جهانی شدن بیشه شدنی است؟

به گزارش کنفرانس هکا، به گفته مدیرکل میراث فرهنگی استان برای ثبت جهانی این روستا نیاز به کمک همه دستگاه های اجرایی، تشکل های مردم نهاد و مردم لرستان است تا بتوان نسبت به ارتقاء شاخص های 9 گانه در روستا اقدام کرد.

جهانی شدن بیشه شدنی است؟

خبرنگاران: اگر مسافر قطار تهران -اهواز هستید برای رسیدن به مقصد بی طاقت نباشید. تا می توانید از مسیر لذت ببرید خصوصا در ایستگاه بیشه.

روستای بیشه نزدیک به شهر دورود واقع شده است. روستای بیشه میزبان خوبی برای مسافران قطار تهران - اهواز دارد تا توقفی کوتاه در ایستگاه بیشه کنند و از طبیعت استان لرستان لذت ببرند؛ آبشار بیشه دورود در فکر آنها خواهد ماند. اشتباه نشود! آبشار بیشه در بخش پاپی شهرستان خرم آباد و نزدیکی روستایی به نام بیشه قرار گرفته است و تنها، مسیر رسیدن به آن از دورود نزدیک است؛ آن هم با قطار!

در استان لرستان هم تعداد آبشار ها زیاداست و هم زیبایی آن ها بی نظیر؛ به همین دلیل این استان به سرزمین و عروس آبشار های ایران معروف است. همچنین این استان به سرزمین گیسوان آبی نیز معروف است. یکی از زیباترین آبشارهای استان لرستان آبشار بیشه است و در این مجال می خواهیم به معرفی روستای گردشگری بیشه که آبشار بیشه در طبیعت آن قرار گرفته است بپردازیم. روستاگردی یک حوزه مهم در گردشگری است و تمام کشورهای پیشرفته در زمینه گردشگری حساب ویژه ای بر این حوزه بازکرده اند و باید توجه داشت که آن ها حتی یک دهم ظرفیت گردشگری روستایی ایران را ندارند و از طرفی استان لرستان یکی از شاخص ترین استان های ایران در امر روستای هدف گردشگری است.

این آبشار در بین آبشارهای استان لرستان بیشتر شناخته شده است. طبیعت کوهستانی لرستان دیدن آبشارهای استان را سخت می کند و در قدیم، قطار وسیله ای بود که گردشگران بتوانند به راحتی از آبشار بیشه دیدن کنند.

آبشار بیشه لرستان در دل جنگل های لرستان خود را جای داده است. این آبشار در جنوب شرقی شهرستان خرم آباد قرار گرفته است و فاصله ای، حدود 65 کیلومتر، تا مرکز شهرستان دارد. با تهیه بلیط قطار، مسیر رسیدن از دوررود به این آبشار کم می شود و شما پس از طی 30 کیلومتر به این آبشار می رسید.

روستای بیشه در فهرست 8 روستای ایرانی برای ثبت جهانی جهانگردی

امروز مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان از قرار گرفتن روستای بیشه در فهرست 8 روستای ایرانی برای ثبت جهانی جهانگردی خبر داد.

عطا حسن پور هفتم اسفندماه اظهار داشت: گفت: روستای هدف گردشگری بیشه در فهرست 8 روستای کاندیدای جمهوری اسلامی ایران در سال 2024 برای ثبت در فهرست بهترین روستاهای جهانی جهانگردی قرار گرفت.

وی اظهار داشت: دکتر شالبافیان معاون گردشگری کشور طی نامه ای به استانداری لرستان تشکیل کمیته ثبت جهانی روستای بیشه را پیشنهاد داده است.

حسن پور اضافه نمود: در این راستا اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان در روزهای آینده جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر را با موضوع تشکیل کمیته ثبت جهانی بیشه و معین وظایف دستگاه ها برگزار خواهد کرد.

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی استان برای ثبت جهانی این روستا نیاز به کمک همه دستگاه های اجرایی، تشکل های مردم نهاد و مردم لرستان است تا بتوان نسبت به ارتقاء شاخص های 9 گانه در روستا اقدام کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان گفت: روستای هدف گردشگری بیشه در حاشیه راه آهن سراسری تهران به جنوب و در کنار آبشاری زیبا به این نام در 70 کیلومتری خرم آباد قرار گرفته است

در استان لرستان هم تعداد آبشار ها زیاداست و هم زیبایی آن ها بی نظیر؛ به همین دلیل این استان به سرزمین و عروس آبشار های ایران معروف است. همچنین این استان به سرزمین گیسوان آبی نیز معروف است. یکی از زیباترین آبشارهای استان لرستان آبشار بیشه است و در این مجال می خواهیم به معرفی روستای گردشگری بیشه که آبشار بیشه در طبیعت آن قرار گرفته است بپردازیم.

روستاگردی یک حوزه مهم در گردشگری است و تمام کشورهای پیشرفته در زمینه گردشگری حساب ویژه ای بر این حوزه بازکرده اند و باید توجه داشت که آن ها حتی یک دهم ظرفیت گردشگری روستایی ایران را ندارند و از طرفی استان لرستان یکی از شاخص ترین استان های ایران در امر روستای هدف گردشگری است.

این آبشار در سال های گوناگون به عنوان پربازدید ترین مکان گردشگری استان لرستان انتخاب شده است. برای رسیدن به آبشار بیشه می توانید از قطار استفاده کنید و از تهران تا این نقطه فقط 14 ایستگاه فاصله دارید. در طول این 14 ایستگاه و طول مسیر می توانید جاذبه های گردشگری متعدد و طبیعت زیبایی را مشاهده بکنید. این آبشار تا شهرستان دورود به عنوان یکی از مسیرهای ارتباطی 30 کیلومتر فاصله دارد و فقط از طریق راه آهن امکان برقراری ارتباط میسر است و راه ارتباطی آن با خرم آباد از طریق ایستگاه سپید دشت می باشد.

ایستگاه قطار در بالای آبشار قرار داشته و در این نقطه چشمه های متعددی در حال جوشش است و از وسط ایستگاه راه آهن عبور می کند. ارتفاع این آبشار حدود 58 متر است که 48 متر از بالاترین نقطه تا رسیدن به زمین ارتفاع دارد و 10 متر از آن نقطه تا رودخانه سزار. مسیر دسترسی به آبشار بیشه از طریق راه آسفالته از خرم آباد به طول 65 کیلومتر و از کنار ایستگاه قطار می گذرد که برای رسیدن به آن باید مقداری پیاده روی کرد تا به آبشار رسید و از شهرستان دورود تا آبشار با قطار حدود 30 دقیقه راه است.

در پایین ایستگاه اقامتگاه های چوبی نیز جهت استفاده گردشگران وجود دارد. طبیعت این منطقه علاوه بر تجربه لذت از آبشار بیشه امکان بهره مندی از مکان ها و جاذبه های گردشگری همچون جنگل های بلوط، خود روستا، آب وهوای خنک با طراوات، کوه های بلند و سرسبز را به گردشگران می دهد. دیگر راه ارتباطی به این آبشار از خرم آباد است که حدود 75 کیلومتر است.

بهر تقدیر رویای جهانی شدن بیشه در پرتو تجهیز زیر ساخت ها و رسیدن به استاندارد های جهانی محقق می شود.روستای بیشه در استان لرستان یکی از منحصربه فردترین و زیباترین روستاهای ایران است که به تازگی به جمع هشت روستای برتر جهان پیوسته است. تلاش برای ارتقای جایگاه این روستا و جلب نظر ارزیابان سازمان جهانی جهانگردی از طریق معرفی ظرفیت های بیشه در فضای مجازی ادامه دارد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 7 اسفند 1402 بروزرسانی: 7 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15438

به "جهانی شدن بیشه شدنی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جهانی شدن بیشه شدنی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید