تهران با پایانه جنوب خداحافظی می نماید

به گزارش کنفرانس هکا، مدیرعامل سازمان مدیریت حمل و نقل بار و پایانه مسافری شهر تهران گفت: برنامه ای برای جمع آوری پایانه جنوب نداریم و تنها تبدیل این پایانه به یک پایانه نیمه متمرکز که بار سبک تری دارد؛ در دستور کار قرار گرفته است.

تهران با پایانه جنوب خداحافظی می نماید

به گزارش خبرنگاران، مدیرعامل سازمان مدیریت حمل و نقل بار و پایانه مسافری شهر تهران گفت که پردیس مسافربری جنوب و غرب تهران راه اندازی می گردد.

پوریا علیمردانی در خصوص آخرین شرایط انتقال پایانه جنوب، گفت: حدود 10 هکتار مساحت پایانه جنوب است که نزدیک به چهار و نیم میلیون مسافر در سال به وسیله این پایانه جابجا می گردد و این در حالی است که مساحت کلی پایانه غرب حدود 45 هکتار بوده و سالانه حدود 5 میلیون مسافر را پوشش می دهد. بنابراین در پایانه جنوب با تراکمی از مسافر روبرو هستیم.

وی با بیان اینکه اولین پایانه تهران پایانه جنوب بوده و کارکرد نوستالژیک هم دارد، اضافه نمود: هرچقدر بتوانیم بار پایانه جنوب را کم نموده و یا در یک فرایند بلند مدت پایانه را جابجا کنیم، برای شهر تهران ارزشمند است.

مدیرعامل سازمان مدیریت حمل و نقل بار و پایانه مسافری شهر تهران گفت: این مسائل یک فرآیند بلندمدت است؛ اما بر اساس برنامه ریزی های اجرا شده، در صدد هستیم که زمینی را خارج از محدوده شهر تهران و پایین تر از بزرگراه آزادگان در نظر بگیریم و بعد از سیر مراحل قانونی و اداری، عملیات ساخت پایانه نو که تحت عنوان پایانه جنوب و غرب شناخته می گردد را شروع کنیم تا بار پایانه های درون شهری را تا حدودی کاهش دهیم و به این پایانه نو منتقل کنیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر زمینی که انتخاب شده است در محدوده اراضی شهر آفتاب و نزدیک متروی شهر آفتاب است تا یک پردیس مسافربری جنوب و غرب با مشارکت بخش خصوصی ساخته گردد و برآوردها این است که بعد از جذب سرمایه گذار، می توانیم بخش قابل توجهی از سرویس های پایانه غرب و جنوب را به این پردیس منتقل کنیم.

علیمردانی در خصوص زمان اجرای این مهم گفت: بر اساس برنامه ریزی های اجرا شده برای انجام این مهم یک بازه زمانی 4 ساله در نظر گرفته شده است و در مرحله تفاهمات و اخذ مجوز قانونی قرار داریم.

مدیرعامل سازمان مدیریت حمل و نقل بار و پایانه مسافری شهر تهران در پاسخ به این سوال که بعد از انتقال سرویس های پایانه جنوب و غرب، در خصوص زمین های آزاد شده این دو پایانه چه تصمیمی گرفته خواهد شد؟ اظهار کرد: برنامه هایی در نظرگرفته شده که یکی از آنها در حوزه کارها و برنامه های اجتماعی شهرداری تهران است، با توجه به نزدیکی پایانه جنوب به ایستگاه متروی ترمینال جنوب بعضی ایده اجرای تی. او. دی دارند تا با همکاری منطقه اتفاقاتی رخ دهد؛ در حالی که بافت محدوده پایانه جنوب هم مناسب نیست؛ چرا که علاوه بر شب مردگی شدید، شاهد فعالیت باربری های متعدد در آن محدوده هستیم.

وی ادامه داد: البته دقت داشته باشید که برنامه ما جابجایی مطلق نیست؛ اما کاهش سرویس ها در پایانه جنوب و غرب، بگونه ای که دوباره به پایانه معقول و ظرفیتی که بر اساس آن ساخته شده، برسد؛ در دستور کار بوده و پیش بینی ما این است که مقدار جابجایی پایانه جنوب می تواند به حدود یک و نیم تا دو میلیون مسافر در سال برسد.

علیمردانی تأکید کرد: در کوتاه مدت برنامه ای برای جمع آوری پایانه جنوب نداریم و تنها تبدیل این پایانه به یک پایانه نیمه متمرکز که بار سبک تری دارد تا بخشی از اراضی آزاد گردد؛ در دستور کار واقع شده است.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 5 اسفند 1402 بروزرسانی: 5 اسفند 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15398

به "تهران با پایانه جنوب خداحافظی می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهران با پایانه جنوب خداحافظی می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید