تشخیص نشتی آب با روبات شناور

به گزارش کنفرانس هکا، پژوهشگران هلندی، روبات هایی به اندازه توپ گلف ابداع نموده اند که می توانند با شناور شدن در لوله ها، مشکلاتی از جمله نشتی را در آنها تشخیص دهند.

تشخیص نشتی آب با روبات شناور

شاید مجموعه ای از روبات های شناور که به اندازه توپ گلف هستند، بتوانند به نقشه برداری از شبکه لوله های زیرزمینی، شناسایی نشتی لوله ها و انسداد آنها یاری نمایند.

پیتر بالتوس(Peter Baltus)، پژوهشگر دانشگاه فناوری آیندهوون(TU،e) هلند و همکارانش، حسگرهای روباتیک کوچکی به اندازه توپ گلف ابداع نموده اند که می توانند با شناور شدن در لوله ها، اطلاعات مورد احتیاج را جمع آوری نمایند.

هر روبات، به یک ریزپردازشگر، حسگر، برد حافظه و یک باتری مجهز است. روبات ها این قابلیت را دارند که برای تشخیص صدا، دما، فشار، شتاب، چرخش و میادین مغناطیسی برنامه ریزی شوند.

حسگر برای ذخیره انرژی می تواند با یک تغییر ناگهانی در شرایط مانند قطع صداهای ناشی از وجود آب یا افزایش چرخش که نشانه اختلال در جریان آب هستند، فعال گردد. حسگرهای روباتیک پس از فعال شدن می توانند میزان اندازه گیری را افزایش دهند.

بالتوس در این باره گفت: وجود نشتی در لوله ها، موضوع مهمی است و باید با دقت به آن توجه گردد زیرا در صورت بی توجهی، نهایتا به حفر زمین برای تعمیر لوله ها می انجامد.

پژوهشگران قصد دارند حسگرهای شناور خود را برای نقشه برداری از شبکه لوله های زیرزمینی زیر شهرها به کار ببرند. بالتوس اضافه نمود: گاهی اوقات، لوله ها بسیار کهنه هستند و بیش از 50 سال از عمر آنها می گذرد اما ثبت لوله ها به درستی انجام نشده و یا به قدر کافی دقیق نیست.

نکته مثبت در خصوص حسگرها این است که می توانند اطلاعات مورد احتیاج را بدون غیرفعال کردن شبکه و هنگام حرکت درون لوله ها گردآوری نمایند.

بالتوس ادامه داد: غیرفعال کردن لوله ها و قطع آب، برای بسیاری از افراد ناراحت نماینده و آزاردهنده خواهد بود. شاید بتوان از همین روبات ها برای بازرسی لوله کشی در کارخانه ها بدون غیرفعال کردن آنها استفاده کرد. با این روش، امکان صرفه جویی در هزینه و کاهش خطرات احتمالی نیز فراهم خواهد شد.،ایسنا

بیشتر بخوانیم: تشخیص نشتی آب با هوش مصنوعی

pariha.com: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 1 تیر 1401 بروزرسانی: 1 تیر 1401 گردآورنده: hecaconf.ir شناسه مطلب: 7393

به "تشخیص نشتی آب با روبات شناور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص نشتی آب با روبات شناور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید