ساخت و ساز در مریخ نیازی به آهن ندارد!

به گزارش کنفرانس هکا، خاک مریخ را می توان پخت و به الیاف تبدیل کرد تا برای ساخت و ساز در سیاره سرخ استفاده گردد. این ایده، هزینه احداث پایگاه و اقامت در مریخ را به مقدار قابل توجهی کاهش می دهد.

ساخت و ساز در مریخ نیازی به آهن ندارد!

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران و براساس گزارش زومیت، همزمان که ناسا و چند آژانس فضایی دیگر برای اعزام فضانورد به سیاره سرخ در دهه آینده آماده می شوند، دانشمندان در حال آنالیز امکان تبدیل خاک مریخ به الیافی هستند که در استحکام، چیزی کم از فولاد ندارد. ایده این است به جای انتقال حجم عظیمی از مصالح ساختمانی به مریخ که هزینه گزافی در پی خواهد داشت، از منابع موجود در همان سیاره برای ساخت و ساز استفاده گردد.

پِنگ چِنگ ما، محقق چینی دراین باره گفته است: ما کنجکاو بودیم که ببینیم آیا می گردد خاک مریخ را به الیاف تبدیل کنیم؛ ماده ای که در فراوری لباس و خیلی چیزهای دیگر، کاربرد دارد.

برای این منظور، ما و تیمش ترکیبی ساختند که از لحاظ شیمیایی، شبیه به خاک مریخ بود؛ متشکل از سیلیس و مقادیر اندکی از اکسید آلومینیم، اکسید آهن، اکسید منیزیم و اکسید کلسیم!

به گزارش گجت نیوز، آن ها این خاک را تا حرارت 1500 درجه سانتی گراد حرارت دادند و سپس آن را با آب، به سرعت خنک کردند. در مرحله بعد، محققان ماده خنک و سفت شده را به قطعات کوچک تقسیم کردند و با استفاده از یک دستگاه چرخان، آن را به شکل رشته ای درآوردند.

با وجود آنکه این رشته های الیافت مانند فقط بین 9.7 تا 13.9 میکرومتر ضخامت داشتند، بسیار مستحکم بودند؛ استحکامی به مقدار 1320 مگاپاسکال که با میلگردهای فولادی برابری می نماید. به گفته ما: این ماده، مانند الیاف شیشه است که برای تقویت بتن، به آن اضافه می نمایند.

علاوه بر ساخت و ساز، از این ماده می توان برای پرورش بهتر گیاهان در مریخ نیز بهره گرفت؛ زیرا ساختار فیزیکی آن طوری است که آب را بهتر در خود نگه می دارد. بعلاوه فراوری پوشاک از آن برای فضانوردان اعزامی به مریخ هم دور از فکر نیست.

به باور خاور فرناندز از دانشگاه تکنولوژی سنگاپور: اگر ما بتوانیم الیاف بیشتری نظیر این فراوری کنیم که البته هنوز یک ایده آزمایشی است، ماده ای موثر برای تقویت سازه های مریخی خواهیم داشت.

ما یادآور شده که در مریخ به علت شرایط محیطی متفاوت (از جمله جاذبه کمتر)، این الیاف باید با روش دیگری فراوری گردد. به همین علت، محققان به ایجاد تغییراتی در روش فراوری خود فکر می نمایند که با شرایط مریخ، تناسب بیشتری داشته باشد.

البته هزینه ساخت و ساز، تنها چالش بشر در راه فتح مریخ نیست. اخیرا مطالعه ای صورت گرفت که بر اساس نتایج آن، موجودات میکروسکوپی بزرگترین مانع انسان برای زندگی در مریخ هستند.

پیچیدگی های فنی و چالش های دیگری هم در این مسیر وجود دارد؛ ولی با برطرف هر کدام از آن ها در سال های پیش رو، یک گام به سیاره همسایه نزدیک تر می شویم.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 15 اسفند 1402 بروزرسانی: 15 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15712

به "ساخت و ساز در مریخ نیازی به آهن ندارد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت و ساز در مریخ نیازی به آهن ندارد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید