رئیس کل بانک مرکزی تشریح کرد؛ مزایای حذف 4 صفر از واحدپول کشور

به گزارش کنفرانس هکا، خبرنگاران: رئیس کل بانک مرکزی گفت: با حذف چهار صفر از ریال ، شاهد کاهش حجم اسکناس و هزینه ها و وارد شدن مسکوکات به چرخه کار هستیم.

رئیس کل بانک مرکزی تشریح کرد؛ مزایای حذف 4 صفر از واحدپول کشور

به گزارش خبرنگاران عبدالناصر همتی در پست اینستاگرامی نوشت: پس از تصویب لایحه حذف چهار صفر، جایگزینی پول های جدید با پول های فعلی 4 سال زمان می برد.

وی گفت: سالی نزدیک به یک میلیارد اسکناس امحا می شود نزدیک به 9 میلیارد اسکناس در جریان است که اگر چهار صفر از پول ملی حذف شود تعداد اسکناس ها به 2.2 میلیارد می رسد.

به گفته وی ، در جلسه علنی نوبت عصر امروز مجلس در جریان بررسی یک فوریت لایحه حذف چهار صفر از پول ملی تاکید شد: اصلاح ظاهر پول از ضروریات کشور است. ما در این باره بررسی های متعددی داشتیم. واقعیت آن است که پول ملی به دلیل تورم در سال های طولانی عملا خاصیت خود را از نظر ظاهری از دست داده است.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه مردم دیگر از ریال به عنوان واحد پول ملی استفاده نمی کنند و تومان را جایگزین کرده اند، مطرح نمود: درباره اسکناس های 500 هزار ریالی هم آن را 50 تومانی می گویند و کسی 50 هزار تومان نمی گوید.

این عضو کابینه دولت دوازدهم با تاکید بر اینکه هدف ما در این لایحه راحت تر شدن کار برای مردم است تا بتوانند اسکناس ها با واحد پولی جدید را در امور بازرگانی و اقتصادی خود به نحو احسن استفاده کنند، شرح داد: در حال حاضر رابطه پول ملی با ارزهای خارجی هم خوب نیست مثلا معادل دلاری یک ریال 0.000008 است. این مبادله به فرآیند مبادلات مردم کمک می کند. با توجه به بی ارزش شدن واحدهای پولی عملا سکه و مسکوکات از جریان مبادله مردم خارج شده به طوری که ضرب یک سکه بیشتر از آن هزینه می برد. نمونه آن سکه 500 تومانی است که ضرب آن 800 تومان هزینه دارد.

همتی یادآورشد: ما برای ایجاد تعادل در مجموعه پولی کشور به زمان چهار ساله نیاز داریم لذا اگر امروز مجلس شورای اسلامی به فوریت این لایحه رای دهد یعنی چهار سال کار طول می کشد تا ما با انجام مقدمات لازم به تدریج پول های جدیدی را جایگزین پول های قدیمی کنیم. با اصلاح قانون پولی و بانکی هزینه ها در میان مدت کاهش پیدا می کند.

وی ادامه داد: سالی نزدیک به یک میلیارد اسکناس امحا می شود نزدیک به 9 میلیارد اسکناس در جریان است که اگر چهار صفر از پول ملی حذف شود تعداد اسکناس ها به 2.2 میلیارد می رسد این یعنی با حذف چهار صفر شاهد کاهش حجم اسکناس و هزینه ها و وارد شدن مسکوکات به چرخه کار هستیم.

همتی اظهارداشت: برخی ها مطرح می کنند که باید حذف چهار صفر را به دلیل شرایط خاص اقتصادی به زمان دیگری موکول کنیم اما به باور ما اکنون فرصت خوبی برای این کار است چون واقعا صفرهای جلوی پول ملی ارزش خود را از دست داده باید به اعتبار ظاهری پول هم توجه کرد، لذا موکول کردن آن به آینده مسئله ای را حل نمی کند.

ayanketab.ir: مجموعه ای از بهترین کتاب های دنیا را در این مجموعه بخوانید

dubairo.ir: دبی: زیباترین شهر حاشیه خلیج فارس و امارات

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 27 دی 1400 بروزرسانی: 27 دی 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 6133

به "رئیس کل بانک مرکزی تشریح کرد؛ مزایای حذف 4 صفر از واحدپول کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رئیس کل بانک مرکزی تشریح کرد؛ مزایای حذف 4 صفر از واحدپول کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید