خواص روغن بادام شیرین برای پوست و مو

به گزارش کنفرانس هکا، روغن بادام شیرین یکی از پرکاربردترین و محبوب ترین مواد در ترکیبات محصولات مراقبت پوستی به شمار می رود. خواص روغن بادام شیرین برای پوست به دلیل مغذی و رطوبت رسان بودن بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این روغن قرن ها است که از طریق فرهنگ های مختلف در دنیا از جمله چین برای نرم کردن پوست و از بین بردن آسیب های جزئی استفاده می شود. در ادامه نگاه جزئی تر و دقیق تری به خواص روغن بادام شیرین برای پوست بدن داریم و چگونگی استفاده از این روغن در روتین مراقبت پوستی می پردازیم.

خواص روغن بادام شیرین برای پوست و مو

آیا روغن بادام شیرین همان روغن بادام است؟

روغن بادام شیرین تفاوت بسیار زیادی با روغن بادام دارد. روغن بادام شیرین از بادام های شیرین به دست می آید اما روغن بادام از بادام های تلخ گرفته می شود. روغن بادام های تلخ برای پوست مناسب نیستند اما روغن بادام شیرین مواد مغذی بسیار زیادی برای پوست دارد. این روغن سرشار از اسیدهای چرب، ویتامین A، ویتامین E، اسیدهای چرب امگا 3 و روی است.

خواص روغن بادام شیرین برای پوست دست

روغن بادام شیرین با داشتن مواد مغذی قدرتمند فواید بسیار زیادی برای پوست دارد که در ادامه به بررسی آن ها پرداخته ایم.

  • تغذیه و رطوبت رسانی؛ روغن بادام شیرین به صورت بسیار موثری پوست را آبرسانی و تغذیه کرده و باعث نرم تر و لطیف تر شدن پوست می شود. این روغن همچنین یک سد محافظ روی پوست ایجاد کرده، از دهیدراته شدن پوست جلوگیری کرده و خاصیت حفظ طبیعی رطوبت پوست را افزایش می دهد.
  • نرم و لطیف کردن؛ روغن بادام شیرین خواص ضد التهابی دارد که به نرم و لطیف کردن پوست حساس یا آسیب دیده کمک می کند. استفاده از روغن بادام شیرین می تواند به بهبود و کاهش برخی علائم مسائلی مانند اگزما و درماتیت کمک کند.
  • افزایش خاصیت کشسانی پوست؛ اسیدهای چرب موجود در روغن بادام شیرین به حفظ خاصیت کشسانی پوست کمک کرده، منجر به سفت تر و انعطاف پذیرتر شدن پوست می شود.
  • بهبود رنگ پوست؛ ویتامین های A و E به بهبود تناژ رنگی و بافت پوست کمک کرده، ظاهر جای اسکار، جوش و لکه های پوستی را کمرنگ تر می کنند که همین مساله منجر به بهبود رنگ پوست می شود.

خواص روغن بادام شیرین برای پوست صورت

روغن بادام شیرین به صورت کلی برای استفاده روی صورت ایمن و مناسب است. البته نکته مهم این است که باید نوع پوست خود و حساسیت های ممکن را در نظر بگیرید. پیش از استفاده از هر نوع محصول همواره توصیه می شود قبل از استعمال مقدار زیادی از آن در ابتدا مقدار کمی از محصول را روی پوست تست کنید تا متوجه واکنش های نامطلوب احتمالی پوست خود در مقابل آن شوید.

روغن بادام شیرین می تواند به عنوان یک روغن مستقل یا یک عنصر شاخص در محصولات مراقبت پوستی مورد علاقه تان استفاده شود. هنگام استفاده از این روغن به عنوان محصول اصلی، این روغن می تواند به عناوین زیر به کار رود:

  • به عنوان شوینده؛ روغن بادام شیرین به عنوان یک پاک کننده و شوینده طبیعی برای پاک کردن آرایش، آلودگی ها یا ناخالصی ها از پوست استفاده می شود. فقط کافی است به آرامی مقدار کمی از آن را روی صورت ماساژ داده و سپس با یک دستمال گرم و مرطوب آن را پاک کنید.
  • به عنوان مرطوب کننده؛ چند قطره از روغن را پس از پاک کردن صورت روی پوست ریخته و آن را به صورت حرکات دورانی چرخشی به سمت بالا ماساژ دهید تا پوست صورتتان رطوبت رسانی شود. این از جمله خواص روغن بادام شیرین برای پوست خشک محسوب می شود.
  • به عنوان یک درمان هدفمند؛ مقدار کمی از روغن بادام شیرین را برای رفع مسائلی مانند چین و چروک یا خشکی پوست روی پوست اعمال کرده و به آرامی ماساژ دهید سپس کمی صبر کنید تا جذب شود.

روغن بادام شیرین برای چین و چروک ها

هنگام استفاده مداوم از این روغن چین و چروک ها می توانند بهبود پیدا کنند. ویژگی های رطوبت رسان روغن بادام شیرین به پر شدن و آبرسانی پوست کمک کرده و باعث کاهش چین و چروک های ریز صورت شده و همچنین پوست را لیفت می کند. ویتامین E موجود در این روغن هم به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل کرده و پوست را در برابر رادیکال های آزاد و پیری زودرس محافظت می کند.

آیا روغن بادام شیرین حاوی رتینول است؟

روغن بادام شیرین حاوی ویتامین A است که در روتین مراقبت پوستی به عنوان رتینول شناخته می شود. رتینول به یکنواخت شدن رنگ و بافت پوست کمک کرده و حتی از بروز چین و چروک جلوگیری می کند. رتینول موجود در این روغن می تواند به پوست کمک کند که درخشش بیشتری داشته باشد.

آیا می توان از روغن بادام شیرین برای زیر چشم استفاده کرد؟

روغن بادام شیرین خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی فراوانی داشته که می توانند دایره های تیره زیر پوست را روشن کرده و به کاهش پف زیر چشم کمک کنند. علاوه بر رتینول، ویتامین E و ویتامین K، روغن بادام شیرین همچنین می تواند پوست حساس و ظریف زیر چشم را بدون ایجاد هیچ حساسیتی نرم و لطیف نگه دارد.

زمان استفاده از روغن بادام شیرین قبل یا بعد از مرطوب کننده است؟

هنگامی که روغن بادام شیرین به تنهایی به عنوان محصول اصلی استفاده شود، می توان آن را قبل یا بعد از مرطوب کننده بسته به ترجیح شخصی خود استفاده کرد. با وجود اینکه برخی افراد از استفاده از روغن بادام شیرین به تنهایی به عنوان مرطوب کننده لذت می برند اما برخی دیگر ترجیح می دهند آن را زیر مرطوب کننده های روتینی که استفاده می کنند به کار ببرند تا رطوبت آن نگه داشته شود. هنگام استفاده از محصولی که حاوی روغن بادام شیرین است می توانید محصول را به صورت طبیعی در روتین خود به عنوان سرم یا مرطوب کننده نهایی به کار ببرید.

خواص روغن بادام شیرین برای پوست و مو

روغن بادام شیرین خواص فوق العاده ای برای موهای دهیدراته، خشک، آسیب دیده و وز دارد. خواص آبرسان آن با خشکی مبارزه کرده و وز بودن موها را از بین می برد. علاوه بر این باعث درخشندگی موها هم می شود. استفاده از روغن بادام شیرین روی موها و پوست سر باعث افزایش جریان خون به سمت ریشه موها شده و منجر به افزایش رشد و تقویت موها می شود. در صورتی که این روغن حاوی بیوتین باشد هم می تواند تولید کراتین در موها را تقویت کرده، به ضخیم شدن و رشد مجدد موها کمک کرده و رشد فولیکول های خفته را تحریک می کند.

در واقع روغن بادام شیرین برای موها معجزه می کند. این روغن باعث تغذیه رسانی به پوست سر شده، رشد موها را افزایش داده و منجر به کاهش ریزش موها می شود. خواص نرم کنندگی آن به نرم شدن کوتیکول های مو کمک کرده و موخوره ها را کنترل می کند. استفاده مداوم و منظم از روغن بادام شیرین روی پوست سر می تواند به کاهش شوره و تحریکات پوست سر کمک کرده و آن را به یک محصول همه کاره برای مراقبت پوست سر و مو محسوب می شود.

بهبود رشد مو و کاهش ریزش مو

مواد مغذی موجود در روغن بادام شیرین به ویژه بیوتین (ویتامین B7) می توانند به تقویت موها، کاهش ریزش موها و بهبود رشد سالم موها کمک کنند.

درمان شوره و ریزش پوست سر

ویژگی های رطوبت رسان این روغن می تواند به کاهش مسائل شوره و پوست ریزی سر کمک کرده و حفظ سلامت پوست سر منجر به بهبود رشد موها می شود.

افزایش درخشش و کاهش وز موها

استفاده منظم از روغن بادام شیرین روی موها می تواند به کاهش وز موها و افزایش درخشش آن ها کمک کرده و ظاهر کلی موها را بهبود دهد. همین مساله آن را به یک محصول محبوب برای روتین مراقبت موها تبدیل کرده است.

خواص روغن بادام شیرین برای پوست چرب

روغن بادام شیرین به صورت طبیعی سبک وزن و غیر حساسیت زا است و همین مساله آن را به انتخابی ایدئآل برای پوست های حساس تبدیل می سازد. علاوه بر این این روغن غیرکمدوژنیک است بنابراین برای افرادی که دارای پوست چرب یا مستعد آکنه هستند هم مناسب است و این افراد هم می توانند از خواص نرم کننده، آبرسان، آنتی باکتریال و ضد قارچی آن استفاده کنند.

خواص روغن بادام شیرین برای پوست نوزاد

استفاده از روغن بادام شیرین برای پوست نوزاد توصیه می شود زیرا منجر به آبرسانی و محافظت طبیعی پوست می شود. این روغن محصولی است که کمترین واکنش های آلرژیک را به همراه دارد. می توان این روغن را پس از استحمام برای بازیابی رطوبت و آبرسانی پوست استفاده کرد. روغن بادام شیرین به دلیل بافت سبک و راحتی استفاده که دارد یک انتخاب عالی برای رطوبت رسانی پوست نوزاد محسوب می شود. مواد مغذی طبیعی این روغن می توانند به نرمی و لطافت پوست نوزاد کمک کنند. علاوه بر این ویتامین E موجود در آن از آسیب های احتمالی پوست حساس جلوگیری می کند. روغن بادام شیرین سرشار از ویتامین ها، پروتئین ها، اسیدهای چرب بوده و نه تنها استفاده از آن برای نوزادان ایمن بوده بلکه پوست حساس نوزادان را هم تغذیه می کند.

موارد احتیاط در استفاده از روغن بادام شیرین

با وجود اینکه روغن بادام شیرین به صورت کلی ایمن بوده و برای بسکمک از افراد مفید محسوب می شود اما چند مورد احتیاط وجود دارد که برای استفاده ایمن از آن باید در نظر گرفت. در صورتی که به آجیل و به ویژه به بادام حساسیت دارید نباید از روغن بادام شیرین استفاده کنید. حتی اگر پیش از این هم واکنش آلرژیک به بادام نداشته اید قبل از استفاده زیاد از آن مقدار کمی از این روغن را روی دست تست کنید. برای این کار می توانید مقدار کمی از آن را روی قسمت داخلی ساعد استفاده کرده و برای مشاهده نتیجه 24 ساعت صبر کنید.

این مطلب فقط جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با یک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه رفع مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منابع: Shiko Beauty, Purodem

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 29 اسفند 1402 بروزرسانی: 29 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 16153

به "خواص روغن بادام شیرین برای پوست و مو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص روغن بادام شیرین برای پوست و مو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید