در سایت ها قیمت پراید را تا 52 میلیون هم اعلام می کنند!، خریدار ندارد

به گزارش کنفرانس هکا، محدودیت عرضه خودرو از سوی خودروسازان و درج قیمت های بالا بر روی برخی سایت ها، باعث شکل گیری سوداگری در بازار خودرو و افزایش قیمت در بازار شده است.

در سایت ها قیمت پراید را تا 52 میلیون هم اعلام می کنند!، خریدار ندارد

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، در شرایطی که به گفته یاسر رایگانی سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی عدم عرضه خودرو از سوی خودروسازان باعث افزایش قیمت ها در بازار شده است، سعید مؤتمنی رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو معتقد است: درج قیمت های بالا در برخی سایت ها باعث تقویت سوداگری در بازار خودرو شده است.

بررسی بازار خودرو نشان می دهد در حال حاضر هر دستگاه پراید با قیمت 47 میلیون تومان در بازار معامله می شود و در مورد سایپا 132 نیز باید به قیمت 49 میلیون تومانی این خودرو در بازار اشاره کنیم. در چنین شرایطی برخی سایت ها قیمت سایپا 132 را حتی تا 53 میلیون تومان نیز اعلام می کنند که این موضوع بر بازار اثرگذار است.

در مورد قیمت پژو 206 تیپ 2 نیز باید به نرخ 83.5 میلیون تومانی در بازار اشاره کنیم. پژو 206 تیپ 5 نیز با قیمت 100 میلیون در بازار عرضه می شود. قیمت پژو پارس هم در بازار به 100 میلیون تومان رسیده و در مورد پژو 405 مدل GLX نیز باید به قیمت 76.5 میلیون تومانی این خودرو در بازار اشاره کنیم.

در عین حال، قیمت خودرو رانا در بازار به 83 میلیون تومان رسیده و هر دستگاه سمند ال ایکس با قیمت 79.5 میلیون تومان عرضه می شود.

در مورد تیبا صندوق دار هم می توان به قیمت 53.5 میلیون تومان در بازار اشاره کرد. همچنین نوع هاچ بک این خودرو با قیمت 60 میلیون و 200 هزار تومان در بازار خرید وفروش می شود.

قیمت ساندرو استپ وی نیز در بازار 188 میلیون تومان است و هر دستگاه سراتو که قبلا در بازار تا 281 میلیون تومان هم معامله می شد حالا در بازار به قیمت 297 میلیون تومان معامله می شود.

* خبری از خریدار نیست

سعید مؤتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو در این مورد به خبرنگار فارس گفت: قیمت خودرو ها توسط برخی سایت ها افزایش یافته و همین مسئله باعث شده تا سوداگری در بازار خودرو تقویت شود.

وی با بیان اینکه در این شرایط خبری از خریدار نیست، گفت: افزایش قیمت خودرو های داخلی باعث افزایش سوداگری در بازار خودرو های خارجی نیز شده است. در عین حال محدودیت عرضه نیز باعث افزایش حباب قیمتی در بازار شده است.

به گفته مؤتمنی، عرضه و تقاضا شرایط بازار را تعیین می کند و در شرایطی که عرضه خودرو کم و تقاضا برای خرید زیاد باشد، قیمت ها نوسان پیدا می کنند.

وی با بیان اینکه این اتفاق در مورد خودرو های پرتیراژ رخ داده است، اضافه نمود: قیمت پراید تا 39.5 میلیون تومان پایین آمده بود، اما حالا به 47 میلیون تومان رسیده است که دلیل این اتفاق باید ریشه یابی شود.

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو شرح داد: در حال حاضر پراید در بازار بیشتر از 47 میلیون تومان خرید و فروش نمی شود، ولی در سایت ها قیمت این خودرو را تا 52 میلیون تومان نیز اعلام می کنند و از این طریق به گرانی خودرو دامن می زنند.

وی با تاکید بر لزوم کنترل سایت های اعلام کننده قیمت خودرو گفت: دو سه روز است که بازار دچار رکود سنگینی شده و مراجعه ای برای خرید خودرو صورت نمی گیرد. این اتفاق در مورد خودرو های خارجی که وارداتشان متوقف است و قیمت ثابتی داشتند، نیز اثرگذار بوده و باعث افزایش قیمت خودرو های خارجی نیز شده است.

مؤتمنی گفت: گاهی قیمت هایی را در برخی سایت ها مشاهده می کنیم که چنین نرخ هایی در بازار دیده نمی شود و تعجب آور است.

* خودروسازان سیر نزولی قیمت ها را صعودی کردند

در این شرایط، رایگانی، سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی در مورد شرایط قیمت خودرو های داخلی معتقد است: متاسفانه با اینکه در دو ماه اخیر شاهد قیمت نزولی خودرو بودیم، ولی خودروسازان به خوبی آن را انجام ندادند و با عدم عرضه خودرو خلل ایجاد کردند.

رایگانی گفت: معتقدیم باید خودروساز ها نقش بهتری داشته باشند، ولی متاسفانه شاهد افزایش قیمت خودرو تا 5 الی 11 میلیون تومان هم در خودرو های پرمصرف بودیم که سیر صعودی گرفت.

وی تاکید کرد: بازار عکس العمل خوبی داشت، اما خودروساز ها خلل ایجاد کردند و سیر نزولی را به صعودی تبدیل کردند.

در هر حال کنترل بازار نیازمند یک نهاد مدیریتی قوی و بازدارنده است تا با نظارت دقیق بر عملکرد خودروسازان مانع از آشفتگی گاه به گاه بازار و رشد یکباره قیمت ها شود. شاید دولت باید در این زمینه تجدید نظر جدی انجام دهد و یک بار برای همیشه موضوع نظارت بر بازار توسط سازمان حمایت مصرف کنندگان و سازمان تعزیرات تعیین تکلیف شود.

آیان کتاب: مجموعه ای از بهترین کتاب های دنیا را در این مجموعه بخوانید

دبی: دبی: زیباترین شهر حاشیه خلیج فارس و امارات

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 مهر 1400 بروزرسانی: 10 مهر 1400 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 7294

به "در سایت ها قیمت پراید را تا 52 میلیون هم اعلام می کنند!، خریدار ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در سایت ها قیمت پراید را تا 52 میلیون هم اعلام می کنند!، خریدار ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید