روس ها از آبان اینترنت مستقل خواهند داشت

به گزارش کنفرانس هکا، مسکو - ایرنا: دومای روسیه با وجود مخالفت های گسترده درخصوص ایجاد اینترنت مستقل در جامعه، در شور سوم و نهایی پایان قانون مربوطه را تصویب کرد تا از دهم آبان ماه سال جاری به اجرا در آید.

روس ها از آبان اینترنت مستقل خواهند داشت

به گزارش ایرنا، مخالفان این قانون نگران امنیتی شدن فضای اینترنت برای مخالفان و اعمال محدودیت های بیشتر بر مردم هستند حال آنکه دولت بارها اعلام نموده است که نگران آن است که آمریکا به یک باره دکمه قطع اینترنت مردم روسیه را فشار دهد و زندگی مردم روسیه که به شدت به اینترنت وابسته شده، با مسائل جدی روبرو گردد.

دومای روسیه امروز در حالی در شور سوم قانون ایجاد اینترنت مستقل در روسیه را تصویب کرد که 307 نماینده به آن رای مثبت داده و 68 نفر نیز رای منفی دادند. اکثریت دوما را نمایندگانی تشکیل می دهند که عضو حزب روسیه واحد هستند که پوتین آن را تاسیس کرد.

آندره کلیشاس رئیس کمیسیون امور قانون اساسی شورای فدراسیون، لودمیلا بوکووا معاون وی و آندره لوگووی نماینده دومای روسیه مولفین طرح قانونی ایجاد اینترنت مستقل هستند.

مطابق متن این طرح قانونی، سازمان نظارت بر ارتباطات جمعی و فناوریهای اطلاعاتی مسئولیت نظارت و اجرای طرح ایجاد اینترنت مستقل در روسیه را برعهده دارد. ارزیابی نوع خطرها و ریسک ها در مسائل مربوط به شبکه اینترنتی در روسیه نیز برعهده دولت روسیه خواهد بود.

این قانون پس از امضای رئیس جمهوری روسیه، از اول ماه نوامبر سال 2019 (دهم آبان ماه 98) به اجرا در می آید و با توجه به اینکه یکی از حامیان اصلی آن دولت بوده، بعید به نظر می رسد که مانعی بر سر اجرای آن در زمان یاد شده بوجود آید.

لازم به ذکر است شبکه اینترنتی در روسیه سالانه 15 درصد گسترش می یابد که بیش از پنج برابر رشد فراوری ناخالص ملی این کشور است.

در پیش نویس این طرح آمده است: با توجه به ماهیت خصمانه آمریکا و استراتژی امنیت سایبری این کشور که در ماه سپتامبر سال گذشته منتشر شد، این طرح به اجرا گذاشته می گردد.

در ادامه گفته شده است: واشنگتن در سال 2018 بدون هیچگونه مدرکی مسکو را به انجام حملات هکری متهم کرد و وعده داد که این کشور را در راستای طرح های خود برای حفظ رجحان و سلطه بر دنیا مجازات کند.

لئونید لوین رئیس کمیسیون سیاستگذاری اطلاعاتی و فناوری های اطلاعاتی و ارتباطات دومای روسیه نیز پس از تصویب نهایی این طرح گفت که تمام کوشش های برای نامیدن طرح قانونی تایید شده به عنوان اینترنت جداگانه و مستقل یا طرح منزوی کننده روسیه در فضای مجازی با واقعیت مطابقت ندارد.

ویتالی وخوف استاد دانشگاه فنی بائومان مسکو با حمایت از این قانون گفت که ما باید در گام اول مانع خروج اطلاعات شهروندان روس از کشور شویم و در گام بعدی شرایط کار با اینترنت در فضای امن و مطمئن را فراهم کنیم تا توسط آمریکا غافلگیر نشویم.

اما مخالفان ایجاد اینترنت مستقل در روسیه حرف خود را می زنند و معتقدند که حساسیت مقامات روسیه بی جهت است و این طرح فقط هزینه روی دست مردم روسیه می گذارد و تنها انرژی و زمان متخصصان را می گیرد ضمن اینکه باعث کند شدن اینترنت و افزایش هزینه خدمات اینترنتی بر مردم می گردد.

اگر چه به گفته سناتور کلیشاس از مولفان طرح ایجاد اینترنت مستقل، اجرای این طرح 20 میلیارد روبل (حدود 300 میلیون دلار) هزینه دربر خواهد داشت اما اولگ ایوانف معاون وزیر ارتباطات روسیه گفته که هنوز نمی توان هزینه نهایی اجرای این طرح را گفت.

سرگئی ایوانف نماینده دوما از حزب لیبرال دمکرات و عضو کمیسیون محاسبات دوما اما معتقد است که این طرح بی فایده است.

بعضی می گویند که دولت نیز از وضع و شرایط ایجاد اینترنت مستقل در این کشور ناراضی است، زیرا وظیفه بازرسی و نظارت بر آن به عهده سازمان نظارت بر ارتباطات جمعی قرار می گیرد در حالیکه اکنون وزارت ارتباطات روسیه این وظیفه را برعهده دارد.

دمیتری پسکوف سخنگوی کرملین چندی پیش پس از اعتراضات خیابانی در مورد اینترنت مستقل گفت که هدف قطع ارتباط روس ها با دنیا خارج نیست بلکه اتخاذ تدابیر لازم برای زمانی است که اقدام خصمانه علیه روسیه در حوزه اینترنت صورت بگیرد.

دیوان محاسبات روسیه نیز تاکنون از لایحه ایجاد اینترنت مستقل حمایت ننموده و نمایندگان این سازمان معتقدند که اجرای این طرح هزینه های اضافی دربر دارد و بخاطر آن هزینه خدمات اینترنتی و کالاهای مرتبط با این بخش در روسیه افزایش خواهد یافت.

به گزارش رسانه های روسی، بخش تجاری روسیه نیز از طرح ایجاد اینترنت روسی انتقاد نموده زیرا در این طرح ایجاد سرورهای اینترنتی در روسیه پیش بینی شده در حالیکه اکنون 11 سرور مادر در روسیه وجود دارد.

در تجمع اعتراضی که اواسط اسفند سال گذشته توسط حزب لیبرتاریانسکی (آزادیخواهی) روسیه در مسکو و چند شهر روسیه برگزار گردید، شرکت کنندگان، ایجاد اینترنت مستقل را انزوای اینترنتی روسیه خواندند.

pariha.com: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 2787

به "روس ها از آبان اینترنت مستقل خواهند داشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روس ها از آبان اینترنت مستقل خواهند داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید