دستاورد دانشمندان ایرانی: طراحی تراشه غیرقابل هک که انجام محاسبات هوش مصنوعی با نور را ممکن می نماید

به گزارش کنفرانس هکا، محققان ایرانی به سرپرستی پروفسور نادر انقطاع، استاد دانشگاه پنسیلوانیا، یک تراشه سیلیکونی فوتونیک (SiPh) طراحی نموده اند که از امواج نور به جای الکتریسیته برای انجام ریاضیات پیچیده در آموزش هوش مصنوعی استفاده می نماید. این تراشه بسیاری از محاسبات را به طور هم زمان انجام می دهد و دیگر نیازی به ذخیره اطلاعات حساس در حافظه کامپیوتر نیست. این امر باعث می گردد که کامپیوترهای مجهز به این تراشه عملاً غیرقابل هک باشند.

دستاورد دانشمندان ایرانی: طراحی تراشه غیرقابل هک که انجام محاسبات هوش مصنوعی با نور را ممکن می نماید

براساس مقاله منتشرشده در نیچر، محققان ایرانی تراشه تازهی طراحی نموده اند که از امواج نور برای انجام محاسبات پیچیده آموزش هوش مصنوعی بهره می برد. این تراشه می تواند سرعت پردازش کامپیوترها را به شدت افزایش دهد و درعین حال مصرف انرژی آن ها را پایین بیاورد.

تراشه تازه محققان ایرانی برپایه امواج نور

محققان ایرانی دانشگاه پنسیلوانیا یک تراشه کامپیوتری تازه ساخته اند که با امواج نور محاسبات را انجام می دهد. این نوآوری می تواند سرعت انتقال داده ها را بهبود ببخشد و مقدار برق مصرفی را کاهش دهد که این امر خود برای محیط زیست فوق العاده مفید خواهد بود.

پروفسور انقطاع سازوکار این تراشه تازه را این گونه توضیح می دهد که به جای استفاده از یک ویفر سیلیکونی با ارتفاع یکنواخت، با نازک ترکردن سیلیکون در منطقه ها خاص و بدون افزودن مواد دیگر، می توان انتشار نور را در تراشه کنترل کرد. تغییرات ارتفاع را می توان به گونه ای توزیع کرد که باعث پراکندگی نور در الگوهای خاص گردد و آن را قادر می سازد تا محاسبات ریاضی را با سرعت بسیار بالا انجام دهد.

فیروز افلاطونی، دانشیار مهندسی برق و سیستم دانشگاه پنسیلوانیا نیز گفته که این طرح تازه درحال حاضر برای کاربردهای تجاری آماده است و به طور بالقوه می توان آن را برای استفاده در پردازشگرهای گرافیکی سیستم های هوش مصنوعی سازگار کرد.

یکی از مزیت های اصلی این تراشه ، حفظ حریم خصوصی است. از آنجایی که بسیاری از محاسبات می توانند به طور هم زمان انجام شوند، نیازی به ذخیره اطلاعات حساس در حافظه کامپیوتر نیست و این امر باعث می گردد کامپیوتری که در آینده با این فناوری کار می نماید، غیرقابل هک باشد.

جایگزینی برای سیستم ها و تراشه های قدیمی

پارادایم علوم کامپیوتر درحال تغییر به سمت ابرکامپیوترهایی است که می توانند یک کوینتیلیون محاسبات را در یک ثانیه انجام دهند. بااین حال، این ابرکامپیوترها هنوز با همان اصولی کار می نمایند که در دهه 1960 پایه گذاری شد.

محاسبات کوانتومی که از قوانین مکانیک کوانتومی برای ایجاد سیستم های کارآمدتر و قدرتمندتر بهره می برند، جایگزین امیدوارنماینده ای برای این سیستم های سنتی تر است، اما هنوز این فناوری در مراحل ابتدایی خود قرار گرفته است و البته هنوز با مسائل مختلفی روبرو است.

از سویی، با رونق گرفتن مدل های هوش مصنوعی، تقاضای زیادی برای کامپیوترهایی که می توانند مجموعه های بزرگی از اطلاعات را پردازش نمایند، وجود دارد. بااین حال، سیستم های محاسباتی فعلی ناکارآمد هستند و انرژی زیادی مصرف می نمایند. درنتیجه محققان در کوشش برای توسعه فناوری های جایگزین هستند.

منبع: دیجیاتو

منبع: انتخاب
انتشار: 30 بهمن 1402 بروزرسانی: 30 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15235

به "دستاورد دانشمندان ایرانی: طراحی تراشه غیرقابل هک که انجام محاسبات هوش مصنوعی با نور را ممکن می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستاورد دانشمندان ایرانی: طراحی تراشه غیرقابل هک که انجام محاسبات هوش مصنوعی با نور را ممکن می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید