راهنمای انتخاب برترین دهانشویه، نکات و نحوه مصرف آن

به گزارش کنفرانس هکا، دهانشویه ها شست وشو دهنده هایی با قابلیت ضد عفونی کننده ای بالا برای کاهش باکتری ها و پلاک در دهان شما هستند. این دسته از محصولات می توانند به جلوگیری از پوسیدگی و تقویت مینای دندان کمک کننده باشند. بعلاوه سفید شدن دندان ها به مرور زمان از دیگر مزیت های این محصول بهداشتی است. با این حال هنگام راه رفتن در راهروهای داروخانه یا سوپرمارکت، احتمالاً با طیف بی پایانی از دهانشویه ها روبرو می شوید که می توانید از بین آن ها یکی را انتخاب کنید. اما چه محصولی برترین دهانشویه برای شماست؟ در این مقاله از سری راهنماهای خبرنگاران مگ در کنار ما باشید تا شما را در انتخاب یک دهانشویه مناسب کمک کنیم.

راهنمای انتخاب برترین دهانشویه، نکات و نحوه مصرف آن

انتخاب برترین دهانشویه بر اساس شرایط دهان و دندان

سلامت فعلی دهان و دندان نقش مهمی در انتخاب و خرید دهانشویه برای شما خواهد داشت. آیا از بوی بد دهان یا خشکی دهان رنج می برید؟ آیا در خطر ابتلا به ژنژیویت هستید؟ آیا دندان های شما در سلامت کامل هستند؟ آیا دندان یا لثه هایی حساس دارید؟ این اطلاعات مهم تر از آن چیزی است که ممکن است تصور کنید.

دهانشویه و حساسیت دندان ها

حساسیت دندان می تواند یک واقعیت ناخوشایند و ناراحت نماینده باشد. با این حال، در بازار دهانشویه هایی وجود دارند که می توانند به تقویت دندان ها و عاج آن یاری کند. به طور کلی اگر از حساسیت دندان رنج می برید، در پی خمیردندانی باشید که سیترات پتاسیم، نیترات پتاسیم، فسفات کلسیم، فلوراید قلع و/یا فلوراید سدیم را در ترکیبات فعال خود داشته باشد. سیترات پتاسیم و نیترات پتاسیم عاج و اعصاب داخل دندان را بی حس می نمایند. در این میان در خصوص دهانشویه ها باید بدانید که گزینه هایی وجود دارند که می توانند جرم و پلاک دندان را از بین ببرند و باعث جلوگیری از ایجاد پوسیدگی و حساسیت می شوند. ترکیبات موجود در دهانشویه هایی مانند دهانشویه میسویک به نحوی است که باعث تقویت دندان ها می شود و در وهله اول از ورود مواد محرک به عاج جلوگیری می نماید.

استفاده از دهانشویه به منظور مراقبت از دهان بچه ها

اگر در پی برترین دهانشویه برای کل خانواده یا بچه ها خود هستید، حتما در پی دهانشویه بدون الکل باشید. بسیاری از انواع دهانشویه حاوی الکل هستند که در صورت بلعیدن تصادفی می تواند برای بچه ها بسیار مضر باشد. بعلاوه به یاد داشته باشید که بچه ها زیر شش سال نباید از دهانشویه استفاده نمایند، زیرا دندان های آن ها هنوز در حال شکل گیری است و در برابر فلوراید آسیب پذیر هستند. به عنوان یک نکته اضافی، به یاد داشته باشید که دهانشویه را دور از دسترس بچه ها قرار دهید!

حفاظت و پیشگیری

حتی اگر هیچ مشکل یا نگرانی ای در خصوص سلامت دهان و دندان خود ندارید، مطمئناً ایده بدی نیست که از دهانشویه ای برای محافظت از دندان های خود و جلوگیری از این مسائل بهره ببرید. در پی دهانشویه های حاوی فلوراید باشید که از پوسیدگی دندان جلوگیری و مینای دندان را تقویت می نماید. بعلاوه استفاده از دهانشویه حاوی مواد ضد پلاک، ضد باکتری یا ضد میکروبی ایده خوبی است، زیرا می تواند به پیشگیری از بسیاری از مسائل جدی دندانی مانند التهاب و بیماری های لثه یاری کند.

برترین دهانشویه برای بوی بد دهان

بوی بد دهان (که به عنوان هالیتوزیس هم شناخته می شود) می تواند از حالت خفیف تا شدید متغیر باشد. طبیعتا بوی بد دهان می تواند خجالت آور باشد یا حتی نشانه مسائل جدی تری برای سلامت دهان باشد. به همین خاطر بسیاری از افرادی که از موارد خفیف یا موقت بوی بد دهان رنج می برند، ممکن است دهانشویه های آرایشی یا زیبایی را به عنوان گزینه ای مناسب انتخاب نمایند. با این حال باید بدانید که این شست وشودهنده ها در درجه اول به منظور پوشاندن بوی بد دهان کاربرد دارند و علل هالیتوزیس را درمان نمی نمایند. اگر دائماً با بوی بد دهان درگیر هستید، ممکن است نشانه ای از وجود بیش از حد باکتری ها، التهاب لثه، بیماری های لثه یا سایر مسائل سلامت دهان باشد. در چنین حالتی باید دهانشویه های آنتی باکتریال را در نظر بگیرید و با دندانپزشک خود صحبت کنید تا علت هالیتوزیس را معین کنید. در ضمن شما می توانید قیمت برترین دهانشویه برای بوی بد دهان را در سایت خبرنگاران آنالیز کنید.

آیا دهانشویه زیبایی موثر است؟

اگرچه بیشتر افراد توصیه می نمایند که برترین دهانشویه برای بوی بد دهان، دهانشویه زیبایی است اما باید بدانید که این نوع از محصولات فقط به کنترل موقت بوی بد دهان یاری می کند، اما هیچ کاربرد شیمیایی یا بیولوژیکی ندارد. به بیان دقیق تر با پلاک، التهاب لثه یا پوسیدگی های دندان مبارزه نمی نماید. بسیاری از دندانپزشکان در خصوص ارزش استفاده از دهانشویه آرایشی شک دارند، زیرا لزوما سلامت دهان را بهبود نمی بخشد و بیش از 10 تا 15 دقیقه نمی تواند بوی بد دهان را از بین ببرد.

برترین دهانشویه برای دهان خشک

اگر خشکی دهان دارید توصیه می شود که از دهانشویه هایی که الکل در آن ها وجود دارد خودداری کنید. الکل دهان شما را بیشتر خشک می نماید و علائم آن را تشدید می نماید. البته در نظر داشته باشید که صرفاً حذف الکل از روتین مراقبت از دهان کافی نیست و ممکن است احتیاج به شست وشوهای تخصصی و طراحی شده برای تسکین خشکی دهان داشته باشید.

برترین دهانشویه برای التهاب لثه

چه درگیر ژنژیویت و بیماری های لثه باشید، چه در معرض خطر آن باشید یا تنها در پی پیشگیری باشید، بهتر است دهانشویه ای را انتخاب کنید که دارای ترکیبات ضد پلاک، ضد باکتری، ضد میکروبی و/یا ضد التهاب لثه باشد. اگر دندانپزشک به شما بگوید که در معرض خطر ابتلا به التهاب لثه یا بیماری لثه هستید، احتمالاً برترین دهانشویه برای التهاب لثه و برترین دهانشویه برای زخم زبان (یا برترین دهانشویه برای آفت دهان) از نوع کلرهگزیدین تجویز یا توصیه می نماید که به کشتن باکتری ها و بازیابی سلامت دهان شما یاری می نماید.

برترین دهانشویه برای جلوگیری از پوسیدگی دندان

در حالت کلی دهانشویه های حاوی فلوراید می تواند موجب تقویت مینای دندان و جلوگیری از پوسیدگی دندان ها شود. این نوع از محصولات بهداشتی علاوه بر از بین بردن پلاک های دندانی، موجب حذف بوی بد دهان و خوشبو شدن دهان می شود. برترین دهانشویه برای جلوگیری از پوسیدگی دندان دارای ترکیبات موثری از جمله موارد زیر است:

  • زینک کلراید: این ترکیب با خواص ضد باکتریایی خود از تشکیل پلاک های دندانی و بروز پوسیدگی دندان جلوگیری می نماید. بعلاوه این ترکیب به علت داشتن زینک، باعث خنثی شدن گازهای فرار گوشودار (عامل مهمی برای بوی بد دهان) می شود.
  • ستیل پریدینیوم کلراید: این ترکیب با خواص ضد عفونی نمایندگی قوی خود موجب از بین رفتن عفونت های سطحی دهان می شود.
  • سدیم فلوراید: سدیم فلوراید موجب از بین رفتن پلاک دندانی و جلوگیری از بروز پوسیدگی دندان می شود.
  • الکل: وجود 8 درصد الکل در ترکیب دهانشویه موجب می شود تا محصول راحت تر جذب مخاط شود.

البته استفاده از برترین دهانشویه طبیعی که با نام دهان شویه خانگی هم شناخته می شوند، هم می تواند بسیار مفید باشد. دهانشویه طبیعی از محلول آب نمک گرم ساخته شده و ثابت شده است که این ترکیب در برطرف عفونت های باکتریایی دهان و دندان کارایی بسیار بالایی دارد. بعلاوه با یاری آن بهبودی سریع زخم های دهان و خونریزی از لثه ها کاهش پیدا می نماید.

نحوه استفاده از دهانشویه

نحوه استفاده از دهانشویه کاملا سرراست است و به هیچ ابزار و وسیله خاصی احتیاج ندارد. دندان های خود را مسواک بزنید و مقداری از محلول را درون دهان خود بریزید. سپس آن را به خوبی در دهان خود بچرخانید و پس از 30 ثانیه به بیرون بریزید. در سرانجام کافیست دهان خود را به خوبی بشویید و از نیم ساعت تا 2 ساعت پس از آن از خوردن هر چیزی خودداری کنید. در میان انواع مخالفی از این دسته محصولات برند دهانشویه میسویک و دهانشویه اورال بی جزو گزینه های محبوب در بازار بهداشت دهان و دندان است.

نکات سرانجامی

دهانشویه ها حتی برترین مدل های بازار هیچ گاه جایگزین مسواک و نخ دندان نمی شوند. بلکه استفاده از دهانشویه برای تکمیل اثرات مسواک زدن و نخ دندان به کار می رود. بعلاوه دهانشویه ها معمولا حاوی حجم بالایی از الکل و فلوراید هستند که هر دوی این مواد نباید در مقادیر زیاد مصرف شود. به همین علت، انجمن دندانپزشکی آمریکا استفاده از دهانشویه را برای بچه ها زیر 6 سال توصیه نمی کند.

این مطلب فقط جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با یک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منبع: stone walk dentistry

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 13 فروردین 1403 بروزرسانی: 13 فروردین 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16438

به "راهنمای انتخاب برترین دهانشویه، نکات و نحوه مصرف آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای انتخاب برترین دهانشویه، نکات و نحوه مصرف آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید