رازهای متون صدها ساله آزتکها برملا شد

به گزارش کنفرانس هکا، ایلنا/ براساس آخرین خبرهای واصله و گزارش های منتشر گشته، رازهای متون صدها ساله آزتکها برملا شد.

رازهای متون صدها ساله آزتکها برملا شد

به گفته مؤسسه ملی مردم شناسی و تاریخ مکزیک (INAH)، رمزگشایی کدهای قرون گذشته مکزیک کنونی حاوی اطلاعات فراوانی درباره آزتک ها به زبان مادری شان است، از جمله جزئیاتی در خصوص تأسیس مرکز آنها، فتوحات آنها و سقوط آنها به دست اسپانیایی ها.

دولت مکزیک اخیراً سه نسخه مصور معروف به کدهای سن آندرس تتپیلکو را از یک خانواده که اسناد آزتک را برای نسلها منتقل نموده بودند، خریداری کرد.

آزتک ها در طول قرن های 15 و 16 بر منطقه وسیعی از مکزیک حکومت می کردند. مرکز آنها در Tenochtitlán در مکزیکوسیتی فعلی بود. بین سالهای 1519 و 1521 نیروهای اسپانیایی آزتک ها را فتح کرد و حکومت اسپانیا را بر این منطقه برقرار کرد. کدهای نوشته شده به زبان بومی ناهواتل و اسپانیایی تا اوایل قرن هفدهم ادامه یافت.

نمایندگان INAH در بیانیه ای گفتند، یکی از طومارهای تازه خریداری شده، چگونگی تأسیس Tenochtitlán را در حدود سال 1300 و اربابانی که در دوران ماقبل اسپانیایی ها بر آن حکومت می کردند، توضیح می دهد. این کدها بعلاوه فتح آزتک ها بر شهر تتپیلکو را در حدود سال 1440 توصیف می نماید و اینکه چگونه حاکم آن شهر به آزتک ها قسم خورده است.

در این بیانیه آمده است که این طومارها حتی ورود اسپانیایی ها در سال 1519 و حکومت آنها تا سال 1611 را توضیح می دهد. اسپانیایی ها تا سال 1821 بر مکزیک حکومت کردند.

هنگامی که دانشمندان کدها را آنالیز کردند، دریافتند که دو برگه روی کاغذ آمات یا پوست درخت نوشته شده است و جوهر کدها از گیاهان، زغال چوب ساخته شده است و رنگ های قرمز، زرد، اخری، سیاه و آبی را ایجاد می نماید.

در بیانیه آمده است که پس از تایید صحت اسناد، دولت با خانواده مذاکره کرد و این سه نسخه طومار را به مبلغ 9.5 میلیون پزو (حدود 570000 دلار) خریداری کرد.

منبع: همگردی
انتشار: 15 فروردین 1403 بروزرسانی: 15 فروردین 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16482

به "رازهای متون صدها ساله آزتکها برملا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رازهای متون صدها ساله آزتکها برملا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید