تقلای قانونگذاران مصر برای تمدید ریاست جمهوری السیسی تا 2034

به گزارش کنفرانس هکا، به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز، کمیته پارلمانی مصر روز سه شنبه چندین اصلاحیه پیشنهادی قانون اساسی را تصویب کرد که به عبدالفتاح السیسی اجازه می دهد تا سال 2034 در مسند قدرت باقی بماند و همچنین قدرت و کنترل او را بر سیستم قضایی این کشور افزایش می دهد.

تقلای قانونگذاران مصر برای تمدید ریاست جمهوری السیسی تا 2034

تصویب این اصلاحیه ها نخستین گام در راستا ایجاد تغییرات در قانون اساسی است؛ تغییراتی که انتظار می رود مورد تأیید مجلس قرار گیرد و سپس ظرف چند ماه آینده به همه پرسی گذاشته گردد.

این اصلاحیه های پیشنهادی روز یکشنبه به رئیس مجلس مصر که ریاست کمیته تغییرات قانون اساسی را برعهده دارد، تسلیم شد.

لازم به ذکر است که هرگونه تغییر در مفاد قانون اساسی مصر نیازمند رأی موافق دو سوم اعضای مجلس این کشور و رأی مثبت دو سوم از شرکت کنندگان در همه پرسی است.

این در حالی است که محمد زاری از مؤسسه مطالعات حقوق بشر در قاهره گفت که این قانون اساسی است که برای یک فرعون تنظیم می گردد.

در مقابل، هواداران السیسی می گویند که این تغییرات برای ثبات کشور ضروری است و به رئیس جمهور برای اجرای طرحهای توسعه مالی فرصت زمانی بیشتری می دهد.

این اصلاحیه ها شامل تغییر دوره ریاست جمهوری از چهار سال به شش سال طبق ماده 140 قانون اساسی و یک بند قانونی است که به طور بالقوه به السیسی اجازه می دهد تا سال 2034 بر مسند قدرت باقی بماند.

تغییرات پیشنهادی جدید همچنین به السیسی قدرت و اختیارات جدیدی برای معین قضات و دادستانهای عمومی می دهد.

منتقدان می گویند که السیسی در مقایسه با حسنی مبارک رئیس جمهور مخلوع این کشور، مصر را به گرداب عمیق تری از اقتدارطلبی و استبداد سوق می دهد.

pariha.com: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 1833

به "تقلای قانونگذاران مصر برای تمدید ریاست جمهوری السیسی تا 2034" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تقلای قانونگذاران مصر برای تمدید ریاست جمهوری السیسی تا 2034"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید