دارایی های بازار سرمایه وثیقه بانکی می گردد

به گزارش کنفرانس هکا، خبرگزاری خبرنگاران-رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تهران از امکان وثیقه شدن انواع دارایی های اقتصادی از جمله اوراق و سهام برای وام های بانکی از فروردین 1401 اطلاع داد.

دارایی های بازار سرمایه وثیقه بانکی می گردد

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، مجید عشقی در مراسم رونمایی و افتتاح مرکز داده (دیتاسنتر) بازار سرمایه با بیان اینکه یکی از دغدغه های من در سازمان بورس، بهره برداری از امکانات و ارتقاء سیستم های بورس تهران است، گفت: بازار سرمایه در 6 سال اخیر توسعه زیادی پیدا نموده است و امروز جمع سهامداران کشور به 50 میلیون نفر می رسند از این رو ارائه خدمات الکترونیکی به سهامداران وارد فاز تازهی شده است.

او اضافه نمود: 95 درصد معاملات به صورت آنلاین و به وسیله معامله گران انجام می گردد و با توجه به این حجم از ذینفعان باید یک مرکز داده اختصاصی راه اندازی و ایجاد می کردیم تا به 50 میلیون سهامدار خدمات پایدار و ایمن ارائه دهیم.

رئیس سازمان بورس با بیان اینکه تمام خدمات و ارکان های بازار باید در این مرکز داده تجمیع شوند، گفت: توصیه من این است که این مرکز داده به تمام ارکان و نهاد های بازار سرمایه اختصاص پیدا کند و ارکان بازار که خدمات اصلی را ارائه می دهند و بعلاوه شرکت های کارگزاری، تامین سرمایه ها، سبدگردان ها و پردازش اطلاعات اقتصادی باید بتوانند در این مرکز سرور داشته باشند و به وسیله مرکز داده به صورت تجمیعی تمام خدمات به سهامداران ارائه گردد.

آقای عشقی ادامه داد: انتظار ما از بورس تهران این است که حرفه ای ترین خدمات را به گروه های بهره بردار ارائه دهد و حرفه ای ترین گروه های بهره بردار در این مرکز مستقر شوند و از نظر امنیتی، بالاترین دستورکار ها رعایت گردد و به اجرا برسد.

او با بیان اینکه توسعه سامانه های معاملاتی در دستور کار قرار گرفته است، بیان نمود: به زودی سامانه معاملات بومی و سامانه های تازه نظارتی رونمایی می گردد.

رئیس سازمان بورس از امکان ارائه توثیق اوراق بهادار برای وام های بانکی و اجرای آن از سوی تمام بانک ها اطلاع داد و گفت: در سال گذشته در حوزه توثیق بحث امکان توثیق اوراق بهادار را داشتیم که به صورت الکترونیکی به اجرا برسد، اما بانک ها از این موضوع استقبال نکردند. در حال حاضر قرار بر این است از فروردین 1401 با همکاری شرکت سپرده گذاری مرکزی، این امکان فراهم گردد تا اوراق بهادار، سهام و تمام دارایی های اقتصادی در بازار اقتصادی بتوانند پشتوانه و توثیق وام های بانک به صورت الکترونیکی باشند.

بعلاوه در این مراسم محمود گودرزی، مدیرعامل بورس تهران هم با اشاره به سیاست های راه اندازی مرکز داده در بورس تهران و برنامه ریزی های آینده این مرکز اظهار کرد: استاندارد های TL 3 در مرکز داده تازه رعایت می گردد، اما این مرکز بر اساس استاندارد های TL 4 طراحی شده است.

او اضافه نمود: این مرکز داده را دو پست برق پشتیبانی می نمایند که در دو نقطه مختلف تهران قرار دارند و در زمان بحران UPS و ژنراتور های ان به مدار می آید و بحث های امنیتی در بالاترین استاندارد ها در این مرکز رعایت می گردد.

گودرزی با بیان اینکه در آینده بسیار نزدیک از سایتی رونمایی می کنیم که امور امنیتی را در بستر رقومی کردن خدمات اعمال می نماید، بیان نمود: مهمترین هدف و سیاست ما این است که بورس تهران دیجیتالی گردد و هدف و اولویت بورس تهران ارائه خدمات رقومی است.

مدیرعامل شرکت بورس تهران تاکید نمود: هرچند شرکت های بسیاری برای اجاره بخشی از این مرکز داده پیشنهاد داده اند، اما این امکانات را فقط در اختیار شرکت های زیرساختی و نهاد های بازار سرمایه می گذاریم.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 26 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 13225

به "دارایی های بازار سرمایه وثیقه بانکی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دارایی های بازار سرمایه وثیقه بانکی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید