دانشمندان چینی ترمز نور را کشیدند

به گزارش کنفرانس هکا، ایرنا نوشت: دانشمندان چینی می گویند یک راه تازه برای حرکت نور در ریزتراشه (میکروچیپ) پیدا نموده اند که موجب می گردد سرعت نور حدود 10 هزار بار آهسته تر گردد.

دانشمندان چینی ترمز نور را کشیدند

این کار می تواند عملکرد ریزتراشه های موسوم به تراشه های فتونیک (photonic chips) و کاربرد آنها را در حسگری نوری، ارتباطات و محاسبات ارتقا دهد. این تحقیقات به وسیله گروهی از دانشمندان در موسسه فناوری پیشرفته شنژن با نظارت آموزشگاه علوم چین انجام و نتایج آن به تازگی در نشریه نانو لترز منتشر شده است.

تراشه های فتونیک در مدارهای خود بجای الکترون از فوتون استفاده می نمایند و زمانی که برای کارهای محاسباتی استفاده می شوند، مقدار دقت آنها به تراشه های الکترونیک نزدیک می گردد، اما تراشه های فتونیک این مزیت را دارند که برق کمتری مصرف می نمایند و سریعترند.

  • بروزرسانی نو واتساپ مشکل بزرگ آن را رفع کرد!

  • به دوربین دست تکان دهید؛ هزار سال دیگر ما را خواهند دید!

هر چند سرعت نور در خلاء ثابت است و نمی توان به سرعتی بیشتر از آن دست یافت، اما سرعت نور در سایر رساناها را می توان کاهش داد و این کار برای طراحی تراشه های فتونیک بسیار مهم است.

دکتر لی گوانگیان در این خصوص گفت: زمانی که سرعت نور کمتر می گردد، چگالی انرژی نور افزایش پیدا می نماید و معنی اش این است که با همان طول دستگاه، مسافت موثر برای تراکنش نور طولانی تر می گردد و این به معنی ارتقای عملکرد دستگاه فتونیک است.

تیم تحقیقاتی لی یک تراشه فتونیک طراحی کرد که سرعت نور را به مقدار 10 هزار بار آهسته تر کرد و مقدار کاهش انرژی 20 درصد افت انرژی در کوشش های قبلی بود.

لی گفت: این فناوری نو بعلاوه می تواند هزینه های فراوری تراشه های فتونیک را کاهش دهد و کاربردهای آنها را بیشتر کند. این محققان با استفاده از این فناوری توانسته اند در سالهای اخیر از تراشه های فتونیک در دستگاه هایی مانند حسگرها ، لیزرها و ال ای دی ها استفاده نمایند.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 2 بهمن 1402 بروزرسانی: 2 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14428

به "دانشمندان چینی ترمز نور را کشیدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشمندان چینی ترمز نور را کشیدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید