جنگل های هیرکانی ایران در راه ثبت جهانی

به گزارش کنفرانس هکا، ثبت جهانی جنگل های هیرکانی ایران به حفظ و احیای این میراث طبیعی یاری می نماید.

جنگل های هیرکانی ایران در راه ثبت جهانی

هشتمین نشست هماهنگی ثبت دنیای جنگل های هیرکانی با حضور معاون میراث فرهنگی کشور، نماینده هیئت مدیره بنیاد سوکو از کشور آلمان، مدیران کل منابع طبیعی و آبخیزداری و حفاظت محیط زیست گلستان، کارشناسان کشوری منابع طبیعی و استان های گیلان و مازندران در گرگان در حال برگزاری است.

عرصه های جنگل های هیرکانی که در ساحل جنوبی خزر یا به عبارتی در شمال ایران گسترده شده و سهم استان مازندران 53 درصد، گیلان 26درصد و گلستان 21 درصد است.

جنگل های هیرکانی واقع در شمال ایران به مساحت 2 میلیون و 125 هزار هکتار و با قدمت 40 میلیون سال نمادی از فسیل های زنده ای است که ثبت دنیای آن به حفظ و احیای این میراث طبیعی یاری موثری می نماید.

جنگل های هیرکانی از آستارا در گیلان تا گلیداغ در شرق گلستان به طول 800 کیلومتر و با عرض 20 تا 70 کیلومتر گسترده است و با توجه به ارزش طبیعی، قدمت و وسعت زیاد، ویژگی های ثبت به عنوان میراث طبیعی دنیا را دارد.

توسعه عمومی جنگل های شمال از سطح دریا شروع و تا ارتفاع حداکثر 2 هزار و 800 متر ادامه دارد، جنگل های هیرکانی متراکم ترین ناحیه جنگلی کشور است.

برای ثبت دنیای این جنگل های منحصربه فرد، 13 نقطه با وسعت 150 هزار هکتار با توجه به تنوع حیات وحش، حفاظت و پوشش گیاهی، تنوع زیستی و ارتفاع مناسب انتخاب شده است.

این نواحی انتخاب شده شامل پارک ملی گلستان، جنگل افرا افراتخته، دنیا نما، بولای دودانگه و چهاردانگه، جنگل الیمستان هراز در آمل، جنگل و از با درختان سرخدار، حوزه کجور، چهارباغ چالوس، جنگل خشک داران، گچ رودخان، سیاه رودبار و منطقه حفاظت شده لیسار است.

در اهمیت این جنگل ها ، پروفسور هانس کناپ جنگل شناس آلمانی در اهمیت این جنگل ها گفت:

درختان پهن برگ جنگل های واقع در شمال ایران در دنیا نمونه ندارد.

ایشان که به نمایندگی از بنیاد سوکو آلمان، یکی از شرکای تدوین معرفی نامه ثبت جنگل های هیرکانی ایران در لیست میراث طبیعی دنیا است، افزود:

در اولین سرکشی از جنگل های هیرکانی در 19 سال پیش به این نتیجه رسیدم که یکی از راه های حفظ این جنگل با ارزش دنیا، ثبت آن در لیست میراث طبیعی یونسکو است.

پروفسور کناپ افزود که کوشش ها برای ثبت دنیای جنگل های هیرکانی شمال ایران از سال 1395 شروع شده است.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری نیز گفت:

پرونده ثبت دنیای جنگل های هیرکانی به مراحل خوبی رسیده و این مهم با همراهی استان های گلستان، مازندران و گیلان در حال پیگیری است.

محمد حسن طالبیان اظهار امیدواری کرد که یک صدا و یک دل این اقدام مهم در آینده نزدیک به نتیجه برسد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان گفت:

در سال های اخیر با توجه به برنامه های احیا و توسعه وسعت جنگل ها رو به افزایش بوده و مساحت جنگل های هیرکانی شمال ایران از 9.1 میلیون هکتار به 2.1 میلیون هکتار افزایش یافته است.

ابوطالب قزلسفلو بیان داشت :

سهم گلستان از جنگل های هیرکانی افزون بر 452 هزار هکتار بوده و در مقایسه با مازندران و گیلان از سطح کمتری برخوردار است.

وی افزود:

از این سطح قریب به 7.65 درصد جنگل های تجاری، 79.15 درصد جنگل های مخروبه و 44.18 درصد جنگل های حفاظتی به ویژه در شرق گلستان است.

به گفته وی جنگل های گلستان به طول 260 کیلومتر از گلوگاه در شرق مازندران شروع و تا منطقه گلیداغ شهرستان مراوه تپه در منتهی الیه شرق گلستان ادامه دارد.

قزلسفلو بعلاوه رویش سالانه جنگل های استان را حدود 2 هزار متر مکعب در هکتار بیان نمود و افزود:

این رویش از غرب به شرق گلستان کاهش دارد.

ایشان تنوع گیاهی در استان را مانند جنگل های دیگر منطقه ها شمال با 80 گونه درختی و 50 گونه درختچه ای بیان نمود و گفت:

از ویژگی های جنگل های گلستان، آمیختگی تنوع گونه ها بوده و نیز وجود گونه های بومی سوزنی برگ شمال کشور و درختان سرخدار، زربین و سرونوش است.

به گفته وی این درختان دارای رویشگاه غنی بوده و بیشترین و وسیع ترین رویشگاه سرخدار ایران در شمال کشور درعلی آباد از شهرستان های مرکزی گلستان قرار گرفته است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان برترین و غنی ترین رویشگاه های بلوط بلندمازو ایران و دنیا را نیز در حوزه شهرستان گالیکش در شرق استان بیان نمود.

بعلاوه روز پنجشنبه شرکت نمایندگان در این نشست از سایت های جنگلی استان گلستان شامل پارک ملی گلستان، دنیا نما، جنگل ابر و افراتخته بازدید می نمایند.

منبع: کجارو / ایرنا
انتشار: 30 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 13579

به "جنگل های هیرکانی ایران در راه ثبت جهانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنگل های هیرکانی ایران در راه ثبت جهانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید