دمنوشی که نفخ و بی خوابی را ضربه فنی می نماید

به گزارش کنفرانس هکا، بابونه برای برطرف سوء هاضمه، بی خوابی، گرفتگی عضلانی، مسکن، دردهای شکمی توأم با نفخ، تب و بیقراری اطفال بکار می رود.

دمنوشی که نفخ و بی خوابی را ضربه فنی می نماید

به گزارش خبرنگاران، گیاه معطر، چند ساله به ارتفاع تا 50 سانتیمتر. برگ ها پرز دار کوچک، متناوب و منقسم به بریدگی های باریک و نامنظم، پوشیده از کرک. ساقه ها خوابیده، استوانه ای شکل به رنگ سبز مایل به سفید. گل ها مشابه گل مینا با کاپیتول های منفرد در رأس ساقه. هر کاپیتول دارای دو نوع گل که یکی زبانه ای ماده و به رنگ سفید دیگری لوله ای هرمافرودیت به رنگ زرد.

قسمت مورد استفاده: سرگل های خشک

کاربرد درمانی: چای بابونه برای برطرف سوء هاضمه، بی خوابی، گرفتگی عضلانی، مسکن، دردهای شکمی توأم با نفخ، تب و بی قراری اطفال بکار می رود. اشتهاآور تلخ و محرک معده و یک ماده شستشو دهنده خوب در زخم های باز است.

روغن بابونه بصورت خوراکی در کولیک و گرفتگی عضلانی بکار می رود. گل آن در تورم، مفاصل دردناک و قسمت های پینه بسته و سفت شده بطور موضعی مصرف می گردد.

آثار فارماکولوژیک مشاهده شده: استراگول موجود در گیاه سبب آسیب دیدگی DNA می گردد که مکانیسم اثر ضدمیکروبی گیاه است. بابونه در موش صحرایی سالم و موش صحرایی دیابتی شده با استرپتوزوسین اثر کاهنده قند خون داشته است.

نحوه و مقدار مصرف

1- دم نموده: یک قاشق سوپخوری گل گیاه، در یک فنجان آب به مدت نیم ساعت خیسانده گردد. در خصوص اطفال یک قاشق چایخوری هر نیم ساعت مصرف گردد.

2- تنتور: 20-10 قطره در آب، سه یا چهار بار در روز میل گردد.

3- روغن در مصرف خوراکی: شش قطره بر روی یک حبه قند، میل گردد.

4- روغن در مصرف موضعی: یک اونس، معادل 1/31 گرم گل خشک یا تازه در روغن زیتون به مدت 24 ساعت خیسانده گردد. قبل از مصرف صاف گردد.

منبع: ایسکانیوز

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 خرداد 1402 بروزرسانی: 4 خرداد 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14078

به "دمنوشی که نفخ و بی خوابی را ضربه فنی می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دمنوشی که نفخ و بی خوابی را ضربه فنی می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید