تقلب در آبدرمانی های سبلان ، 80 درصد چشمه های آبدرمانی سبلان طبیعی نیستند ، چشمه های غیرطبیعی از موتورخانه برای گرم کردن آب استفاده می نمایند

به گزارش کنفرانس هکا، خبرنگاران - مریم جلیلوندفرد: 80 درصد مجتمع های آبدرمانی دامنه سبلان در استان اردبیل اصلا چشمه طبیعی آبگرم معدنی ندارند و از سیستم موتورخانه برای گرم کردن آب لوله کشی شده استفاده می نمایند و تنها 20 درصد چشمه ها طبیعی هستند.

تقلب در آبدرمانی های سبلان ، 80 درصد چشمه های آبدرمانی سبلان طبیعی نیستند ، چشمه های غیرطبیعی از موتورخانه برای گرم کردن آب استفاده می نمایند

به گزارش خبرنگاران چشمه های آبگرم معدنی یکی از مهمترین بخش های گردشگری سلامت در ایران و دنیا هستند و به علت مواد معدنی موجود در آب و دمای بالای طبیعی آب، تاثیر بسیاری در درمان بعضی بیماری ها دارند. اما حالا خبرنگاران اطلاع یافته است که در نبود نظارت صحیح، بیشتر مجتمع هایی که زیر عنوان آبگرم معدنی در استان اردبیل فعالیت می نمایند، اصلا چشمه طبیعی آبگرم ندارند.

حسن دادور، فعال گردشگری سلامت در منطقه که مالک یکی از چشمه های طبیعی آبدرمانی در مشکین شهر اردبیل است در گفت وگو با خبرنگاران اظهار داشت: سرریز آب چشمه های آبدرمانی معدنی علاوه بر آن که موجب جاری شدن آب به منطقه ها پایین دست کوهستان سبلان می گردد، تصفه آب از آلودگی ها و کاهش بوی نامطبوع آب های معدنی را نیز در پی دارد، اما مجتمع های آبدرمانی که در پوشش آب معدنی طبیعی از موتورخانه برای گرم کردن آب استفاده می نمایند بیشتر شبیه استخرهای آبگرم هستند و ممکن است دارای آلودگی نیز باشند چون اصلا آبگرم طبیعی در آن ها جریان ندارد.

استان اردبیل 30 مجتمع آبدرمانی دارد که 16 مجتمع آن در مشکین شهر و 14 مجتمع دیگر در شهر سرعین واقع شده اند. اما حالا خبرنگاران به نقل از مالک یکی از چشمه های آبدرمانی طبیعی که دارای چشمه اختصاصی طبیعی است، آگاه شدده است که 80 درصد از 30 چشمه آب درمانی سرعین یعنی به تعداد 24 مجتمع آبدرمانی اصلا طبیعی نیستند و با موتورخانه آب را داغ می نمایند و با تعبیه استخر گردشگران درمانی را زیر عنوان چشمه های آبگرم درمانی جذب نموده اند. بدین ترتیب تنها 6 چشمه آبگرم معدنی در استان اردبیل طبیعی هستند و گردشگران نیز از این موضوع اطلاع ندارند.

درمان روماتیسم، لک های پوستی، دردهای معده و … از مهمترین دلایل مراجعه گردشگران درمانی به چشمه های آبگرم است که حالا معین شده است بعضی از مجتمع های آبدرمانی در نبود نظارت جدی از سوی معاونت گردشگری و آزمایشات خاص وزارت بهداشت و درمان اداره استاندارد، نه تنها چشمه های معدنی طبیعی نیستند که زیرعنوان مجتمع های آبدرمانی تنها استخرهای آبگرم راه انداخته اند و خاصیت درمانی ندارند.

چشمه های طبیعی واقعی این منطقه که براساس گفته مالک یکی از مجتمع های دارای چشمه طبیعی آبدرمانی نه تنها از آب چشمه ها برای درمان مراجعه نمایندگان استفاده می نمایند، بلکه با تعبیه استخرهای آبگرم سرریز این آب را به چرخه طبیعی وارد می نمایند و پایین دست را نیز سیراب می نمایند. علاوه بر این تصفیه طبیعی آب منجر به از بین رفتن آلودگی آب چشمه های آبدرمانی و تلطیف بوی نامطبوع مملو از گوگرد و مواد معدنی موجود در آبگرم ها شده است.

به گفته مالک مجموعه آبدرمانی مشکین شهر، مجتمع های فاقد چشمه های طبیعی آبگرم معدنی، با برخورداری از حقابه طبیعی اقدام به لوله کشی آب به مجتمع ها نموده و با استفاده از موتورخانه آب وارد شده به مجتمع ها را گرم می نمایند و به عنوان چشمه آبگرم آبدرمانی فعالیت می نمایند.

منبع: صدای میراث
انتشار: 28 بهمن 1402 بروزرسانی: 28 بهمن 1402 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 15166

به "تقلب در آبدرمانی های سبلان ، 80 درصد چشمه های آبدرمانی سبلان طبیعی نیستند ، چشمه های غیرطبیعی از موتورخانه برای گرم کردن آب استفاده می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تقلب در آبدرمانی های سبلان ، 80 درصد چشمه های آبدرمانی سبلان طبیعی نیستند ، چشمه های غیرطبیعی از موتورخانه برای گرم کردن آب استفاده می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید