زندگی مخفیانه و مرموز یک بچه اژدها ، عکس

به گزارش کنفرانس هکا، جانورانی که زمانی تصور می شد فقط در آب زندگی می نمایند، در حالی که از غارهای خود در شمال ایتالیا بیرون می آمدند دیده شدند. این مشاهده نشان می دهد که این جانوران کور که زمانی بچه اژدها هم نامیده می شدند، مدتی را روی زمین سپری می نمایند.

زندگی مخفیانه و مرموز یک بچه اژدها ، عکس

تینا مزدکی: سمندر سفید یا پروتئوس (Proteus anguinus) موجود عجیبی که زمانی تصور می شد بچه اژدها است. این نوع خاص از جانوران پس از میلیون ها سال زندگی در تاریکی، عملاً نابینا هستند، بدن آن ها رنگ پریده و شبح آلود است با این حال، حس بویایی و شنوایی قوی دارد و با استفاده از میدان های الکتریکی حرکت می نماید. اما علی رغم این تخصص های غارنشینی که به تروگلومورفیسم معروف است، به نظر می رسد که سمندرهای سفید که اولم olm نیز نامیده می شوند، به زندگی در زیر زمین وابسته نیستند.

به گفته محققان تا به حال تعداد کمی از این سمندرها، بیرون از مکان زندگی خود یعنی غارهای زیرزمینی دیده شده اند با این حال، در سال 2020، به طور تصادفی با یکی از آن ها در حال شنا در چشمه ای روی زمین برخورد کرد که باعث تعجب آنها شد. با آنالیز بیشتر، محققان متوجه شدند که این اتفاق آنچنان که تصور می شد، اتفاق نادری نیست.

این جانوران کور در 15 چشمه در شمال شرقی ایتالیا مشاهده شدند و حتی در یک مورد، یک لارو پیدا شد که به گفته محققان یک یافته استثنایی بود؛ گفته می گردد که این تنها لاروی بود که در خارح از غارها دیده می شد و حتی کوچکترین عضو از این گونه جانور بود که تا به حال دیده شده بود. این می تواند نشان دهد که سمندرهای سفید می توانند در در خارج از محدوده غار خود زاد و ولد نمایند، اگرچه انتظار می رود این امر نادر باشد.

حتی اگر آنها در سطح فراوری مثل ننمایند، محققان احتمال می دهند که گونه ها در آنجا تغذیه می نمایند. محققان 12 سمندر سفید را کنترل کردند که 5 تای آن ها به تازگی کرم خاکی خورده بودند. هیچ یک از این کرم ها متعلق به گونه هایی نبودند که زیر آب زندگی می نمایند بنابراین محققان بر این باورند که آن ها برای تغذیه به سطح زمین می آیند. علیرغم اندازه زیادی انرژی که آن ها برای رسیدن از غار زیرزمینی خود به سطح احتیاج دارند، به نظر نمی رسد که بد عمل نمایند، چرا که با این حال که اکثرا جانوران لاغری هستند اما سمندرهایی که در سطح آب دیده می شدند کاملا چاق بودند.

بنابراین به راحتی می توان گفت این سمندرهای عجیب واقعاً پر از شگفتی هستند.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 27 اسفند 1402 بروزرسانی: 27 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16077

به "زندگی مخفیانه و مرموز یک بچه اژدها ، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زندگی مخفیانه و مرموز یک بچه اژدها ، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید