روش های خانگی درمان یبوست در سفر

به گزارش کنفرانس هکا، یکی از بیماری های گوارشی شایع که ممکن است هرکسی آن را در سفر تجربه نموده باشد، یبوست است که به دلایل مختلفی از جمله تغییر ناگهانی عادات غذایی ممکن است رخ دهد. در این مطلب به آموزش روش های درمان خانگی یبوست می پردازیم.

روش های خانگی درمان یبوست در سفر

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سایت سیمرغ، اگر در هنگام مسافرت کردن دچار یبوست می شوید، بهتر است بدانید تنها نیستید. یبوست در مسافرت حدود 40 درصد مردم را تحت تاثیر قرار می دهد.مردم سرویس بهداشتی و توالت خانه خود را دوست دارند و زمانی که وارد محیط جدیدی می شوند و برنامه های روزانه آنها نیز تغییر می نماید، گاهی وارد منطقه ای با زمان محلی متفاوت می شوند، سیستم گوارشی از کنترل خارج می گردد و مسائلی مانند نفخ بروز می نماید. اما قرار نیست همواره در مسافرت دچار این مشکل ناراحت نماینده باشید. در ادامه به بعضی راه کارهای موثر برای رفع یبوست در مسافرت اشاره می کنیم.

  1. درمان یبوست با مصرف مقدار کمی سرکه سیب در روز

مسافرت باعث می گردد روش های درمانی برای رفع مسائل گوارشی کمی پیچیده تر شوند. یکی از بهترین روش ها مصرف کمی سرکه سیب است. یک قاشق چایخوری سرکه سیب را در کمی آب حل کنید و به مدت 15 تا 30 دقیقه منتظر بمانید و قبل از هر وعده غذایی این محلول را میل کنید. این روش به عملکرد بهتر روده یاری می نماید. سرکه سیب به فراوری مایعات گوارشی یاری می نماید. مایعات گوارشی برای تجزیه غذا ضروری هستند. این روش با بهتر کردن هضم غذا و عملکرد روده باعث از بین رفتن نفخ و گرفتگی های شکم می گردد.

سرکه سیب محلول در آب گاهی به هضم سخت یاری می نماید، به ویژه اگر در مسافرت کوشش می کنید غذاهای جدید بخورید. همواره یک آنزیم گوارشی خوب به شما توصیه می گردد. دکتر جنا میلر Jennah Miller متخصص طب اطفال در تورنتو می گوید: آنزیم گوارشی خوب حاوی چندین آنزیم مختلف است که برای تجزیه تمام بخش های یک وعده غذایی ضروری هستند (به عنوان مثال پروتئاز Protease برای تجزیه پروتئین ها، لیپاز lipase برای چربی ها و آمیلاز amylase برای کربوهیدرات ها). خوردن یک یا دو کپسول از این آنزیم ها قبل و بعد از غذا می تواند هر نوع مشکل گوارشی را قبل از اینکه حتی آغاز شوند، رفع سازد. زمانی که روده ما سالم است این آنزیم ها را به خودی خود فراوری می نماید، اما گاهی برای تجزیه بعضی غذاهای غنی و یا غذاهایی که دستگاه گوارش به آنها عادت ندارد، به یاری بیشتری احتیاج داریم.*پروتئاز Protease : یا پروتئین گوار به آنزیمهایی گفته می گردد که باعث تجزیه پروتئین ها می شوند.

*لیپاز lipase :آنزیم است که توانایی هیدرولیز استرها را دارد و نقش اختصاصی تبدیل تری گلیسرید به گلیسرول و اسید چرب را ایفا می نماید

* آمیلاز amylase : در بدن انسان در بزاق، آنزیمهای لوزالمعده و روده باریک یافت می گردد. این آنزیم باعث تجزیه زنجیره های پلی ساکارید مانند نشاسته به اجزای کوچکتر و دی ساکاریدهایی مانند مالتوز می گردد و نقش مهمی در هضم کربوهیدراتها دارد.

2. درمان یبوست با چای زنجبیل

در زمان سفرهای هوایی مقدار زیادی چای زنجبیل بنوشید. می توانید از دمنوش های زنجبیل در سفر بهره ببرید. تا جایی که می توانید چای زنجبیل بنوشید. زنجبیل رطوبت بدن را رفع می نماید، به بدن آبرسانی می نماید، گردش خون را بهبود می بخشد، التهاب پاها را به حداقل می رساند و حرکت مواد غذایی را در بدن تسهیل می نماید. وقتی به مقصد مورد نظر می رسید، میوه و سبزی به مقدار زیاد بخورید و در هفته اول سفر خود وعده های غذایی سبک تر داشته باشید. هر زمان وقت آزاد داشتید به پشت دراز بکشید و زانوهای خود را در شکم تان جمع کنید و به این وسیله شکم خود را فشار دهید و روده تان را بیدار کنید تا حرکت روده انجام گردد.

3. درمان یبوست با مصرف منیزیم و دریافت دوش آب گرم

پودر منیزیم سیترات در مسافرت بسیار به دردتان می خورد. این شکل منیزیم به سرعت توسط خون جذب می گردد و در نتیجه تاثیر خیلی سریع دارد. منیزیم به سیستم عصبی مرکزی یاری می نماید و در نتیجه به شل شدن عضلات و هضم غذا یاری می نماید و نفخ رفع می گردد. 20 دقیقه قبل از سفر و همچنین به محض رسیدن به مقصد دوش بگیرید، دوش دریافت باعث آرامش بدن می گردد و به بدن اجازه استراحت می دهد. به خاطر گرمای وارد شده به بدن پروتئین هایی آزاد می شوند که از بدن در مقابل استرس های ناشی از حوادث محافظت می نمایند.

4. درمان یبوست با ماساژ منظم

همواره زمان برای ماساژ دادن حرفه ای را نداریم، اما خودتان می توانید بخش هایی مانند پایین ستون فقرات را با طب فشاری ماساژ دهید که این کار به انرژی حرکتی منجر شده و باعث رفع یبوست می گردد. دو توپ کوچک اسکواش را داخل یک جوراب قرار دهید و آن را ببندید. باید توپ ها به خوبی به یکدیگر بچسبند تا به درستی کار نمایند. توپ ها را در دو طرف ستون فقرات قرار دهید و آن ها را به سمت پایین ستون فقرات حرکت کنید، در حین انجام این کار نفس عمیق بکشید.

برای محافظت از سر خود از یک بالشت بهره ببرید و روی یک تشک یوگا (یا یک سطح کاملا صاف) دراز بکشید. نقطه دیگری که فشار وارد کردن به آن برای رفع یبوست موثر است، بین انگشت شست و انگشت اشاره است. این بخش را به طور مداوم و ثابت به مدت چند دقیقه فشار دهید.

منبع: سلامت نیوز

اروپا: اروپا: سفر به مهد فناوری و میراث دار تمدن باستانی روم و یونان

منبع: همگردی
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 6119

به "روش های خانگی درمان یبوست در سفر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش های خانگی درمان یبوست در سفر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید