روش جادویی و سریع درصد گیری

به گزارش کنفرانس هکا، در این بسته دانستنی تحصیلی به آموزش مفهوم درصد و روش درصدگیری از اعداد پرداخته شده است.

روش جادویی و سریع درصد گیری

به گزارش خبرنگار با توجه به اهمیت مبحث درصد گیری در مدرسه و حتی نیاز آن در هر شغل و حرفه ای، باید افراد به طور کامل و صحیح آموزش این مبحث را جدی بگیرند؛ به خصوص برای دانش آموزان کنکوری که با توجه به اندک زمان آزمون سراسری نیازمند تسلط کافی به این روش ریاضی هستند. در ادامه به آموزش جامع و راحت این درس پرداخته شده است.

درصد یا Percent یک روش برای نشان دادن نسبت بین دو عدد است. درصد در ریاضیات با علامت % نشان داده می گردد. استفاده از درصد در رشته های مختلف بسیار کاربرد دارد چرا که از طریق آن می توان خیلی راحت و قابل فهم مقدار فراگیری یک پارامتر را در مجموعه نشان داد.

یک درصد به معنای یک واحد از 100 واحد هم اندازه است. همانطور که گفته شد درصد با علامت % نمایش داده می گردد، اما راه های دیگی هم برای نمایش آن وجود دارد. به عنوان مثال همه این موارد به معنای 5 درصد هستند:

5%

5 pct

0.05

5/100

از درصد معمولا به تنهایی استفاده نمی گردد. به عبارت دیگر درصد بیشتر زمانی به کار می رود که بخواهیم پاسخ سوال یک عدد نسبت به عدد دیگر چقدر عظیم است؟ را بدهیم. یک مقدار موضوع را راحت تر و قابل لمس کنیم. چیزی را تجسم کنید که همه دوست دارند، مثلا یک بسته عظیم شکلات.

حالا می خواهیم جواب این سوال را پیدا کنیم: %40 از 20 چند می گردد؟ 40 صدم 20 می گردد پاسخ این سوال، پس اگر ما 20 شکلات را به 100 قسمت مساوی تقسیم کنیم، 40 قسمت از آن ها برابر است با %40 از 20 شکلات.

محاسبات ریاضی آن هم به این شکل است: 20 * 40/100 = 8. بنابراین 40 درصد از 20 شکلات برابر است با 8.

به سادگی می بینید که در هر سمت از تناوبمان مقدار هایی را نوشته ایم.

x: تعداد مد نظر

all: تمام تعداد موجود

%: مقدار درصد از 100

ما در این جا می گوییم که % از 100 برابر است با چند تا از all و به راحتی با داشتن دو مقدار، مقدار سوم به دست می آید. یعنی فرض کنید اگر بخواهیم x را به دست آوریم، کافی است all و % را در هم ضرب نموده و بر 100 تقسیم کنیم.

یا اگر بخواهیم % را به دست آوریم، کافی است که 100 و x را در هم ضرب نموده و بر all تقسیم کنیم؛ و به این صورت برای به دست آوردن all کافی است x و 100 را در هم ضرب نموده و بر مقدار % تقسیم کنیم.

پس می بینید که با یک تناوب ساده می توانیم این کار را انجام دهیم و حتی شما می توانید یک مقدار را به جای بردن بین 0 تا 100، بین 0 تا 1 هم ببرید. کافی است به جای 100، عدد 1 (یک) را قرار دهید.

ساده ترین راه چاره برای یادگیری جدول تناوبی

محاسبه درصد در ذهن مخصوصا زمانی که صحبت از اعداد سخت باشد، کار آسانی نیست. با این حال، یک شخص با ترفندی ساده ریاضی به شما یاری می نماید تا بدون یاری ماشین حساب و به راحتی یکی از سخت ترین انواع محاسبات را انجام دهید.

بن استفنز انگلیسی، این ترفند را یک هک کوچک نامید. ماهیت این کار جایگشت ساده اعداد است که منجر به دستیابی به نتیجه مطلوب می گردد. با اینکه این روش یک راه چاره جدید نیست، اما واکنش بسیاری از افراد حاکی از آن است که بسیاری از وجود آن بی خبر بوده اند.

بنابراین، اولین کاری که باید انجام دهیم این است که اعداد را برعکس کنیم: فرض کنید شما نیاز به محاسبه سریع و ذهنی 4% از عدد 75 را دارید. چگونه این کار را انجام بدهیم؟ فقط کافی است که 75% (یعنی سه چهارم) از 4 را حساب کنیم که می گردد 3. کافی است که عدد حاصل را برعکس کنیم که مجددا می گردد 3.

مثالی دیگر: 18% از عدد 50، به نظر سخت می آید، اما کافی است 50% از 18 را حساب کنیم که می گردد 9.

با این راه چاره شما قادر خواهید بود تا همکاران و دوستان خود را با توانایی های محاسباتی فوق العاده خود متعجب کنید.

با این تفسیر ها اگر بخواهیم درصد تخفیف یک کالا را محاسبه کنیم چه؟ مثلا فرض کنید یک کالای 30000 تومانی 70 درصد تخفیف خورده است. شما چگونه باید بفهمید که قیمت نهایی چقدر است؟

پاسخ: باید با خودتان بگویید چقدر (X) از 30000 تومان برابر با 70 تا از 100 تا است؟ برای یافتن پاسخ باید از فرمول زیر بهره ببرید.

X÷30000=70÷100

محاسبه تخفیف محصولات: به عنوان مثال فرض کنید محصولی 30 درصد تخفیف دارد. برای محاسبه مبلغ نهایی مراحل زیر را دنبال کنید.

قدم اول: 30 درصد را از 100 درصد کم می کنیم؛ که می گردد 70 درصد.

قدم دوم: 70 درصد را به عدد تبدیل می کنیم که می گردد. 70 تقسیم بر 100 که برابر است با 0.7.

قدم سوم: عدد 0.7 را بر قیمت محصول ضرب می کنیم. به عنوان مثال جنسی که 14000 تومان قیمت دارد بعد از تخفیف می گردد 9800 تومان.

محاسبه درصد افزایش یا کاهش حقوق، محاسبه درصد افزایش یا کاهش وزن، محاسبه تغییر قد کودک، محاسبه مالیات کسر شده، محاسبه درصد سود حاصل از یک معامله، محاسبه درصد تغییر جمعیت از کاربردهای درصد هستند.

مجله آیرخ: مجله گردشگری و مسافرتی

کشتی کروز: کشتی کروز: سفری لوکس و در عین حال مقرون به صرفه به اقیانوس ها

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 20 شهریور 1400 بروزرسانی: 20 شهریور 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 9355

به "روش جادویی و سریع درصد گیری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش جادویی و سریع درصد گیری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید