حیوانات بوی ترس را حس می کنند؟

به گزارش کنفرانس هکا، از مدت ها پیش دراین باره بحث می شود که آیا حیوانات می توانند بوی ترس را در انسان حس کنند یا نه؛ اما پاسخ به این سوال قدیمی ساده نیست.

حیوانات بوی ترس را حس می کنند؟

به گزارش خبرنگاران ، برای رسیدن به ریشه سوال، پژوهشگران تا حد زیادی حضور انسان را از معادله حذف کرده اند، زیرا حیواناتی مانند سگ ها به حالت چهره و شرایط بدنی ما واکنش نشان می دهند. درعوض، پژوهشگران بر چگونگی واکنش حیوانات ازجمله اسب ها و سگ ها به بوهای مختلف منتشرشده از انسان حین تماشای ویدئوهای شاد و ترسناک تمرکز کرده اند.

به نقل از زومیت، در مطالعه ای روی اسب ها که سال 2023 در مجله Scientific Reports منتشر شد، پژوهشگران از شرکت کنندگان خواستند یک روز کلیپ هایی از فیلمی کمدی و روز بعد کلیپ های از فیلمی ترسناک تماشا کنند. پس از تماشای هر ویدئو، پژوهشگران نمونه های عرق زیربغل شرکت کنندگان را با پدهای پنبه ای جمع آوری کردند و از آن ها خواستند میزان ترس یا شادی خود را هنگام تماشای هر کلیپ گزارش کنند. آن ها سپس، اسبی را درمعرض نمونه های هر فرد قرار دادند تا ببینند که آیا می تواند بین بوهای تولیدشده از طریق انسان در زمان شادی و آشفتگی تمایز قائل شود.

اسب ها بسته به اینکه کدام پد پنبه ای به آن ها نشان داده می شد، واکنش متفاوتی نشان دادند. وقتی اسب ها نمونه های شادی را بو کردند، فقط از سوراخ سمت راست بینی خود استفاده کردند. وقتی نمونه های جمع آوری شده در طول تماشای فیلم ترسناک به اسب ها عرضه شد، آن ها واکنش متفاوتی نشان دادند و نه تنها به مدت طولانی تری نمونه ها را بو می کشیدند، بلکه برای بو کردن از هر دو سوراخ بینی خود استفاده می کردند.

به گفته نویسندگان، این واکنش لزوما به این معنا نیست که اسب ها می دانند ترس چیست. این طور نیست که اسب ها با شنیدن بوی حیوان دیگر کلمه ترس به ذهنشان بیاید. اما اکنون می دانیم اسب ها می توانند بین بوهای ناشی از حالت عاطفی مختلف در انسان ها تمایز قائل شوند. یافته ها موجب طرح این سوال می شود که انسان ها چه ترکیبات خاصی را در عرق خود تولید می کنند که موجب تغییر رفتار اسب ها می شود؟

سیگنال های شیمیایی یا مواد شیمیایی تولیدشده از طریق حیوانات که می توانند بر رفتار حیوانات دیگر تاثیر بگذارند، می توانند علت واکنش اسب ها باشند.

در انسان، ترکیبات مختلفی مانند آدرنالین یا آندروستادینون (پروتئینی شبیه فرومون) در عرق وجود دارد که می تواند موجب تغییر بو در مواقع ترس شود. این ترکیبات همچنین می توانند اطلاعات عاطفی را بین گونه ها منتقل کنند.

در مطالعه ای که سال 2018 در مجله Animal Cognition منتشر شد، دانشمندان به سگ های لابرادور رتریور این وظیفه را محول کردند که نمونه های جمع آوری شده از زیربغل شرکت کنندگان مرد را که فیلم شاد یا ترسناک دیده بودند، بو کنند. پژوهشگران نمونه را درون جعبه ای با دریچه گذاشتند و جعبه را در اتاق در بسته ای با دو فرد قرار دادند: یک نفر غریبه و صاحب سگ.

مشابه مطالعه اجرا شده روی اسب ها، سگ ها بسته به اینکه بوی انسان ترسیده یا شاد را استشمام می کردند، واکنش متفاوتی نشان می دادند. وقتی سگ ها بوی انسان شاد را می شنیدند، تعامل خود را با فرد غریبه افزایش می دادند. اما با شنیدن بوی انسان ترسیده واکنش متفاوتی نشان می دادند. آن ها با شنیدن بوی ترس، یا به سمت صاحبشان می رفتند یا اینکه به سمت در می رفتند و سعی می کردند اتاق را ترک کنند.

پژوهشگران به نتیجه ای مشابه با مطالعه اسب ها رسیدند: واکنش سگ ها احتمالا ناشی از سیگنال هایی شیمیایی و نشانگر این موضوع است که تعامل عاطفی بین گونه ای در جریان است.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 10 اسفند 1402 بروزرسانی: 10 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15561

به "حیوانات بوی ترس را حس می کنند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حیوانات بوی ترس را حس می کنند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید