درخواستهای روسها برای سفر به کشور ایران افزایش یافته است

به گزارش کنفرانس هکا، ایرنا/ براساس آخرین گزارش های منتشر شده، درخواستهای روسها برای سفر به کشور ایران افزایش یافته است.

درخواستهای روسها برای سفر به کشور ایران افزایش یافته است

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از پایگاه خبری روسی پروفایل، شرکت آی تی ام از افزایش 30 درصدی و شرکت اکسپرس از افزایش 20 درصدی تقاضا برای تورهای جهانگردی به مقصد ایران خبر می دهند.

شرکت آی تی ام در بیان دلیل افزایش اقبال روس ها به این تورها گفت: جهانگردان ما ایران را به عنوان کشوری تمیز، آرام و مقرون به صرفه ارزیابی می نمایند.

این رسانه روس در ادامه به نقل از نادژدا سارتووا، کارشناس تورهای ایران در این شرکت جهانگردی نوشت: علاقه به این مقصد منحصر بفرد از نظر تمرکز جاذبه های تاریخی و معماری زیاد است؛ در ایران جهانگردان عمدتاً به برنامه های گشت و گذار با اقامت در بیابان علاقمند هستند.

پایگاه خبری پروفایل در ادامه نوشت: هدف ایران تبدیل شدن به یکی از مقاصد اصلی جهانگردی برای روس ها است. برای دستیابی به این هدف، این کشور، قوانین مهاجرت را ساده نموده و امکان پرداخت هزینه کالا و خدمات با کارت های شبکه بانکی روسیه را فراهم نموده است؛ در این شرایط، این احتمال وجود دارد که به زودی پروازهای مستقیم از روسیه به جزیره کیش، اصلی ترین مقصد جهانگردی ساحلی ایران راه اندازی گردد.

داریا دوموسترووا، نماینده شرکت این جهانگرد (Intourist) نیز با اشاره به اینکه آژانس حمل و نقل هوایی فدرال روسیه، مجوزهای تازهی را برای پروازهای مستقیم از این کشور به جزیره کیش صادر نموده است، معتقد است: در حال حاضر، قراردادهای ما با هتل های جزیره کیش در سطحی نیست که ما برای گردش منظم جهانگرد می خواهیم، همه هتل ها در صورت درخواست در نظر گرفته می شوند. اما من این را رد نمی کنم که در صورت راه اندازی پروازهای مستقیم، شاهد سفر منظم جهانگردان به کیش باشیم.

شرکت روسی اکسپرس نیز در این باره به پایگاه خبری پروفایل گفت: کیش اصلی ترین تفریحگاه ساحلی و یکی از برترین مقاصد خرید در ایران است. این شهر در خلیج فارس در فاصله 200 کیلومتری از ساحل امارات قرار گرفته است. دریای آرام و سواحل مناسب وجود دارد.

شرکت روسی اکسپرس پیرامون اینکه درخواستهای روسها برای سفر به کشور ایران افزایش یافته است، اضافه نمود: مغازه ها و مراکز خرید زیادی در جزیره کیش وجود دارد که می توانید کالاها را با قیمت های بسیار مجذوب نماینده بخرید.

الکساندرا پولیانسکایا نیز معتقد است: سواحل کیش قابل ستایش هستند؛ آنها تمیز و بزرگ هستند، آب به رنگ لاجوردی است و میتوان در مکانهای ویژه جداگانه آقایان و خانم ها در ساحل حضور یافت.

پایگاه خبری پروفایل در ادامه نوشت: کیش را مالدیو ایرانی می گویند. این شهر به خاطر سواحل زیبای خود با شن های نرم و آب شفاف معروف است. بسیاری از جهانگردان برای غواصی به اینجا می آیند تا صخره های مرجانی رنگارنگ، انواع ماهی ها و دیگر جانداران دریایی را ببینند. بعلاوه مکان های تاریخی زیادی در جزیره وجود دارد: آثار باستانی، موزه ها، مساجد و جاذبه های دیگر.

این رسانه روس در ادامه نوشت: شهر رشت که شرکت های هواپیمایی روسی بر خلاف کیش فرصت پرواز به آن را پیش از این داشته اند، در شمال ایران در نزدیکی سواحل دریای خزر واقع شده و به جاذبه های طبیعی اش معروف است.

نادژدا سارتووا از جهانگردان روس معتقد است: ایرانیان خود نیز از شهرهای دیگر کشور دوست دارند به رشت بیایند، به خصوص در ماههای گرم. قطعا، جهانگردان روس نیز به دیدنی های تاریخی شهر علاقمند خواهند شد: قلعه تاریخی، آثار معماری دوره صفویه و بسیاری موارد دیگر. قدم زدن در خیابان های بافت قدیمی شهر رشت، بازدید از بازارها و بازارهای محلی و امتحان غذاهای محلی ایرانی در رستوران ها و کافه ها جالب است.

بنا بر این گزارش، کارشناسان مرکز تحقیقات استراتژیک روسیه و انجمن مجریان تور این کشور (ATOR) پیش بینی می نمایند که جریان جهانگردان متقابل بین فدراسیون روسیه و ایران در سال 2024 میلادی از 60 هزار نفر فراتر رود.

بر این اساس، این آمار در انتها سال 2023، حدود 40 هزار جهانگرد بود.

این گزارش می افزاید: افزایش تعداد سفرهای متقابل بین شهروندان فدراسیون روسیه و ایران با برنامه سفر بدون ویزا که تابستان 1402 از سر گرفته شد، تسهیل شده است. به لطف آن، مسافران در گروههای تور می توانند بدون ویزا به کشور بیایند.

انجمن مجریان تور روسیه اضافه نمود: جهانگردان ایرانی از این فرصت بسیار فعال تر از جهانگردان روسی استفاده می نمایند. به عنوان مثال، در انتها سال 2023، 29 هزار و 500 مسافر از ایران به فدراسیون روسیه و حدود 10 هزار و 700 نفر از روسیه به ایران آمده اند.

پایگاه خبری پروفایل در ادامه این گزارش نوشت: روسیه در حال توسعه روابط در عرصه حمل و نقل هوایی با ایران است، همچنانکه در ماه آوریل (فروردین - اردیبهشت 1403)، آژانس حمل و نقل هوایی فدرال روسیه، مجوزهای تازهی برای انجام پروازهای مستقیم به جمهوری اسلامی ایران صادر کرد.

بر این اساس، شرکت هواپیمایی روسی ایرآئرو (IRAERO) اجازه یافت که از روسیه نه تنها به تهران بلکه به شهرهای رشت و جزیره کیش پروازهای مستقیم راه اندازی کند. مجوز این پروازها، نه تنها از مبدأ مسکو، بلکه از منطقه ها دیگر مانند سامارا، ساراتوف، اوفا و چلیابینسک نیز صادر شده است.

این پایگاه خبری روس در عین حال نوشت: صدور مجوز، شرکت هواپیمایی را ملزم به ساماندهی پروازها نمی کند. همچنانکه بعضی دیگر از شرکتهای هواپیمایی این کشور همچون Nordwind، Red Wings، Ural Airlines، UTair و دیگران مجوزهای مشابهی را از آژانس حمل و نقل هوایی فدرال روسیه دریافت نموده بودند. اما هیچ کدام از آنها هرگز به ایران پرواز نکردند.

شرکت IRAERO نیز که به تازگی مجوز پرواز مستقیم به ایران را صادر نموده است، گفت: جزئیات خاصی درباره پروازهای آینده به ایران در مقطع کنونی وجود ندارد و این موضوع در حال آنالیز است.

بنابر این گزارش، در حال حاضر دو شرکت هواپیمایی بین ایران و روسیه پرواز دارند: آئروفلوت روسی و ماهان ایر ایرانی. هواپیماهای هر دو شرکت تنها بین مرکز ها پرواز می نمایند.

پایگاه خبری پروفایل در ادامه نوشت: مقامات ایرانی فعالانه در حال کار بر روی ارائه امکان پرداخت با کارت های شبکه بانکی روسیه موسوم به میر هستند که مجذوب نمایندهیت خاصی برای سفر جهانگردان روس به این کشور فراهم خواهد نمود.

این رسانه روس اضافه نمود: پس از عملیاتی شدن کامل سیستم پرداخت روسیه در ایران، جای نگرانی نیست که بانک های محلی، تحت فشار خارجی، در مقطعی از همکاری با آن خودداری نمایند، چرا که ایران ده ها سال است که تحت تحریم های غرب بوده است.

براساس این گزارش، نمایندگان اپراتورهای تور روسیه مطمئن هستند که پروازهای مستقیم تازه و امکان پرداخت با کارت میر قطعاً علاقه به ایران را افزایش می دهد، اما آنها تردید دارند که در آینده قابل پیش بینی، آمار سفر جهانگردان روس جهش بزرگی پیدا کند.

داریا دوموسترووا، نماینده شرکت گرداننده تور Intourist معتقد است: جهانگردان روس، اطلاعات کمی در خصوص ایران و امکانات تعطیلات در آنجا دارند، بنابراین اگرچه تقاضا در حال رشد است اما منظم نیست.

نادژدا سارتووا نیز بر ضرورت شکستن کلیشه ها و انگاره های نادرست برای جذب جهانگردان روس به ایران تأکید کرد و گفت: ایرانی ها مردمانی بسیار صمیمی هستند که با جهانگردان با احترام برخورد می نمایند.

منبع: همگردی
انتشار: 12 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 12 اردیبهشت 1403 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 17074

به "درخواستهای روسها برای سفر به کشور ایران افزایش یافته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخواستهای روسها برای سفر به کشور ایران افزایش یافته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید