سرعت انقراض گونه ها 100 برابر شده است

به گزارش کنفرانس هکا، سازمان ملل متحد طی گزارش جامع خود در خصوص تنوع زیستی در دنیا، نسبت به افزایش سرعت انقراض گونه ها هشدار داد.

سرعت انقراض گونه ها 100 برابر شده است

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه خبری ای بی سی نیوز، سازمان ملل متحد امروز نخستین گزارش جامع خود در خصوص تنوع زیستی در دنیا را با تمرکز بر تهدید انقراض برای گونه های گیاهی و جانوری زمین، منتشر کرد.

نکته اصلی که در گزارش این نهاد بین المللی به آن اشاره شده، این است که وضع طبیعت امروز از هر زمان دیگری در تاریخ بشریت اسفبارتر است. سرعت انقراض گونه ها نسبت به گذشته، 10 یا 100 برابر شده است و بیش از یک میلیون گونه در زمین از زیستگاه مناسب برای بقای طولانی مدت محرومند و احتمال انقراض آن ها تا چند دهه آینده، وجود دارد. اوضاع اقیانوس ها نیز چندان تعریفی ندارد.

دانشمندان زیست محیطی برای تهیه این گزارش که حجم آن از یک هزار صفحه تجاوز می نماید، در هفته ای که گذشت از سراسر دنیا در پاریس گرد هم آمده و از 15 هزار گزارش علمی و دولتی استفاده کردند.

در خلاصه 39 صفحه ای این گزارش که به تایید نمایندگان هر 109 کشور عضو رسیده است، از تبدیل جنگل ها و چمن زارها به زمین های زراعی، صید بی رویه ماهی در اقیانوس های دنیا، تغییرات اقلیمی ناشی از سوزاندن سوخت های فسیلی، آلوده کردن آب و خاک و فراهم کردن بستر لازم برای پیشی دریافت جمعیت گونه های غیربومی از جمعیت گونه های گیاهی و جانوری محلی، به عنوان پنج عاملی نام برده شده که افراد به وسیله آن ها تنوع زیستی را تحت الشعاع قرار داده اند.

اگرچه پژوهشگران بشر را عامل بروز این مشکل می دانند اما معتقدند که هنوز برای حل آن دیر نشده است.

به گفته محققانی که در تالیف این گزارش دست داشته اند، افراد می توانند با ایجاد تغییرات کوچک در خورد و خوراک و نحوه مصرف انرژی خود، به برطرف این مشکل یاری نمایند. منظور از ایجاد تغییرات این نیست که افراد باید الزاما گیاهخوار شوند، بلکه تنها با ایجاد توازن میان مصرف گوشت، میوه و سبزیجات و روی آوردن به پیاده روی و دوچرخه سواری به جای استفاده از وسائط نقلیه شخصی، کلید دستیابی به این مهم است.

همان طور که در این گزارش آمده است، مبارزه با تغییرات اقلیمی و حفظ گونه های گیاهی و جانوری هر دو به یک اندازه اهمیت دارند و کار بر روی هر دوی این مسائل زیست محیطی، باید همزمان با هم صورت گیرد.

euroro.ir: اروپا: سفر به مهد فناوری و میراث دار تمدن باستانی روم و یونان

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 3108

به "سرعت انقراض گونه ها 100 برابر شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرعت انقراض گونه ها 100 برابر شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید