جایگاه کشورهای مسلمان از نظر معادن سنگ آهن

به گزارش کنفرانس هکا، جایگاه کشورهای مسلمان از نظر معادن سنگ آهن : برای فراوری مقاطع فولادی به مواد اولیه یا همان سنگ آهن احتیاج داریم که در بسیاری از معادن ایران و حتی کشورهای مختلف فراوری می گردد. کشورهای متعددی دارای معادن سنگ آهن هستند و حتی کشور خودمان ایران هم از این قضیه مستثنی نیست! ایران ذخایر معادن زیادی دارند که بعضی از آن ها به حدی بزرگ و غنی هستند که شاید با بعضی از کشورها قابل مقایسه نباشند.

جایگاه کشورهای مسلمان از نظر معادن سنگ آهن

مقاطع فولادی به عنوان کالاهای استراتژیک در جهان شناخته می شوند و اهمیت بالایی در اقتصاد جهانی دارند. کشور ایران را شاید بتوان بهترین و مهم ترین منبع سنگ آهن دانست؛ اما تفاوت این ذخایر در کشور ما نسبت به سایر کشورهای مسلمان باعث شده که مقدار تولید فراورده های حاصل شده از سنگ آهن در ایران یکی از عوامل در معین قیمت آهن آلات باشد. ایران با بسیاری از این کشورهای مسلمان همسایه است و این موضوع به میزان ای اهمیت دارد که ما تصمیم گرفتیم در خصوص معادن سنگ کشورهای مسلمان صحبتی با هم داشته باشیم. با معرفی بزرگ ترین مراکز سنگ آهن در این کشورها، نگاهی به شرایط استراتژیک آن ها خواهیم داشت. با ما همراه باشید.

جایگاه کشورهای مسلمان از نظر معادن سنگ آهن چیست ؟

در نظر داشته باشید که روابط این کشورها با یکدیگر و مقدار ذخایر معدنی آن ها می تواند بر قیمت فرآورده های حاصل از آن ها اهمیت به سزایی داشته باشد. بزرگ ترین معادن سنگ آهن در کشور برزیل هستند و بعد از آن می توان در رتبه دوم و سوم، استرالیا و آفریقا را نام برد. اما بااین حال سهم کشورهای مسلمان هم می توان در این جایگاه معین کرد بااینکه از کشورهایی مانند: برزیل و آفریقا بسیار کمتر است.

معین بزرگ ترین معادن سنگ آهن در کارخانه های تولید نبشی کشورهای مسلمان برای ایران اهمیت بالایی دارد و این موضوع به دو علت است. یکی اینکه کشور ما مسلمان است و دیگری هم کشور ما در نزدیکی کشورهای مسلمان دیگر واقع شده است. به همین علت تجارت بین ما و دیگر کشورهای مسلمان می تواند برای ما اولویت باشد، اما باید ببینم که جایگاه این کشورها چگونه است و از نظر معادن سنگ آهن چه شرایطی دارند!

هند

کشور هند اولین جایگاه در میان معادن سنگ کشورهای مسلمان را دارد. این کشور با وجود معادن زیاد، برای تأمین احتیاج صنایع تولیدی خود، سنگ آهن را از دیگر کشورها به وسیله کارخانه های تولید نبشی وارد می نماید. معادن بی شماری در این کشور می توانید پیدا کنید که معروفیت جهانی دارند و حتی بسیاری از محصولات خود را به کشورهای دیگر صادر می نمایند.

تولید سنگ آهن در سال 2023 در کشور هند به 255 میلیون تن رسید. بزرگ ترین معادن سنگ آهن هند در شرق این کشور و در استان های اودیشا، چتیسگر، کارناتاکا و جارکند واقع شده است. شرکت های هندی بزرگی هم در زمینه استخراج سنگ آهن فعالیت دارند که از جمله مهم ترین آن ها باید به ام دی سی اشاره نمود که در استان کارناتاکار واقع شده است.

ایران

همان طور که در بالا هم گفته شد، ایران دارای معادن آهن بسیاری از جمله معدن سنگ آهن بافق، سنگ آهن گل گوهر، سنگ آهن چادرملو و سنگ آهن چغارت است. شاید نتوان این معادن را بزرگ ترین معادن در کل جهان دانست، اما بعضی از معادن ایران نسبت به سایر کشورهای دیگر غنی هستند.

همان طور که می دانید کارخانه های تولیدنماینده مقاطع فولادی مانند کارخانه های تولید نبشی بسیاری در ایران وجود دارد که هر یک محصولات را با ویژگی و استانداردهای مختلفی تولید می نمایند. همین موضوع باعث شده که سهم قابل توجهی از تولیدات فولادی ایران به بسیاری از کشورهای دیگر صادر گردد. ایران محصولات خام معادن را به فرآورده های قابل استفاده تبدیل و از این طریق حتی صادر هم می نماید.شرکت آهن آپ یکی از شرکت های پیشگام در زمینه فروش و بازرگانی آهن آلات می باشد جهت کسب اطلاعات بیشتر به سایت آهن آپ مراجعه کنید.

شرایط معادن سنگ آهن ایران

با اینکه در بعضی از موارد کشور ما برای تأمین احتیاجهای داخلی، باید محصولات وارد شده از کشورهای دیگر را انتخاب کند؛ اما ایران دارای معادن سنگ آهن غنی است. همین موضوع باعث شده که حتی بتواند تولید های تولید شده از سنگ آهن را به بسیاری از کشورهای دیگر صادر کرد.

معادن سنگ آهن ایران مانند چغارت یکی از اصلی ترین و بزرگ ترین معادن ایران است که در یزد واقع شده. مواد اولیه شرکت ذوب آهن برای تولید محصولات فولادی از همین معدن تأمین می گردد. به غیراز این، معدن سنگ چادرملو در شمال شرقی یزد واقع شده و در تولید بسیاری از مقاطع فولادی مانند: تیرآهن، پروفیل و نبشی استفاده می گردد. حتی معدن سنگ گل گهر در سیرجان هم به عنوان یکی از بزرگ ترین معادن در خاورمیانه شناخته می گردد. با وجود تمامی این معادن سنگ آهن، ایران جزء بهترین تولیدنمایندگان سنگ آهن شناخته نمی گردد و در فهرست بزرگ ترین معادن سنگ آهن جهان هم نیست!

بهتر است این را هم بگوییم که قیمت سنگ آهن باتوجه به قیمت های جهانی، تحریم و بسیاری از مسائل مالی در کشور ما معین می گردد. اگر نرخ های جهانی افزایش، داشته باشند، سنگ آهن هم در ایران دچار افزایش قیمت خواهد شد و این موضوع در قیمت آهن آلات مانند قیمت نبشی تأثیر مستقیمی دارد. بسیاری از فعالان حوزه فولاد در کشور معتقد بر این هستند که مواد اولیه در کشور باید برای احتیاجهای داخلی صرف شوند و با خروج مواد اولیه خام از کشور مخالف هستند.

قزاقستان

کشور قزاقستان سهم بسیاری از بازار فولاد جهانی را به خود اختصاص داده است. این کشور معادن زیادی دارد و معدن سنگ آهن در نزدیکی معدن سنگ کک و سنگ آهک وجود دارد. همین مسئله باعث شده که محصولات تولیدی این کشور نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر قیمت پایین تری داشته باشند. طبق آمار 10 درصد (16.6 میلیارد تن) از کل ذخایر سنگ آهن جهان در قزاقستان واقع شده است و در رتبه هشتم جهانی از نظر ذخایر آهن واقع شده است.

ترکیه

ترکیه از نظر معادن سنگ آهن یک کشور غنی محسوب می گردد. جالب است بدانید که این کشور هشتمین تولیدنماینده فولاد در جهان است. بعضی از عوامل باعث شده که بسیاری از صنایع فولادی این کشور، سنگ آهن مورداحتیاج خود را از کشورهای دیگر وارد نمایند. از جمله مهم ترین این عوامل باید به عیار پایین آهن، هزینه های استخراج زیاد و… اشاره نمود.

بوسنی و هرزگوین

در میان معرفی معادن سنگ کشورهای مسلمان، باید از بوسنی و هرزگوین هم نام برد. این کشور در فهرست بزرگ ترین معادن سنگ آهن جای دارد. حتی واردنماینده بسیاری از مقاطع فولادی از جمله پروفیل است. بوسنی و هرزگوین دارای 21 معدن کشف شده آلومینیوم، کروم و آهن است و از این بابت کشور غنی محسوب می گردد.

اندونزی

کشور اندونزی هم یکی از کشورهای مسلمان با ذخایر سنگ آهن فراوان است. این کشور در کنار معادن آهن، معادن طلا و مس بزرگی هم دارد. اندونزی یکی از تأمین نمایندگان سنگ آهن چین است. از دیگر کشورهای خریدار سنگ آهن اندونزی باید به ژاپن و آفریقای جنوبی اشاره نمود.

مصر

آمار مقدار استخراج آهن در مصر هم به عنوان کشورهای مسلمان، بالا بوده است. از سال 2015 تا 2020 حدود 2 میلیون تن آهن از این کشور استخراج شده است. صنایع فولادی این کشور هم فعال است. در سال 2021 حدود 10 میلیون تن فولاد از مصر به کشورهای مختلف جهان صادر شده است.

مالزی

کشور مالزی از نظرداشتن بزرگ ترین معادن سنگ، رتبه چهارم در کل جهان را دارد. مقرون به صرفه بودن قیمت سنگ آهن و نزدیکی این کشور به چین باعث شده که فرآورده های فولادی تولید شده بخشی از احتیاج کشور چین به آهن را تأمین نمایند.

پاکستان

کشور پاکستان هم دارای معادن آهن زیادی هستند که زمان طولانی از بهره برداری آن ها نمی گذرد. عیار آهن های تولید شده در پاکستان بسیار بالاست و همین موضوع به اقتصاد این کشور یاری زیادی نموده است. محصولات فولادی در کشور پاکستان بر اساس مزایده قیمت گذاری می شوند.

تونس

تونس در فهرست 10 کشور برتر از نظر معادن سنگ قرار داد و دارای معادن بسیار غنی است. به همین علت هم نمی توان در این معرفی از این کشور چشم پوشی کرد. این کشور آفریقایی سالانه بخش زیادی از سنگ آهن استخراجی را به کشورهای دیگر صادر می نماید.

سخن پایانی

در این متن درباره معرفی معادن سنگ کشورهای مسلمان صحبت کردیم. کشورهای نام برده شده به عنوان منبع اصلی سنگ آهن شناخته نمی شوند؛ اما منابع این کشورها باعث تأمین احتیاج داخلی خواهد شد و حتی در بسیاری از موارد به صادرات مقاطع فولادی هم منجر می گردد. جالب است بدانید که کشف نو منابع سنگ آهن باعث نوسانات قیمت آهن آلات خواهد شد؛ زیرا با کاهش معادن سنگ، قیمت فرآورده های ساختمان و آهن آلات بالاتر خواهد رفت و کشف یک معدن نو، می تواند باعث افت قیمت ها گردد.

چقدر می پسندید؟

منبع: اتاق
انتشار: 7 بهمن 1402 بروزرسانی: 7 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 14580

به "جایگاه کشورهای مسلمان از نظر معادن سنگ آهن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جایگاه کشورهای مسلمان از نظر معادن سنگ آهن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید