تنظیمات دوربین گوشی شیائومی؛ تجربه عکاسی بهتر با گوشی های شیائومیتنظیمات دوربین گوشی شیائومی

به گزارش کنفرانس هکا، اگر از گوشی شیائومی، ردمی یا پوکو استفاده می کنید در این مطلب با ما باشید تا شما را با تنظیمات دوربین گوشی شیائومی آشنا کنیم.

تنظیمات دوربین گوشی شیائومی؛ تجربه عکاسی بهتر با گوشی های شیائومیتنظیمات دوربین گوشی شیائومی

تنظیمات دوربین گوشی شیائومی

چگونه دوربین گوشی شیائومی را فعال کنیم؟

همانطور که گفته شده، شیائومی گوشی های زیادی را از برندهای مختلف راهی بازار می نماید. رابط کاربری این سه برند هم تفاوت محسوسی با یکدیگر ندارد. خوشبختانه این حرف را راجع به اپلیکیشن دوربین هم می توان گفت. یعنی وقتی اپلیکیشن دوربین را باز می کنید، از لحاظ حالت های عکاسی و فیلم برداری، گزینه ها و… با محیط آشنایی روبرو خواهید شد. بنابراین احتیاجی به فعال سازی چیزی نخواهید داشت.

گزینه های ابتدایی در دسترس در اپلیکیشن دوربین شیائومی

وقتی اپلیکیشن دوربین گوشی شیائومی را باز می کنید، در بیشتر گوشی های این شرکت یک سری آیکون شاتر بزرگ در وسط، پیش نمایش در سمت چپ و تغییر دوربین از دوربین های پشتی به سلفی هم در سمت راست آن دیده می شوند. بالای این آیکون ها، گزینه های مربوط به حالت عکاسی و فیلم برداری و در بالای صفحه هم تنظیمات مربوط به هر دوربین یا حالت انتخاب شده مشاهده می گردد.

علاوه بر این ها، اگر گوشی شما دوربین زوم داشته باشد که وقتی روی آن سوییچ می کنید، امکان افزایش مقدار آن به شما داده می گردد. اگر هم گوشی دوربین تله فوتو نداشته باشد، فقط کافی است با دست روی صفحه زوم کنید تا گزینه های مربوط به زوم ظاهر شوند.

در حالت عادی، بالای حالت های عکاسی، سه یا بسته به نوع گوشی، دو یا چهار نقطه را مشاهده می کنید. دوربین اصلی، نقطه وسطی است که وقتی فعال باشد، مقدار زوم آن 1X نمایش داده می گردد. لمس نقطه سمت چپ، دوربین فوق عریض را فعال می نماید که معمولا 0.6X است.

اگر دوربین تله فوتو نداشته باشید، همان دوربین اصلی به صورت پیش فرض تا دو برابر امکان زوم را به شما می دهد. اگر هم گوشی شما دوربین تله فوتو داشته باشد، معمولا نقطه سمت راست، باید مربوط به آن باشد.

6 آیکون هم معمولا در بالاترین قسمت اپلیکشن دوربین دیده می شوند. از چپ به راست، این آیکون ها برای فلش دوربین، گزینه فعال / غیرفعال سازی HDR، حالت هوش مصنوعی، فیلترها / زیباسازی، گوگل لنز و منوی تنظیمات استفاده می شوند. البته یک سری از گوشی ها ممکن است بسته به نوع سخت افزار خود، امکانات بیشتر یا کمتری هم داشته باشند که باید از این 6تا آیکون، کم یا به آن زیادشان کنیم. در حالت عادی همه گوشی های شیائومی از این آیکون ها بهره می برند.

اما کار منوی تنظیمات یادشده چیست؟ گوشی های شیائومی به ثبت تصاویر ماکروی باکیفیت معروف هستند. اما در بالا اسمی از دوربین ماکرو نیاوردیم. چرا که ماکرو یک حالت خاص از عکاسی است که باید به وسیله گزینه های منوی تنظیمات آن را فعال کنید.

منوی تنظیمات در حالت عکاسی یا فیلم برداری ساده به شما اجازه می دهد؛

 • نسبت تصویر عکس ها را تغییر دهید.
 • وضوح ویدیوها را به وسیله بخش Multi Frame بیشتر یا کمتر کنید.
 • تایمر بگذارید تا بعد از فشردن کلید شاتر، بعد از آن مدت عکس ثبت گردد.
 • حالت ماکرو را فعال یا غیرفعال کنید که به شما یاری می نماید از سوژه ها در فواصل بسیار نزدیک و چند سانتی متری عکاسی کنید (معمولا 3 تا 5 سانتی متر).
 • حالت تیلت شیفت (Tilt-shift) را فعال یا غیرفعال کنید (امکان کنترل و اصلاح پرسپکتیو را به کاربر می دهد و یک تصویر شبیه به پرتره از آن ثبت می نماید).
 • Gridlines یا خطوط عمومی و افقی را فعال یا غیرفعال کنید (جهت ایجاد مستطیل هایی برابر که به شما یاری می نماید بتوانید در عکاسی، کادربندی را رعایت کنید).
 • Straighten به گوشی یک فریم مجازی اضافه می نماید که اجازه می دهد بدون اینکه احتیاج به کج کردن دوربین باشد، بتوانید تصویری صاف و بدون زاویه ثبت کنید.
 • Timed burst به شما این امکان را می دهد که پشت سر هم عکاسی کنید. البته تصاویر با یک فاصله معین از هم ثبت می شوند اما سرعت ثبت آن ها خیلی بیشتر از حالتی است که بخواهید پشت سر هم روی کلید شاتر فشار دهید. شما در این حالت حتی می توانید معین کنید تصاویر با چه فاصله ای از هم ثبت شوند.
 • و قابلیت های دیگر که بسته به نوع گوشی می توانند متفاوت باشند.

گزینه های بالای صفحه اپلیکیشن دوربین شیائومی چه کاری انجام می دهند؟

 • فلش: فلش همانطور که از نامش پیداست برای عکاسی در محیط های تاریک استفاده می گردد. شما می توانید فلش را خاموش یا روشن کنید و یا آن را روی حالت اتوماتیک یا دائم قرار دهید.
 • HDR: این قابلیت به شما یاری می نماید گستره دینامیکی تصاویر و ویدیوها را بهبود ببخشید. بدین ترتیب بین نقاط روشن و تیره در تصاویر یا فیلم هایتان تعادل برقرار گردد.
 • AI: این قابلیت، مبتنی بر هوش مصنوعی است که با تشخیص نوع سوژه ای که قصد عکاسی از آن را دارید، به شما یاری می نماید که چه تنظیماتی را برای دریافت خروجی بهتر تغییر دهید.
 • آیکون ستاره: این آیکون برای زیباسازی تصاویر است و از یک سری فیلتر بهره می برد. بعلاوه امکان دانلود فیلترهای دلخواه را هم به شما می دهد.
 • گوگل لنز: گزینه یکی مانده به آخری گوگل لنز است که می تواند تصاویر یا فایل های شما را اسکن نموده یا مشابه آن ها را در نت پیدا کند.
 • منوی همبرگری: آخرین گزینه هم همان منوی تنظیمات است که در بالا راجع به آن صحبت کردیم.

حالت های مختلف عکاسی با دوربین گوشی شیائومی

سوا از آیکون ها و گزینه های پیش فرض روی صفحه، شما با سوایپ کردن روی حالت های مختلف دوربین به سرانجام از راست به چپ، گزینه More را خواهید دید. روی آن ضربه بزنید تا وارد حالت های زیر شوید.

حالت Photo

در این حالت شما فقط می توانید عکاسی کنید. بعلاوه با لمس آیکون سمت راست شاتر که دو فلش را نشان می دهد، می توانید با دوربین سلفی هم عکاسی کنید. در این حالت شما امکان زوم کردن با جفت کردن دو انگشت یا دور کردن آن ها برای کوچک کردن تصاویر را هم خواهید داشت.

حالت Pro (پرو = حرفه ای)

برای کسانی که به عکاسی حرفه ای علاقه مند هستند، حالت پرو در نظر گرفته شده تا آن ها بتوانند بخش های مختلفی از دوربین را طبق تمایلات خود شخصی سازی نمایند. مثلا می توانید مقدار نوردهی را تغییر دهید، سرعت شاتر را کم یا زیاد کنید، مقدار فوکوس را تغییر دهید و کلی امکانات دیگر.

حالت Portrait

حالت پرتره به شما اجازه می دهد تصاویر هنری زیبایی ثبت کنید. به این صورت که سوژه اصلی در مرکز فوکوس قرار گرفته و پس زمینه آن از فوکوس خارج شده و تار می شوند. بدین ترتیب سوژه بیشتر در مرکز توجه قرار می گیرد و عکس هم هنری تر و حرفه ای تر ثبت می گردد.

Night Mode یا حالت شب

همانطور که از نامش پیداست، شما وقت هایی که نور کافی در محیط وجود ندارد اما قصد عکاسی از یک سوژه یا چشم انداز را دارید، باید به سراغ حالت شب یا Night Mode بیایید. قابلیتی که وقتی فعال باشد، عکاسی کمی طول می کشد چرا که لنز بلافاصله پس از فشردن دکمه شاتر به وسیله شما، چند ثانیه ای زمان می گذارد تا از منابع نوری موجود در صحنه، نور کافی را دریافت کند. بدین ترتیب تصاویری که شما خروجی می گیرید روشن تر از چیزی است که در حالت عادی ثبت می شوند.

البته حالت شب فقط در گوشی های میانرده و بالارده خیلی خوب عمل می نماید. در گوشی های مالی، نباید انتظار داشته باشید با فعال سازی این قابلیت، اتفاق خاصی رخ دهد. بعلاوه عکاسی در این حالت با دست سخت است. چون برای چند ثانیه باید کاملا گوشی را بدون حرکت و ثابت داشته باشید، در غیر این صورت تصویر نهایی اصلا جالب در نخواهد آمد.

حالت فیلم برداری یا Video

با این حالت هم آشنایی دارید؛ احتیاجی نیست به کاربرد آن بپردازیم اما باید بدانید شما با استفاده از دوربین های اصلی، فوق عریض و تله فوتو امکان فیلم برداری خواهید داشت.

حالت پانوراما

پانوراما به حالتی گفته می گردد که اگر فعال باشد می توانید تصویری با زاویه بیشتر از 180 درجه ثبت کنید. به این صورت که کافی است کلید شاتر را فشار داده و طبق دستورالعمل برنامه، دوربین را بچرخانید. توجه داشته باشید گوشی در این حالت باید روی یک خط خاص حرکت کند و کج نگردد.

حالت Movie effects

به لطف حالت Movie effects شما می توانید برای ویدیوهایی که ضبط می کنید، افکت های بسیار مجذوب کنندهی در نظر بگیرید تا بسیار حرفه ای تر و هنری تر باشند.

حالت Multicam یا Dual-video

در این حالت شما می توانید به صورت همزمان از دو یا چندین دوربین گوشی خود (عقب و جلو) برای ثبت عکس یا ویدیو به صورت همزمان بهره ببرید. این قابلیت به خصوص برای تولیدنمایندگان محتوا می تواند فوق العاده کاربردی باشد.

حالت Supermoon

این قابلیت را گوشی هایی با مقدار زوم چندین برابری دارند. زمانی که قصد عکاسی از ماه را داشته باشید، این قابلیت را فعال می کنید. حالا گوشی با تشخیص سوژه، قسمت های مختلف آن را طراحی نموده و خروجی دقیق و باکیفیتی را ارائه می نماید.

حالت های 48MP/50MP/64MP/108MP/200MP

بسته به رزولوشن دوربین اصلی گوشی شما، می توانید بین یکی از حالت های بالا عکاسی کنید. این حالت ها به شما اجازه ثبت تصاویر تمام رزولوشن را می دهند که فقط هم با استفاده از دوربین اصلی ممکن خواهد بود. گوشی شما هم حتما باید یکی از 5 وضوح بالا را داشته باشد تا چنین قابلیتی را بتوانید در اپ دوربین ببینید. توجه داشته باشید تصاویر ثبت شده به صورت فول رزولوشن، کیفیت مناسبی در صورت زوم شدن ندارند.

Documents

در این حالت شما می توانید با فعال کردن این قابلیت، اسناد مختلف را اسکن کنید. این حالت به شما این امکان را می دهد که اسناد را به صورت سیاه و سفید اسکن کنید. امکان اسکن واترمارک هم وجود دارد.

نوردهی طولانی

شیائومی بعلاوه گزینه ای برای نوردهی طولانی در بعضی از گوشی هایش در دسترس قرار داده که در واقع چندین حالت را در خود جای داده است. این حالت ها شامل عکاسی از آسمان شب، دنباله های نئونی، عکاسی از جمعیت در حال حرکت، نقاشی روغنی، نقاشی نوری یا دنباله ستاره ای می شوند.

حالت Short video

این حالت را فعال کنید تا بتوانید ویدیوهای کوتاه ضبط کنید. بعلاوه این امکان را خواهید داشت که روی پس زمینه این ویدیوها موسیقی بگذارید، سرعت را تغییر دهید و امکانات بیشتر.

حالت Slow motion

این قابلیت همانطور که از نامش پیداست امکان ضبط ویدیوی اسلوموشن را به شما می دهد؛ یعنی ویدیوهای آهسته. کیفیت و سرعت ویدیوها هم بسته به نوع گوشی تان می تواند متفاوت باشد.

حالت تایم لپس

حالت تایم لپس در گوشی های شیائومی این اجازه را به شما می دهد که ویدیوهایی از گذر زمان را ضبط کنید. از آن جایی که چشم انسان نمی تواند اتفاقات طولانی را به مدت زاید پیگیری کند، حالت تایم لپس می تواند چندین دقیقه اتفاق را در مدت چند ثانیه برایتان به نمایش بگذارد؛ مثل رفت و آمد ماشین ها در یک شهر شلوغ، رفت و آمد جمعیت، غروب و طلوع آفتاب و از این دست ویدیوها.

Clone mode

این حالت به شما اجازه می دهد سوژه ها را کپی کنید. یعنی می توانید از سوژه مورد نظر، یک کپی گرفته و در همان کادر قرار دهید.

چه گزینه های دیگری در دسترس هستند؟

امکانات بیشتری هم در منوی تنظیمات دوربین گوشی های شیائومی وجود دارد. برای مثال گزینه ای جهت ثبت واترمارک (Watermark)، تصحیح بهم ریختگی و کشیدگی چهره افراد در تصاویر سلفی (Correct face distortions on group photos)، امکان تشخیص کد QR (Scan QR Code) و اسناد، Live tips برای ارائه پیشنهاداتی برای داشتن خروجی بهتر هنگام عکاسی، گزینه ای برای اصلاح اعوجاج در دوربین های فوق عریض (Correct distortion in ultra wide shots) و گزینه ای برای بهبود کیفیت تصاویر (Picture quality).

Focus & shoot مثلا به شما اجازه می دهد یک بار روی سوژه ضربه زده تا فوکوس صورت بگیرد. حالا یک بار دیگر ضربه بزنید، عکس ثبت می گردد. بدین ترتیب گوشی با بالاترین دقت فوکوس به ثبت می رسد. گزینه HEIF Format هم با تغییر فرمت به HEIF اجازه می دهد تصاویر را بدون افت کیفیت، با حجم کمتر درون گوشی ذخیره کنید.

توجه داشته باشید در این بین یک قابلیت Anti banding هم وجود دارد که باید روی 50 هرتز بماند تا هنگام نمایش در تلویزیون، مسئله ای پیش نیاید. سایر گزینه ها هم مربوط به این می شوند که مثلا کلیدهای کنترل صدا چه کاری انجام می دهند (Volume buttons function که معمولا عکاسی، زوم و شمارش معکوس را انجام می دهند)، گزینه ای برای ذخیره اطلاعات محل تصاویر (Save location info)، شخصی سازی تنظیمات (Customize) و موارد دیگر.

چگونه دوربین گوشی شیائومی را بروزرسانی کنیم

احتیاجی به بروزرسانی دوربین نیست. اگر به روزرسانی برای اپلیکیشن دوربین منتشر گردد، اعلان مربوط به آن در اپ دوربین برایتان ارسال خواهد شد. اما معمولا شرکت ها دوربین را با آپدیت های نرم افزاری به روزرسانی می نمایند. بنابراین برای آپدیت دوربین گوشی شیائومی در پی بروزرسانی سیستمی باشید.

چگونه کیفیت دوربین گوشی شیائومی را بالا ببریم؟

از آن جایی که یک گوشی مالی، میان رده و بالارده، از یک سخت افزار خاص با امکانات و محدودیت های خاص بهره می برد، در نتیجه شما نمی توانید تصاویر یا ویدیوهایی ثبت و ضبط کنید که کیفیت بسیار بیشتری از حالت عادی داشته باشند؛ آن هم با تغییر تنظیمات. اما گاهی اوقات تغییر تنظیمات معجزه می نماید؛ مثلا همین حالت شب که اگر در یک گوشی بالارده آن را تست کنید، تفاوت را احساس خواهید کرد.

با این حال یک سری نکته و ترفند وجود دارد که به شما یاری می نماید با گوشی شیائومی خود تصاویر بسیار خوبی را ثبت کنید یا ویدیوهای مجذوب کنندهی ضبط کنید. یکی از این قابلیت های مجذوب کننده سوا از حالت پرو و تنظیمات آن، حالت شب و موارد دیگر که در بالا به آن ها اشاره کردیم، یکی دو مورد دیگر هم وجود دارد که به شما یاری می نماید کیفیت دوربین گوشی شیائومی را بالا ببرید.

قفل کردن مقدار نوردهی

آیا تا به حال به این فکر نموده اید که چطور می توانید نوردهی ثابتی داشته باشید؟ معمولا حین عکاسی یا فیلم برداری وقتی از سوژه ای به سوژه دیگر می روید، مقدار نوردهی تغییر می نماید. بعلاوه گاهی اوقات وقتی شما هنگام عکاسی هستید، نوردهی یک حد است و وقتی هم که کلید شاتر را فشار می دهید، نوردهی تغییر می نماید. این مشکل با قابلیت قفل نوردهی حل می گردد.

فقط کافی است روی سوژه مورد نظر در کادر دوربین ضربه بزنید و نگه داشته باشید تا نوردهی قفل گردد. بدین ترتیب، اپلیکیشن دوربین مقدار نوردهی را در صحنه های مختلف تغییر نمی دهد.

عکاسی هنگام فیلمبرداری

یکی از قابلیت هایی که اگرچه کیفیت دوربین را افزایش نمی دهد، ولی تجربه عکاسی را بهبود می بخشد. به لطف این قابلیت شما می توانید هنگام فیلمبرداری، از سوژه مورد نظر عکس بگیرید. فقط کافی است طبق معمول، آغاز به فیلمبرداری کنید. حالا کنار گزینه Stop یک گزینه قرار گرفته است که اگر روی آن ضربه بزنید، می توانید در لحظه از آن سوژه عکس بگیرید.

البته وضوح تصویر در این حالت کمی پایین می آید. اما با این حال خیلی می تواند در یک سری از صحنه ها یاری حال باشد. استفاده از حالت درست برای عکاسی، فوکوس درست، تمیز کردن لنز و… هم روی بهبود کیفیت تصاویر تأثیر دارند.

تنظیمات دوربین گوشی شیائومی؛ سخن پایانی

با نکات و ترفندهای موجود در این مطلب شما می توانید تجربه عکاسی بسیار بهتری با گوشی شیائومی خود داشته باشید. توجه داشته باشید یک سری از این قابلیت ها در تمام گوشی های شیائومی در دسترس نیست. چون سخت افزار آن ها با هم فرق دارد. مثلا تنظیمات دوربین گوشی شیائومی نوت 10 با تنظیمات دوربین گوشی شیائومی نوت 11 اس یا شیائومی 12T ممکن است فرق داشته باشد. بنابراین انتظار نداشته باشید تجربه عکاسی در تمام گوشی های این شرکت چینی با هم یکسان باشد. بعلاوه بعضی از قابلیت ها در گوشی های مالی عملکرد خیلی خوبی ندارند که به خاطر محدودیت های سخت افزاری است.

منبع: Android Authority

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 25 بهمن 1402 بروزرسانی: 25 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15091

به "تنظیمات دوربین گوشی شیائومی؛ تجربه عکاسی بهتر با گوشی های شیائومیتنظیمات دوربین گوشی شیائومی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنظیمات دوربین گوشی شیائومی؛ تجربه عکاسی بهتر با گوشی های شیائومیتنظیمات دوربین گوشی شیائومی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید