رامسر از ساخت و سازهای افسار گسیخته بدون توجه به ضوابط میراث فرهنگی رنج می برد

به گزارش کنفرانس هکا، ایرنا/ براساس خبرهای واصله، رامسر از ساخت و سازهای افسار گسیخته بدون توجه به ضوابط میراث فرهنگی رنج می برد.

رامسر از ساخت و سازهای افسار گسیخته بدون توجه به ضوابط میراث فرهنگی رنج می برد

حریم مجموعه فرهنگی، تاریخی و طبیعی رامسر 12 اسفند سال 1379 تصویب و سال 1380 به شوارای عالی معماری و شهرسازی ابلاغ شد، مصوبه ای که در همه نشست های کمیته فنی درباره شهر رامسر باید مورد توجه قرار گیرد و قوانین و ضوابطِ مربوط به حرایم سه گانه میراث فرهنگی در آن لحاظ گردد. ضوابطی که کارشناسان میراث فرهنگی آن را عامل حفظ هویت فرهنگی، تاریخی و طبیعی رامسر و توسعه گردشگری پایدار معرفی می نمایند اما در مقابل مدیران شهری دوره های مختلف همین ضوابط را مانعی در مسیر توسعه و عامل رشد نکردن شهر می دانند.

مجموعه فرهنگی، طبیعی و تاریخی از ویژگی های برجسته گردشگری رامسر محسوب می گردد. به این معنی که مسافر برای بازدید از اجزای این مجموعه به رامسر سفر می نماید.

قائم مقام معاونت میراث فرهنگی مازندران درباره اهمیت ضوابط عرصه و حریم در شهرهای دارای بافت تاریخی گفت: حریم های حفاظتی اختصاصی بافت های تاریخی برای حفظ ارزش ها و هویت یک مجموعه تاریخی تدوین می گردد. رامسر نیز از باغ شهرهای مدرن جهان است که در لیست موقت یونسکو قرار گرفته است، بنابراین حفظ یکپارچگی معماری و کالبد این مجموعه باعث می گردد که بافت شهر مثل دیگر شهرهای تاریخی مانند یزد که معماری نوش هم برگرفته از گذشته است، دست نخورده باقی بماند.

ابوالفضل نیکوبیان حرایم میراث فرهنگی را عامل حفظ هویت، یکپارچگی و زیبایی منظری شهر رامسر توصیف کرد و گفت: مسئولان شهر رامسر از یک سو ظرفیت های گردشگری و منظره ها بکر این شهر را تحسین می نمایند و از سوی دیگر از محدودیت های ساخت و ساز شکایت دارند، از اینکه این شهر دارای زیرساخت فرودگاهی است به خود می بالند و در عین حال از حرایم پروازی که مانع ساخت و سازهای مرتفع است، گلایه دارند. در حالی که حریم پروازی برای امنیت پرواز و حریم میراثی برای حفظ منظره ها بکر و یکپارچگی این شهر است.

وی گفت: برای تحقق اهداف بلندمدت گردشگری در رامسر باید نگرش مدیریتی اصلاح گردد و روینمودهای بلند مدت جایگزین روینمودهای کوتاه مدت شوند، شهری که ظرفیت گردشگری دارد و مسئولان به آن افتخار می نمایند، به جای شهر فروشی باید از فعال کردن اقتصاد گردشگری بهره مند گردد.

قائم مقام معاونت میراث فرهنگی مازندران درباره اهمیت حفظ یکپارچگی معماری در بافت تاریخی رامسر و نقش آن برای ثبت جهانی منظر طبیعی و تاریخی این شهر گفت: برای ثبت جهانی یک مجموعه شهری پیوستگی و یکپارچگی تمام اجزا و عناصر شهر اهمیت زیادی دارد، زمانی که ارزیاب یونسکو وارد شهر می گردد انتظار دارد با توجه به توصیفاتی که در پرونده است تقریبا با یک بافت یکپارچه روبرو گردد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان رامسر می گوید: هماهنگ نبودن شهرداری با مجموعه میراث فرهنگی و صدور مجوزهای ساختمانی بدون استعلام از این نهاد باعث شده که با ساخت و سازهای مغایر با ضوابط میراث فرهنگی به هویت و یکپارچگی منظر طبیعی و تاریخی رامسر خدشه وارد گردد.

نادر سحرخیز با بیان اینکه ساخت و سازهای خلاف ضوابط میراث فرهنگی را خودنمایی و آفتی خطرناک برای آینده بافت تاریخی فرهنگی شهر رامسر برشمرد و اضافه کرد: معین ضوابط عرصه و حریم بافت تاریخی رامسر طی سالها مطالعات کارشناسی و فنی بدست آمده است اما اکنون بدون استعلام از میراث فرهنگی شاهد ساخت و سازهایی هستیم که منظر بافت تاریخی این شهر را با آسیب جدی روبرو نموده است.

سحرخیز هارمونی، منظره، هماهنگی و سیمای یکپارچه را از ویژگی های ساخت و ساز در بافت تاریخی بیان می نماید و می گوید: نمیتوان در حرایم بافت های تاریخی هر گونه ساخت و سازی را مطابق با سلیقه شخصی کار کرد.

این مقام مسئول با انتقاد از نحوه صدور مجوزهای ساخت از سوی شهرداری یادآور شد: چگونگی ساخت و ساز در حرایم بافت تاریخی به درستی در طرح تفصیلی شهر رامسر ابلاغ شده است. وقتی از بافت صحبت می کنیم منظورمان هر آنچه است که در گذشته تاریخی بافت بود. یعنی حق نداریم با سلیقه شخصی از الگویی نو استفاده کنیم.

سحرخیز تصریح می نماید: در طرح تفصیلی شهر رامسر الگوی معماری متناسب با این بافت ارائه شده که براساس آن ساخت بنا در حرایم سه گانه می بایست با احتساب کرسی چینی تا تیزه بام انجام گردد. اما اکنون می بینیم که به سازه هایی بی هویت و بدون سقف شیب دار و بدون کرسی مجوز داده می گردد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان رامسر فعالیت های آزمون و خطایی در این بافت ارزشمند و تاریخی از سوی مدیریت شهری را آسیب زا میداند و معتقد است این نهاد باید با تامل و متکی بر اهداف بلند مدت این موضوع را مدیریت کند.

اگرچه نبود عایدی پایدار درد مزمن همه شهرداری ها محسوب می گردد و عمده عایدیهای شهرداری به وسیله تراکم فروشی بدست می آید اما برای شهرهایی نظیر رامسر که پتانسیل های اقتصاد گردشگری طبیعی و تاریخی دارند، میتوان با هوشمندی و روینمودهای مدیریتی خلاقانه گردشگری پایدار را توسعه داد، چرا که تداوم شهر فروشی و از بین بردن حرایم بافت های تاریخی مبتنی بر روینمودهای مدیریتی کوتاه مدت عاملی در مسیر نابودی گردشگری در این شهر محسوب می گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 9 بهمن 1402 بروزرسانی: 9 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14643

به "رامسر از ساخت و سازهای افسار گسیخته بدون توجه به ضوابط میراث فرهنگی رنج می برد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رامسر از ساخت و سازهای افسار گسیخته بدون توجه به ضوابط میراث فرهنگی رنج می برد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید