سخنگوی سازمان انرژی اتمی: ساعت 12 امشب گاز را به سانتریفیوژها در فردو تزریق می کنیم

به گزارش کنفرانس هکا، کمالوندی گفت که ساعت 12 امشب (چهارشنبه) گاز به سانتریفیوژها در فردو تزریق می شود و چند ساعت طول می کشد تا به پایداری برسد و روز شنبه به مرحله ای می رسیم که حدود 4.5 درصد غنی سازی خواهیم داشت.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی: ساعت 12 امشب گاز را به سانتریفیوژها در فردو تزریق می کنیم

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی امروز (چهارشنبه) در گفتگویی درباره آغاز عملیات اجرای گام چهارم در مجتمع غنی سازی شهید مسعود علیمحمدی در فردو مطرح نمود: امروز (چهارشنبه) مخزن 2800 کیلویی حاوی حدود 2 هزار کیلوگرم گاز هگزافلوراید اورانیوم UF6، از مجتمع غنی سازی شهید احمدی روشن نطنز به سایت شهید علیمحمدی فردو منتقل شد و این انتقال حدود دو سه ساعت پیش تحت نظارت بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی انجام شد.

وی با ذکر این نکته که قرار بود بر اساس برجام غنی سازی در فردو انجام نشود و مواد هسته ای در آن وجود نداشته باشد، یادآور شد: در حال حاضر این اتفاق رخ می دهد که هم مواد هسته ای در فردو باشد و هم غنی سازی انجام شود.

معاون سازمان انرژی اتمی به مراحل فرآیند غنی سازی اشاره کرد و افزود: فرآیند غنی سازی چند مرحله دارد که مرحله اول انتقال مواد است که انجام شد، در مرحله دوم باید این مواد به خطوط خوراک وصل شود و بعد از آن مراحل دیگری هست که در چند ساعت آینده این مراحل انجام می شود.

کمالوندی ادامه داد: ساعت 12 امشب عملا گاز را به سانتریفیوژ ها تزریق می کنیم و چند ساعت طول می کشد تا به مرحله پایداری برسد و تا روز شنبه (18 آبان) که مجددا بازرسان آژانس خواهند آمد، ما به مرحله ای می رسیم که حدود 4.5 درصد غنی سازی خواهیم داشت.

وی همچنین گفت: ما به تمام چرخه سوخت مسلط هستیم از اکتشاف، استخراج و غنی سازی تا پسمانداری.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی تبدیل کیک زرد به هگزافلوراید را مرحله مهمی خواند که در جای دیگری انجام می شود و با بیان اینکه غنی سازی در چند سال گذشته و بعد از برجام در سایت شهید احمدی روشن نطنز انجام می شد، گفت: ترجیح دادیم مواد را با توجه به فاصله جغرافیایی کوتاه تر و مدت زمان سریع تر از نطنز به فردو منتقل کنیم و این کار انجام شد.

*در حال حاضر حدود 50 تن گاز هگزافلوراید تولید می کنیم

کمالوندی در عین حال یادآور شد: ما در زمینه تولید هگزافلوراید هیچ مسئله ای نداریم و در حال حاضر حدود 50 تن گاز هگزافلوراید تولید می کنیم و مقداری که الان وارد فردو شد حدود 2 تن است که بعدا به تدریج افزایش می یابد.

کمالوندی با بیان اینکه ما باید اطلاعات طراحی و اطلاعات را به آژانس بدهیم، گفت: این اقدامات باید تحت نظر بازرسان آژانس انجام شود که اقدامات را راستی آزمایی کنند و این کار انجام می شود و همین الان بازرسان آژانس در فردو هستند و تا ساعات آینده فرآیند این کار پایان می یابد و از ساعت 12 امشب به سانتریفیوژ ها گازدهی می شود و تولید را داریم و پس از آن باید به مرحله پایداری برسد که این تولید پایدار برای ایام آینده باشد.

رپورتاژ رایگان: 10az10: آگهی رایگان، رپورتاژ رایگان، آگهی بنری ارزان، خرید بک لینک

روسیه: روسیه: سفر به کشور پهناور تزارها، مسکو، سن پطرزبورگ، سوچی و کازان

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 7125

به "سخنگوی سازمان انرژی اتمی: ساعت 12 امشب گاز را به سانتریفیوژها در فردو تزریق می کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سخنگوی سازمان انرژی اتمی: ساعت 12 امشب گاز را به سانتریفیوژها در فردو تزریق می کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید