواهد کرد. در همین حال، گوگل هم با به روزرسانی های Gemini پیشروی می کند و سامسونگ نیز بر روی اهداف خودش تمرکز کرده است. با این حال به نظر می رسد هوش مصنوعی اندروید قرار است با جهش تولیدکنندگان پیشرو چینی به عرصه هوش مصنوعی، پیچیده تر شود.

منبع: forbes

58323

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 15 اسفند 1402 بروزرسانی: 15 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15690

به "سورپرایز بزرگ گوگل، اندرویدی ها شبیه آیفون می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سورپرایز بزرگ گوگل، اندرویدی ها شبیه آیفون می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید